جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

ادعای بلومبرگ/ ۲ شرط ایران برای بقای برجام؛ صادرات ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه نفت و دسترسی به دلارهای نفتی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، ایران اصرار دارد حداقل روزی 1.5 میلیون بشکه نفت صادر کند یعنی 3 برابر مقداری که تحت تحریم‌های آمریکا از این کشور انتظار می‌رود. این شرط ایران برای ماندن در قرارداد برجام است.
بلومبرگ مدعی شد: این رقم در دیدار اخیر مقامات ایران و غرب با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اعلام شد ولی مکتوب نشده است.
آمریکا در نوامبر سال گذشته تحریم‌ها علیه ایران را پس از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام از سر گرفت. این قرارداد بین ایران و شش قدرت بزرگ دنیا برای مهار برنامه اتمی این کشور بسته شده بود.
واشنگتن در تلاش برای صفر کردن صادرات نفت ایران، در ابتدای ماه می معافیت‌های شش‌ماهه‌ای را که به خریداران بزرگ نفت ایران داده بود، لغو کرد.
تحریم‌ها تا الآن صادرات نفت ایران را نصف کرده و به یک میلیون بشکه در روز یا حتی کمتر، از زمان اوج 2.8 میلیون بشکه‌ای سال گذشته رسانده‌اند. صادرات ایران از ماه می تا 500 هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد.
طبق گفته یکی از مقامات اتحادیه اروپا، ایرانی‌ها رقم مشخصی اعلام نکردند ولی می‌خواهند مطمئن شوند که صادرات نفتشان به سطح قبل از تحریم‌ها بازمی‌گردد. منابع دیگر می‌گویند تقاضای ایران محدود بین 1.5 تا 2 میلیون بشکه در روز است.
بنابر ادعای بلومبرگ، یکی از منابع حاضر در جلسه گفت ظریف مشخصاً گفته که می‌خواهند 2 میلیون بشکه نفت در روز بفروشند یعنی همان مقداری که قبل از خروج ترامپ از برجام صادر می‌کردند.
«ولی من فکر نمی‌کنم این یک تقاضای جدی باشد. این کار ممکن نیست و ایرانی‌ها هم می‌دانند که امکان ندارد».
ظریف طی همین دیدار از نیویورک در ماه آوریل گفته بود که ایران می‌تواند 500 هزار تا 600 هزار بشکه در روز نفت صادر کند.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت شرط دیگر ایران برای ماندن در برجام دسترسی کامل به درآمدهای صادرات نفت و خرج کردن آن‌ها طبق خواست ایران است نه‌فقط برای غذا و دارو.
طبق بودجه ایران در سال جاری، یک‌سوم درآمد دولت یعنی 33.9 میلیارد دلار باید از صادرات نفت و گاز به دست بیاید.
این بودجه طبق قیمت 50 تا 54 دلار نفت بسته شده و یعنی اقتصاد ایران می‌تواند با صادرات 1.5 میلیون بشکه در روز متعادل بماند.
یک سال پس از خروج ترامپ از برجام، ایران اعلام کرد که بخشی از محدودیت‌ها بر برنامه‌ اتمی خود را برمی‌دارد. روحانی طی نامه‌ای به انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین به آنها 60 روز فرصت داد از منافع ایران حمایت کنند وگرنه ایران غنی‌سازی اورانیوم را آغاز می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا