جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

اعلام جریمه مالیاتی بانک‌هایی که تسهیلات مسکن ندادند

مدیرعامل صندوق ملی مسکن با اعلام این‌که جریمه مالیاتی بانک‌هایی که تسهیلات مسکن ندادند، طی سال‌های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: بانک‌ها با روش‌های حقوقی به‌دنبال لغو بخشی از قانون جهش تولید مسکن هستند.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن با اعلام این‌که جریمه مالیاتی بانک‌هایی که تسهیلات مسکن ندادند، طی سال‌های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: بانک‌ها با روش‌های حقوقی به‌دنبال لغو بخشی از قانون جهش تولید مسکن هستند. محمدرضا مهدیار اسماعیلی، مدیرعامل صندوق ملی مسکن، درخصوص جریمه مالیاتی بانک‌هایی که تا امروز وام مسکن ندادند،گفت: برای سال 1400 که وصول آن سال 1401 بود 57 هزار میلیارد تومان سازمان امور مالیاتی برگه تشخیص صادر کرده است. البته پیش‌بینی ما تا 70 هزار میلیارد تومان بود. برای سال 1401 که وصول آن 1402 بود 90 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی بر اساس اعداد بانک مرکزی مشخص است که بانک‌ها چه میزان تسهیلات پرداخت کرده‌اند و 20 درصد آن –در بخش مسکن- چه میزانی بوده است. محاسبه صندوق ملی مسکن حدود 91 همت را نشان می‌دهد که هنوز سازمان امور مالیاتی اعداد را اعلام نکرده است.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن درباره میزان جریمه مالیاتی بانک‌ها در سال 1402، تاکید کرد:‌ با توجه به این‌که سال گذشته حجم اعداد بالاتر است فکر می‌کنم بیشتر از 100 هزار میلیارد تومان است. این اعداد بزرگی است و برای سال‌های 1400 و 1401 حدود 150 هزار میلیارد تومان است که تاکنون یک ریال آن نیامده است.

اسماعیلی با بیان این‌که بانک‌ها در تلاش هستند جریمه مالیاتی را از روش‌های حقوقـی لغو کنند، توضیح داد: آنها ادعا می‌کنند در سامانه فرد معرفی نشده که به آنها اعلام کنیم. وزارتخانه در این رابطه پاسخ‌های روشنی دارد؛ اولاً بانک‌ها از روش‌های دیگر می‌توانستند افراد را شناسایی کنند که این کار را نکردند و انفعال به خرج دادند. بانک‌ها به قانونی تکیه کرده‌اند که می‌گوید وزارت راه و شهرسازی باید به آنها اعلام می‌کرد.

بانک‌ها چه میزان در پرداخت وام مسکن مشارکت داشتند؟

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها بابت مسکن طی 11 ماهه ابتدایی سال 1402 منتشر شده است. مشاهده می‌شود در بازه مورد بررسی مجموعا حدود 285 همت اعتبار توسط 26 بانک و موسسه اعتباری به پرداخت رسیده است.

از ابتدای سال 1402 تا بهمن ماه مجموعا 285 همت تسهیلات مسکن تخصیص داده شده که بیش از 102 همت آن بر دوش بانک مسکن و 66 همت به عهده بانک ملی بوده است. در مقابل 10 بانک دیگر شامل رفاه، ملت و تجارت هرکدام کمتر از 28 و بیشتر از 2 همت اعتبار بابت وام مسکن پرداخت کرده‌اند.

مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی در 24 آبان ماه، درخصوص جریمه مالیاتی بانک‌هایی که طبق قانون نسبت به پرداخت تسهیلات به حوزه مسکن اقدام نکردند، اظهار کرد: در حال‌حاضر حدود ۶۳‌هزار‌ میلیارد‌تومان برگه تشخیص جریمه مالیاتی برای بانک‌ها صادرشده است.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز
دکمه بازگشت به بالا