جدیدترین و آخرین اخبار داغ دانش و فناوری

برنامه‌های آتی ناسا / موافقت با ساخت سه ایستگاه فضایی جدید

کمک به توسعه ایستگاه‌های فضایی خصوصی و تجاری کردن فضا یکی از برنامه‌های آتی ناساست. در همین راستا آژانس فضایی آمریکا با سه شرکت خصوصی آمریکایی به توافق رسیده است. بر این اساس قرار است ناسا برای توسعه پروژه‌های فضایی در مدار زمین به سه شرکت «بلو اُوریجین»، «نانو راکس» و «نورث راپ گورومان» به ترتیب ۱۳۰، ۱۶۰ و ۱۲۵.۶ میلیون دلار کمک کند.

کمک به توسعه ایستگاه های فضایی خصوصی و تجاری کردن فضا یکی از برنامه‌های آتی ناساست. در همین راستا آژانس فضایی آمریکا با سه شرکت خصوصی آمریکایی به توافق رسیده است.

بر این اساس قرار است ناسا برای توسعه پروژه‌های فضایی در مدار زمین به سه شرکت «بلو اُوریجین»، «نانو راکس» و «نورث راپ گورومان» به ترتیب ۱۳۰، ۱۶۰ و ۱۲۵.۶ میلیون دلار کمک کند.

بیل نلسون، رئیس ناسا همکاری با شرکت های خصوصی را در راستای توسعه توریسم فضایی و افزایش مقصد های توریستی یا حتی کار و زندگی در فضا دانست. آژانس فضایی آمریکا قصد دار تا با واگذاری مدیریت مدارهای نزدیک به زمین به بخش خصوصی و صرفه جویی در هزینه‌ها، بر ماموریت‌های اکتشافی در نقاط دورتر منظومه شمسی به‌ویژه ماه و مریخ تمرکز کند.

ایستگاه فضایی بین المللی به‌طور رسمی تا سال ۲۰۲۴ فعالیت خواهد کرد، ناسا همچنین تمایل دارد تا این ایستگاه از نظر فنی تا سال ۲۰۲۸ قابل استفاده باشد و پس از آن ایستگاه‌های خصوصی جایگزین آن شوند؛ مسئله‌ای که می‌تواند به همکاری ناسا با سازمان فضانوردی روسیه نیز پایان دهد.

عقد قرارداد با شرکت‌های خصوصی، حضور انسان در مدارهای نزدیک زمین را برای آمریکا به نوعی تضمین می‌کند. ناسا سالیانه ۲۰۰ ماموریت فضایی دو نفره را در مدارهای نزدیک زمین انجام می‌دهد که بخشی از خدمات آن توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شود. ارائه این خدمات از سوی بخش خصوصی به لحاظ اقتصادی به‌مراتب مقرون به‌صرفه‌تر است.

ادامه مطلب
رازهایی از جو سیاره سرخ فاش شد

ایستگاه شرکت «بلو اوریجین» که در همکاری با «سی یرا اسپیس» توسعه پیدا کرده «اوربیتال ریف» نام دارد و با ظرفیت ۱۰ نفر قادر به همکاری در بخش‌های متنوع از جمله میزبانی از گردشگران فضا خواهد بود.

ایستگاه فضایی شرکت «نانوراکس» در سال ۲۰۲۷ آماده خواهد شد و «استارلب» نام دارد.

نام ایستگاه شرکت «نورث راپ گرومان» هنور مشخص نشده ولی در حوزه علم و گردشگری فعال خواهد بود.

با اینکه هیچ کدام از این سه شرکت هنوز هزینه توسعه ایستگاه‌های فضایی را اعلام نکرده‌اند اما مشارکت ناسا تنها بخشی از کل هزینه هاست و حداکثر ۴۰ درصد آن را شامل می‌شود.

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا