جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

اوضاع بهم ریخته بازار لاستیک خودرو

معضل کمبود و افزایش قیمت لاستیک خودرو پس از گذشت ۳۰ سال همچنان یکی از موضوعات اساسی حوزه خودرو در کشور محسوب می‌شود.

بازار لاستیک خودرو چند ماهی می‌شود که سر و سامان چندانی ندارد و مسایلی چون مشکل تولید و عرضه صحیح دست به دست هم داده تا متقاضیان این روزها با بحران کمبود و افزایش قیمت دست و پنجه نرم کنند.

بحرانی که به گفته برخی از فعالان این بازار ناشی از مشکلات ارزی تولیدکنندگان برای تهیه مواد اولیه است که کاهش عرضه را هم به همراه داشته است. مشکلی که البته جمال میرزایی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران به تازگی از رفع شدن نسبی آن خبر داده است.

به گفته میرزایی با عرضه 700 هزار لاستیک با قیمت مصوب در بازار قیمت‌ها تا حدود 10 درصد کاهش یافته است و این موضوع عاملی شده تا قیمت‌های بازار آزاد نیز روند نزولی به خود بگیرند.
اقدامی که باید دید تا چه اندازه می‌تواند نقش موثری در حل مشکلات بازار لاستیک ایفا کند، مشکلی که نزدیک به 30 سال از عمر آن می‌گذرد و همچنان در بر همان پاشنه که نباید می‌چرخد.

مروری بر آنچه در روزنامه‌های سالیان گذشته کشور آمده است، نشان می‌دهد که معضل لاستیک در این کشور موضوع یکی دو سال اخیر نیست و سبقه طولانی دارد. خبر صفحه نخست روزنامه اطلاعات تاریخ پنجشنبه اول دی ۱۳۷۳ هم گواه همین موضوع است.

این روزنامه در این مطلب با اشاره به رفع مشکل کمبود و گرانی لاستیک خودرو، به نقل از مدیرکل صنایع شیمیایی و سلولزی وقت وزارت صنایع آورده است: «مشکلات مربوط به کمبود و گرانی لاستیک خودرو با بهره برداری از دو طرح جدید تولید لاستیک حل خواهد شد و وضعیت بازار به شرایط استاندارد باز خواهد گشت.»
1
به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا