جدیدترین و داغ ترین اخبار بین الملل

انصراف مک‌دونالد از سرمایه‌گذاری در اسرائیل

رسانه‌های فلسطینی اعلام کرده‌اند که مک‌دونالد پس از تحریم شدن از سوی کشورهای مختلف، امتیاز شعبه‌های خود در اسرائیل را پس می‌گیرد.

شرکت «مک دونالد»، به عنوان غول رستوران‌های زنجیره‌ای جهان پس از تحریم شدن در واکنش به جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه، امتیاز تمام شعبه‌های خود را در اراضی اشغالی از شرکت اسراییلی مالک آن پس می‌گیرد.

اقدام مک‌دونالد در توزیع هزاران پرس غذای مجانی میان نظامیان اسراییلی، انتقاد و تحریم گسترده را برای آن به همراه داشته است.

این شرکت اعلام کرده با شرکت آلونیال که امتیاز مک‌دونالد را در اسراییل در اختیار داشته بر سر بازگرداندن ۲۲۵ شعبه این رستوران با ۵ هزار کارمند در سراسر اراضی اشغالی به توافق رسیده است.

مک‌دونالد اعلام کرده جنگ علیه غزه از هفتم اکتبر گذشته به طور «معناداری» بر کسب‌وکار این شرکت اثر گذاشته است.

اعتراضات گسترده بر فروش مک‌دونالد در خاورمیانه، اندونزی و فرانسه اثر گذاشته است.

پس از اینکه صاحبان امتیاز مک‌دونالد در کشورهای مسلمان مانند کویت، مالزی و پاکستان با صدور بیانیه‌هایی به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی حساب خود را از این شرکت جدا کردند و از آن فاصله گرفتند، تحریم این رستوران زنجیره‌ای در سراسر جهان شروع شد.

در ماه ژانویه گذشته این شرکت اذعان کرد که جنگ اسراییل علیه غزه «به طور معناداری بر عملکرد شعب بین‌المللی آن در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳ اثر داشته است.»

درحالی که بزرگترین قربانیان جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه غزه، کودکان فلسطینی دراین منطقه هستند، اداره مرکزی آمار فلسطین اعلام کرد که نیروهای اشغالگر هر ساعت ۴ کودک در غزه را به شهادت می‌رسانند و با گذشت ۱۸۱ روز از این جنگ، ۴۳ هزار و ۳۴۹ کودک بدون پدر و مادر خود یا یکی از آنها زندگی می‌کنند.

طبق این آمار تاکنون بیش از ۱۴ هزار و ۳۵۰ تن از شهدای جنگ جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه غزه را کودکان تشکیل می‌دهند و ۴۴ درصد قربانیان این جنگ کودک هستند و در مجموع بیش از ۷۰ درصد قربانیان، زن و کودک هستند.

بر اساس این آمار از زمان تجاوزگری اسراییل به غزه در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون علاوه بر کشتار بی‌وقفه کودکان غزه، ۱۱۷ کودک هم در کرانه باختری به شهادت رسیده و ۷۲۴ کودک هم دراین منطقه زخمی شده‌اند. همچنین از میان ۱۶۲۰ نفری که در مناطق مختلف کرانه باختری آواره شده‌اند ۷۱۰ نفر از آنها کودک هستند.

در ادامه این گزارش آمده است که در سال ۲۰۲۳ اشغالگران ۱۰۸۵ کودک را از کرانه باختری و ۳۱۸ کودک را در قدس اشغالی بازداشت کردند. همچنین ۲۰۴ کودک از جمله ۲۰۲ نفر از کرانه باختری و یک کودک از نوار غزه و یک کودک هم از داخل اراضی اشغالی ۱۹۴۸ همچنان در زندان‌های رژیم اشغالگر هستند.

آمار نشان می‌دهد که از ۱۵ فوریه تا ۱۵ مارس ۹۵ درصد ساکنان غزه که حدود ۲.۱۳ میلیون نفر می‌شوند از ناامنی شدید غذایی رنج می‌برند که این وضعیت در میان کودکان بسیار بدتر است و بیشتر کودکان زیر ۵ سال غزه با سوء تغذیه شدید مواجهند. تاکنون هم دست کم ۲۸ کودک در بیمارستان‌های غزه بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر از زمان تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه حدود ۲۰ هزار کودک در غزه متولد شده‌اند و ۶۰ هزار زن باردار در غزه وجود دارد و روزانه به طور متوسط ۱۸۰ مورد زایمان انجام می‌شود که در سایه نبود امکانات بهداشتی، چالش‌های وحشتناکی پیش روی مادران و نوزادان وجود دارد.

علاوه بر سوء تغذیه، بیماری‌های عفونی که رایج ترین آنها اسهال است، بیماری‌های مزمن و پوستی و گوارشی و…. که کودکان غزه در سایه تجاوزهای دشمن صهیونیستی با آن مواجهند، این کودکان از نظر روانی هم کاملاً آسیب دیده‌اند و بسیاری از آنها اغلب اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند و حتی کسی را ندارند که هنگام ترس از بمباران‌های مداوم رژیم غاصب، به آغوش او پناه ببرند.

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا