گسترش نیوز: مهدی تقوی اقتصاددان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری گسترش نیوز در مورد چرایی گرانی قیمت اجناس در بازار، اظهار کرد: بانک مرکزی با در پیش گرفتن سیاست ساماندهی صرافی‌ها و فروش ارز از طریق بانک‌ها، نرخ ارز را کنترل کند.

تقوی ادامه داد: اکنون دلار در کانال ۱۱ هزار تومانی قرار دارد و طی ماه‌های گذشته نتوانسته از این آستانه فراتر رود.

وی بیان کرد: چندی پیش ظریف مذاکره‌های جدیدی را در پیش گرفت که هنوز نتایج قطعی در مورد آن شنیده نشده است؛ با بهبود وضعیت سیاسی کشور فروش نفت افزایش یافته و در چنین شرایطی نرخ ارز دچار کاهش قیمت بیشتری می‌شود.

این اقتصاددان توضیح داد: در گذشته نرخ دلار به مرز ۲۰ هزار تومان رسیده بود که این نرخ وضعیت وخیمی را برای اقتصادمان رقم زد اما نرخ کنونی متناسب با شرایط کشورمان بوده چراکه ضمن خو گرفتن بازار به این نرخ و آرامش موجود در آن، قاچاق بی‌‌صرفه و واردات بی‌رویه نیز تا حد زیادی کنترل شده است.

تقوی مطرح کرد: در این برهه زمانی که بازار داخلی و خارجی دارای حاشیه‌‌امنی است دولت مردان باید به فکر فروش محصولات رقابتیمان همانند پتروشیمی و گاز باشند تا به این واسطه بتوانیم ذخایر ارزی خود را افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: البته نباید در این حین از تقویت توانمندی‌های صادرات غیرنفتی نیز قافل شد. چراکه ضعف اصلی اقتصاد کشورمان و اصل تحریم مربوط به این موضوع می‌شود.

تقوی گفت: هرچند که سیاست‌‌های فعلی بانک مرکزی توانسته آرامش نسبی را در بازار ایجاد کند اما ایفای نقش آن به تنایی کارساز نیست و دیگر نهاد‌ها نیز باید برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی گام بردارند.
اکنون با وجود ایده آل بودن نرخ دلار، قیمت محصولات همچنان گزاف است، چراکه در این میان تنها بانک مرکزی به فکر ساماندهی بوده و دیگر نهاد‌ها از این امر سر باز زده‌اند.

منبع:گسترش نیوز