جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

از6 نوشیدنی خطرناک هنگام خوردن قرص پرهیز کنید

نوشیدنی‌های معمولی همچون آبمیوه تا نوشیدنی‌های کافئیندار مانند قهوه یا چای علاوه بر کاهش اثربخشی دارو‌های خاص، سلامت انسان را نیز به خطر می اندازند.

گاهی اوقات ما برای قرص خوردن از نوشیدنی‌هایی غیر از آب آشامیدنی استفاده می‌کنیم. پزشکان به دلایل مختلف، آب آشامیدنی را بهترین گزینه برای مصرف قرص می‌دانند.

نوشیدنی‌های معمولی از آب میوه‌ها گرفته تا نوشیدنی‌های کافئیندار مانند قهوه یا چای ممکن است اثربخشی دارو‌های خاصی را کاهش دهند و وضعیتی ایجاد کنند که تهدید کننده سلامت است.

خطرناکترین نوشیدنی‌هایی که ممکن است برای استفاده از برخی دارو‌های خاص انتخاب کنید، به شرح زیر است:

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت بر روی ۵٠ نوع داروی مختلف، اثر منفی میگذارد (از جمله داروھای استاتین). با توجه به اینکه اثر این آب این میوه مرکباتی بیش از ٢۴ ساعت در بدن باقی میماند.تغییر زمان مصرف دارو نمیتواند مشکل را برطرف کند و فرد باید صبر کند تا بیش از ٢۴ ساعت از زمان مصرف آب گریپ فروت بگذرد و بعد دارو را مصرف کند و یا اینکه باید از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری نماید.

آب انار

برای قرص خوردن از این شش نوشیدنی استفاده نکنید!

در آب انار آنزیمی وجود دارد که باعث شکسته شدن بسیاری از داروھای ضد فشار خون میشود.

شیر، شیرسویا، اسموتی ھای حاوی شیر

کلسیم با داروھای تیروئید تداخل ایجاد میکند. باید حداقل ۴ ساعت از زمانی که داروی تیروئید خوردهاید، صبر کنید و سپس میتوانید نوشیدنی حاوی کلسیم (مثل شیر) بنوشید.

کافئین (قھوه، چای سبز و نوشیدنی ھای انرژی زا)

مصرف کافئین ھمراه با داروھای محرک، میتواند تھدید جدی برای سلامتی محسوب شود. مثلا، اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین استفاده شود و ھمزمان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف شود، برای سلامتی فرد خطرناک است.

ادامه مطلب
روشی برای جلوگیری از مرگ بر اثر سرطان کشف شد

نوشیدنیھای ورزشی

پتاسیم موجود در نوشیدنیھای ورزشی، در صورت مصرف ھمزمان نوشیدنی با بعضی از داروھای قلبی یا داروھای ضد فشار خون، میتواند خطرناک باشد.

چای سبز

چای سبز و نیز سایر خوراکیھای حاوی «ویتامین کا» مثل بروکلی و کلم پیچ را نباید با داروھای رقیق کننده خون مثل کومارین یا وارفارین مصرف کرد، چون اثردهی آن‌ها به شدت کاهش مییابد.

دوغ

دوغ هم اثراتی مشابه شیر داشته، بنابراین استفاده از آن هم توصیه نمی‌‌شود. این نوشیدنی نیز حاوی کلسیم است که برخی دارو‌ها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری میکند؛ پس به طور کلی آب گزینه بهتری نسبت به سایر نوشیدنی هاست.

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا