جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

بلایی که تلفن همراه سرمان می آورد

ین نوع تشعشع معلوم نیست که چقدر به بدن ما آسیب وارد می‌کند، اما به طور کلی می‌تواند برای سلول‌ها و سلامت ما مضر باشد.

این نوع تشعشع معلوم نیست که چقدر به بدن ما آسیب وارد می‌کند، اما به طور کلی می‌تواند برای سلول‌ها و سلامت ما مضر باشد.

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً موبایل در دست شماست. اما بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، به محض اینکه کار را تمام کردید، احتمال زیادی وجود دارد که آن را مانند بیش از نیمی از آمریکایی‌ها در یکی از جیب‌های خود بگذارید. این کاری است که ما نسبتاً بی خیال انجام می دهیم، اما تلفن های همراه دستگاه های پرقدرتی هستند که سطح کمی از نوعی انرژی به نام تشعشعات فرکانس رادیویی ساطع می‌کنند.

این نوع تشعشع معلوم نیست که چقدر به بدن ما آسیب وارد می‌کند، اما به طور کلی این نوع تشعشع می‌تواند برای سلول‌ها و سلامت ما مضر باشد.

تلفن‌های همراه با برج‌های تلفن همراه و یکدیگر با استفاده از امواج فرکانس رادیویی که نوعی تابش الکترومغناطیسی هستند، ارتباط برقرار می‌کنند. اما امواج فرکانس رادیویی کم شدت ترین شکل در طیف تابش الکترومغناطیسی هستند. با این حال، این لزوماً به این معنی نیست که آنها کاملاً بی ضرر هستند. به گفته انجمن سرطان آمریکا، تابش فرکانس رادیویی با شدت بالا می‌تواند گرما تولید کند و باعث افزایش دمای بدن و حتی سوختگی شود.

تشعشعات تلفن همراه علائم تشعشعات خطرناک و سرطان زا را ندارد. در حالی که برخی تحقیقات ارتباط احتمالی بین استفاده از تلفن همراه و نرخ بالاتر برخی از سرطان‌های مغزی را پیشنهاد کرده‌اند، این مطالعات ثابت نکرده‌ که گوشی‌های هوشمند واقعاً باعث این سرطان‌ها می‌شوند و نویسندگان درباره میزان دقیق استفاده از تلفن همراه توسط افراد ابراز تردید کردند.

الیزابت هچ، اپیدمیولوژیست دانشگاه بوستون که ارتباط بین باروری مردانه و استفاده از تلفن همراه را مطالعه کرده است، خاطرنشان می کند که اگر تلفن های همراه باعث ایجاد تومورهای مغزی می شدند، احتمالاً با استفاده از تلفن های هوشمند، میزان آن افزایش می یافت.

دورا دیویس، بنیانگذار و رئیس مرکز سلامت محیطی (EHT)  می‌گوید که نگران است که با توجه به زمان‌بندی هر کدام، بین افزایش نرخ سرطان روده بزرگ در جوانان و تکثیر گوشی‌های هوشمند ارتباطی وجود داشته باشد. دیویس می‌گوید، با این حال، گفتن آن بسیار سخت است، زیرا تلفن‌های همراه بقدری گسترده شده‌اند که هیچ گروه کنترلی از افرادی که تلفن همراه ندارند برای مقایسه میزان سرطان کاربران تلفن همراه وجود ندارد. اما هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که تشعشعات تلفن همراه باعث افزایش این نوع سرطان شود.

در حالی که برخی از مطالعات حیوانی نشان داده که سطوح بالای تابش تلفن همراه می تواند به پوشش رحم، تخمک، فولیکول های تخمدان و جنین آسیب برساند و حتی ممکن است به رشد جنین آسیب برساند، هیچ یک از این یافته ها در انسان تکرار نشده است.

یک مطالعه ۱۳ ساله بر روی مردان بالغ که در سوئیس انجام شد، نشان داد که استفاده از تلفن همراه ممکن است با غلظت کمتر اسپرم و تعداد کمتر اسپرم مرتبط باشد. دیویس گمان می‌کند که اسپرم‌ها به‌ویژه در برابر تأثیرات تشعشعات تلفن همراه آسیب‌پذیر هستند، زیرا بیشترین جذب در بدن به اندام‌های تناسلی مردانه و به‌ویژه بیضه‌ها خواهد بود، زیرا هیچ چیزی برای محافظت از آن‌ها وجود ندارد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا