جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

احتمال آزادسازی واردات خودرو وجود دارد

بازاریابی حرفه‌ای در صنعت خودرو طی دو سال اخیر به انزوا کشیده شده است. این درحالی است که مخاطبان خودروهای باکیفیت خارجی به‌دنبال آپشن‌های جدید و به‎کارگیری فناوری مدرن هستند.

گسترش‌نیوز: شرکت‌های بازاریابی در صنعت خودرو طی چند سال گذشته یعنی در زمانی که واردات خودرو آزاد بود، اقبال بهتری نسبت به این روزها داشتند که واردات خودرو ممنوع است. حتی شرکت‌های خودروساز داخلی نیز به تأسی از شرکت‌های خودروساز بزرگ جهانی بر آن شده بودند تا رضایت مشتری را بیش از پیش در تولیدات و نحوه بازاریابی محصولات خود لحاظ کنند. بازاریابی در صنعت خودرو ایران، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته بود و همه شرکت‌ها را ناگزیر به راه‎اندازی و اختصاص بودجه‌ای به این دپارتمان کرده بود. بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در این خصوص معتقد است: «هم‎اکنون شرکت‌های بازاریابی خودرو باید به فکر از سرگیری فعالیت‌های خود باشند. احتمال آزادسازی واردات خودرو دیگر دور از ذهن نیست؛ برای بازگشت به صحنه اقتصادی و رقابت، نیازمند فعالیت موثرتری در حوزه بازاریابی آپشنال‎محور در بازار خودرو ایران هستیم.»

ضرورت شروع به‎کار شرکت‌های بازاریابی پیش‌ از آزادسازی واردات

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: «آزادسازی واردات و افزایش تنوع در بازار خودرو بستری برای توسعه این دانش در صنعت خودرو شد؛ صنعتی که پیش از این به‎واسطه فروش سنتی و پایین‎تر بودن میزان عرضه نسبت به تقاضا این نیاز را احساس نکرده بود. اما با تغییر بازی در دهه ۸۰ و ایجاد این نیاز، این روزها شاهد واحدی به نام بازاریابی در شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده خودرو هستیم.» صدرایی با اشاره به سابقه بازاریابی صنعت خودرو در جهان افزود: «در کشورهای اروپایی چندین دهه است که به دلیل داشتن قدرت بالای تولید و همچنین صنعت پیشرفته که بسیاری از فناوری‌های مدرن از آنجا نشات گرفته، بازار از ثبات برخوردار بوده و تعادلی بین عرضه و تقاضا به‌وجود آمده و حتی دیده شده در مواردی عرضه از تقاضا بیشتر بوده است.» وی در ادامه اذعان داشت: «با پشت‌سر گذاشتن شرایط ویژه در کشور، بازاریابی مفهوم و قدرت بیشتری می‌یابد و باعث می‌شود مدیران صنعت خودرو در کشورهای پیشرفته به‌دنبال بررسی راهکارهایی باشند که برای محصولات خود، جذابیت بیشتری از نظر مشتریان ایجاد کنند.» این کارشناس تصریح کرد: «جذابیت‌های بازار با تحقیقات در بازار هدف شناسایی می‌شود. در این میان، جذابیت‌های صنعت شامل جذابیت‌هایی می‌شود که به‌لحاظ توانایی‌های تولید شکل گرفته است. اما به‌دلیل آنکه در کشور ما طی ۳۰ سال نخست فعالیت‌ شرکت‌های خودروسازی داخلی و حتی پس از آن تا اواسط دهه ۸۰ تقاضا همیشه بیشتر از عرضه بوده، بنابراین در این بازار نیاز حضور رقابتی هیچ‎گاه احساس نشده است.»

فرآیند فروش در صنعت خودرو ما کاملا سنتی است

صدرایی در ادامه گفت: «با بررسی شرایط در ادوار مختلف صنعت خودروسازی کشور متوجه خواهیم شد که به‌دلیل تولید اندک و محدود محصولات در شرکت‌های خودروسازی کشور و وجود تقاضای گسترده برای این تولیدات، به‎طور قطع نیاز به بازاریابی برای آن کالا احساس نمی‌شود، زیرا به‎طور سنتی به فروش می‌رسد.» وی با اشاره به تمایل خودروسازان ایران به برابر شدن عرضه و تقاضا در اوایل دهه ۸۰ تصریح می‌کند: «در این دهه بازار به ثبات نسبی رسید اما با این حال به دلیل ممنوعیت واردات، تنوع محصول بسیار پایین بود؛ درنتیجه تعدادی خودرو محدود با فناوری پایین، تولید و تیراژ تولیدی تنها پاسخگوی نیاز جامعه بود.» وی اضافه کرد: «اما نباید از نیاز متقاضیان برای خرید خودروهای آپشنال در این دهه چشم‎پوشی کرد. این نیاز باعث شد تا در قانون ممنوعیت واردات تجدیدنظر شود؛ با آزادسازی واردات به‌دلیل ابعاد محدود واردات، علم تبلیغات و بازاریابی در صنعت خودرو ایران ایجاد شد. اما مشکل موجود این بود که بیشتر واردکنندگان و نمایندگی‌های زیرمجموعه به‌دلیل مشکلاتی از قبیل تحریم‌ها و مسائل سیاسی دارای نمایندگی مستقیم از شرکت واردکننده نبودند و یا در صورت دریافت نمایندگی مستقیم نیز این ارتباط بسیار ضعیف بود. زیرا سرمایه‌گذاری صورت نگرفته و نمایندگی صرفا برای واردات محصولات بود.»

نحوه تبلیغات در صنعت خودرو نیازمند به‎روزرسانی است

به‌گفته این کارشناس، تبلیغات در این صنعت متناسب با علم به‎روز نیست؛ اگر تبلیغات به‎روز و برخطی انجام شود، خلاقانه نبوده و سنتی است و در صورت مدرن‎بودن نیز به‌صورت یک روال درخواهد آمد و فروشندگان خودرو تنها به‌دنبال فروش بیشتر هستند. چرا که ماهیت اصلی این شرکت‌ها فروش بیشتر محصولات است. درحالی‎که در کشورهای پیشرفته، تبلیغات به‌سمتی درحال حرکت است که روی احساسات مشتری تاثیرگذار باشد.» وی بیان کرد: «شرکت‌های بزرگ دنیا تبلیغات مستقیم ندارند بلکه به‎صورت غیرمستقیم نسبت به مفهوم‎سازی اقدام می‌کنند. این شکل از تبلیغات بر احساسات مشتری تاثیرگذار است. بنابراین با برندینگ از کودکی روی ذهن مشتری کار می‌کنند، اما در ایران به دلیل مسائل اقتصادی، فرهنگی و سیاسی این مدل از تبلیغات شکل نمی‌گیرد.» صدرایی در پایان با تشریح اولویت قراردادن آپشن به‌عنوان یکی از اهرم‌های تبلیغاتی در کشور اذعان داشت: «صنعت خودرو در کشور سال‌ها شاهد ممنوعیت واردات خودرو بوده و این محدودیت منجر به ایجاد عطش متقابل شده و متقاضیان محصولات خودرویی را آپشن‎پسند کرده، به‌طوری‌که آپشن تبدیل به ارزش شده است. این در حالی است که در بازارهای اروپایی مشتری بر اساس نیاز اقدام به انتخاب آپشن می‌کند. درعین‎حال در کشورهای پیشرفته روی مفهوم تولید، کیفیت، برند، فناوری روز خودرو، مصرف سوخت و نمادهای حمایتی محیط‌زیست هم تمرکز ویژه‌ای می‌شود.»

منبع: گسترش نیوز

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا