جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

اقدام جدید سپاه برای کمک به سیل زدگان گلستان

به گزارش افکارنیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار حسین معروفی فرمانده سپاه نینوای استان گلستان در گفتگویی در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده این استان و روند اقدامات عمرانی برای تخلیه آب از شهر‌های آق قلا و گمیشان در استان گلستان، اظهار داشت: در این منطقه دو رودخانه «گرگانرود» و «قره سو» وجود دارد که رودخانه گرگانرود چندین سال است لایروبی نشده و درون آن پوشش گیاهی متراکمی وجود داشت و دهانه آن نیز به دلیل برآمدگی، مسدود بود و در روز‌های اول ۲۰ سانتی متر بیشتر آب را منتقل نمی‌کرد که پس از حضور فرمانده کل سپاه و دستور ایشان، ماشین آلات و تجهیزات عمرانی ارتش و سپاه در این منطقه مشغول شدند و دهانه رودخانه باز شد.

وی افزود: رودخانه دیگری نیز بنام «قره سو» وجود دارد که از بالای تقی آباد و گرگان و نهایتا کردکوی وارد می‌شود و از طریق بندر ترکمن به دریا می‌ریزد که روز گذشته دهانه ورودی این رودخانه به دریای خزر با انفجار گروه تخریب نیروی زمینی سپاه باز شد.

سردار معروفی ادامه داد: کانالی نیز که از شهر کردکوی وارد این رودخانه می‌شود روز گذشته توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاکسازی شد و الان ورودی آب این منطقه به دریا تقریبا دو برابر شده است.

فرمانده سپاه نینوای استان گلستان با اعلام اینکه قرار است قسمت بالای جاده کردکوی به بندرترکمن با نظر شورای تامین برش داده شود، گفت: اگر این جاده برش داده شود چند روستا از زیر آب رها خواهند شد و آب نیز مستقیما به دریا خواهد رفت البته راه ارتباطی از سمت بندرگز برقرار خواهد بود که این عملیات امروز صورت خواهد گرفت.

سردار معروفی افزود: تالابی در جنوب منطقه وجود دارد که باعث کندی حرکت آب به سمت دریا شده است و امکان انتقال دستگاه بیل مکانیکی به آنجا نیز وجود ندارد که به همین دلیل در شب‌های گذشته حدود ۱۰۰ نفر از نیرو‌های بسیجی منطقه با بیل دستی از صبح تا شب کانال‌هایی را برای سرعت بخشیدن به انتقال آب ایجاد کردند.

فرمانده سپاه نینوای استان گلستان همچنین در خصوص کنترل آب‌های ورودی از بالادست به حوزه آق قلا، خاطرنشان کرد: با دستور ویژه فرمانده کل سپاه، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در بالای سد وشمگیر مستقر شده است و در حال تلاش برای جلوگیری از ورود آب سرریز‌ها به آق قلا با ایجاد کانال‌های انحرافی هستند.

وی ادامه داد: رودخانه قدیمی نیز در منطقه وجود دارد که هم اکنون در حال کانال زنی عمیق هستیم تا بخش عمده‌ای از آب ورودی به گرگانرود از طریق این رودخانه به سمت دشت هدایت شود.

سردار معروفی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت بهتر شده و سطح آب در آق قلا و گمیشان در حال کاهش است، اظهار داشت: در بخشی از منطقه گمیشان که دچار آب گرفتگی شده نیز ۸ دستگاه پمپ مستقر کرده ایم و این پمپ‌ها در حال انتقال آب به کانال اصلی هستند.

فرمانده سپاه نینوا در پایان با تاکید بر اینکه خط قرمز ما جان مردم است و اسرار داریم که اتفاق جانی برای مردم رخ ندهد، عنوان کرد: یکی از دلایلی که باعث شد ما بر ایجاد جاده با احداث ۱۸ پل ظرف ۴۸ ساعت مُصر باشیم، اتفاقی بود که برای تعدادی از هموطنان در اثر واژگونی قایق و جان باختن چند تن از آن‌ها رخ داد.

منبع: افکار نیوز

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا