اردوغان: آمریکا بازنده خروج از برجام خواهد بود

اردوغان امروز طی مصاحبه ای با شبکه سی.ان.ان. انترنشنال در رابطه با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت: توافقات بین المللی مطابق با خواسته یک طرف فسخ یا امضا نمی‌شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: آمریکا، به دلیل‌ عدم پایبندی به توافقی که امضا کرده، بازنده خروج از برجام خواهد بود.
به گزارش خبر ویژه، اردوغان امروز طی مصاحبه ای با شبکه سی.ان.ان. انترنشنال در رابطه با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران اظهار کرد: توافقات بین المللی مطابق با خواسته یک طرف فسخ یا امضا نمی‌شود.

وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه ای تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام را گامی ناامیدکننده خواند.

وزارت خارجه ترکیه نیز دیشب در واکنش به تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای با ایران طی بیانیه ای، این اقدام را ‘گامی ناامید کننده’ عنوان کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: ترکیه همواره اعلام کرده که مذاکره و روش دیپلماتیک تنها راه حل برنامه هسته ای ایران می باشد و در گذشته نیز در این راستا تلاش کرده است.

وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه همچنین تصویب برجام در سال ۲۰۱۵ را گامی مهم در راستای ممانعت از گسترش سلاح هسته ای عنوان کرده و آورده است: برجام نشان داد که حتی دشوارترین مسائل نیز از طریق مذاکره قابل حل است.

وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه با اشاره به تاکید به پایبندی ایران بر توافقنامه برجام بر اساس گزارش های دوره ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیگیری روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرده است: ‘در این شرایط، خروج آمریکا از این توافقنامه را به عنوان گامی ناامید کننده ارزیابی می کنیم و همواره بر این باور هستیم که هر گونه اختلاف نظر و شبهه با ساز و کار متناسب و از طریق راه های دیپلماتیک قابل بررسی است و برای اختلافات موجود در توافقنامه باید از ساز و کار کمیسیون مشترک که در برجام آمده است، استفاده شود و برجام باید حفظ شده و باید اجرای آن تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی و به صورت شفاف، بی وقفه و بدون نقص تداوم یابد.’

همچنین دیشب، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به تصمیم ترامپ برای خروج از برجام گفت که این تصمیم، موجب بی ثباتی در منطقه می شود.

کالین در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: ‘خروج یک جانبه ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای با ایران، تصمیمی است که سبب درگیری های جدید خواهد شد.’

به گزارش ایرنا، توافق ایران، روسیه، آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد، درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است که به نام برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) شناخته می شود.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ و دولت جدید آمریکا، این تعهد از سوی واشنگتن اجرا نشده و در عمل با ایجاد جنگ روانی، منافع ایران را در این توافق به گروگان گرفته اند در حالی که ایران بر اساس ۱۱ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود به طور کامل پایبند بوده است.

دونالد ترامپ سه شنبه در سخنرانی در کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج می شود.

این اقدام با انتقاد گسترده کشورهای مختلف از جمله مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سران انگلیس، فرانسه و آلمان روبرو شد و اعلام کردند که به برجام پایبند می مانند./ایرنا