جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعی

تازه‌ترین اخبار از زلزله هرمزگان

زمین لرزه روز گذشته استان هرمزگان، سبب تخریب ۳۰ منزل مسکونی در روستای گیشان غربی از توابع شهر فین شده است.

زلزله‌ای به قدرت 6.4 در مقیاس امواج درونی ساعت 15 و 37 دقیقه و 4 ثانیه روز یکشنبه، در عمق 15 کیلومتری شهر فین در هرمزگان را لرزاند. زلزله بعدی با بزرگای 6.3 در مقیاس امواج درونی زمین ساعت 15 و 38 دقیقه و 38 ثانیه فین هرمزگان را لرزاند.

به‌دنبال این 2 زمین‌لرزه رییس‌جمهور ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان زلزله شدید استان هرمزگان، تاکید کرد که همه دستگاه‌های امدادی و وزارتخانه‌های مسئول در اسرع وقت به کمک مردم مناطق زلزله‌زده بشتابند.

سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیئت‌دولت و پس از اطلاع از وقوع زلزله در برخی استان‌های جنوبی کشور از تمام دستگاه‌های مسئول استان هرمزگان و همچنین در صورت نیاز استان‌های همجوار و نیز وزارتخانه‌های مسئول خواست در اسرع وقت و با اولویت امدادرسانی، رسیدگی به وضعیت منطقه را پیگیری کنند.

رئیس‌جمهور همچنین از معاون اول خود خواست در سریع‌ترین زمان ممکن با حضور در محل وقوع زلزله از نزدیک مسائل و مشکلات ناشی از آن را بررسی کند تا مردم احساس آرامش و امنیت داشته باشند و اطمینان پیدا کنند که امدادرسانی به موقع و به خوبی انجام می‌شود.

حضور سپاه در مناطق زلزله‌زده بندرعباس

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: با همکاری و حضور سریع و میدانی مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران، جاده‌های ارتباطی روستا‌های زلزله‌زده گیشان غربی شهر فین بازگشایی شد.

دریادار پاسدار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: از ساعت یک و سی دقیقه بامداد امروز تاکنون، ماشین آلات مهندسی نیروی دریایی سپاه، در حال بازسازی و بازگشایی جاده‌های مواصلاتی مناطق زلزله زده هرمزگان هستند.

رفت و آمد در محورهای هرمزگان برقرار است

یوسف عابدینی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان هم گفت: درحال حاضر تنها مسیر روستای بوندر دهستان خورگو از توابع شهرستان بندرعباس بسته است و رفت و آمد در بقیه راه‌های مواصلاتی هرمزگان برقرار است.

پایدار شبکه برق در تمام استان هرمزگان

مدیرکل مهندسی و نظارت بر توزیع توانیر هم در گفتگوی تلویزیونی با بخش خبری ساعت 8 شبکه یک گفت: برق 182 نقطه در بندرعباس و حوالی این شهرستان بر اثر زلزله دچار آسیب و خسارت شد که با عملیات فشرده و گسترده گروه‌های امداد و عملیات استان، برق شهر بندرعباس و حومه به حالت پایدار برگشته است.

مسعود صادقی افزود: از ابتدای وقوع زلزله ستاد مدیریت بحران صنعت برق تشکیل شد و و برنامه احیا و بازیابی اماکن آسیب دیده شبکه‌های توزیع برق استان هرمزگان ظرف یک هفته در دستور کار قرار دارد؛ همچنین از استان‌های همجوار و شرکت‌های معین 65 گروه عملیاتی آماده اند تا در صورت نیاز به هرمزگان اعزام شوند.

وقوع 44 پس لرزه تاکنون

پس لرزه‌ای به بزرگی سه و سه دهم فین را لرزاند تا شمار پس لرزه‌ها از ساعت 15 و 36 دقیقه دیروز به 44 پس لرزه برسد.

دستور ویژه فرمانده ناجا بر بسیج امکانات در خدمت به زلزله‌زدگان

سخنگو و معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بیان اینکه از ابتدای وقوع زمین لرزه، ناجا تمامی امکاناتش را برای خدمت به مردم به کار گرفته است، گفت: فرمانده ناجا پس از وقوع این حادثه دستورات لازم را به فرمانده و مسئولان انتظامی استان مبنی بر بسیج همه امکانات در خدمت به زلزله زدگان ابلاغ کرد.

سردار “مهدی حاجیان” با بیان اینکه با انتشار خبر زمین لرزه در بندرعباس استان هرمزگان پلیس پای کار آمد، افزود: در این رابطه سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی تدابیری را اتخاذ و دستورات لازم را ابلاغ کرد.

وی با بیان اینکه نخستین و مهم‌ترین این راهبردها مدیریت، ایجاد آرامش و تامین امنیت برای مردم زلزله زده است به گونه ای که هموطنان عزیز هیچ دغدغه‌ای از این نظر نداشته باشند، گفت: مدیریت ترافیک در جاده‌ها و نیز امدادرسانی و برپایی چادرهایی برای اسکان مردم در تفرجگاه‌ها از دیگر اقدامات پلیس پس از وقوع زمین لرزه است.

سخنگوی ناجا  اعتماد مردم و همکاری مؤثر سازمان‌ها در این حادثه را از موارد هموارکننده ماموریت های نیروی انتظامی دانست و افزود: لذا قطع یقین می‌توان گفت همکاری مردم با گروه‌های امدادی و پلیس می تواند در ایجاد هرچه بهتر خدمات رسانی موثر باشد. بر اساس تمهیداتی که نیروی انتظامی برای وقوع حوادث این چنینی اندیشیده است، با تمام توان برای خدمت رسانی به زلزله زدگان آمادگی دارد.

وی با بیان اینکه تمام یگان های امدادی و عملیاتی نیروی انتظامی در سطح استان در حالت آماده باش کامل هستند، تصریح کرد: افزایش گشت‌های خودرویی، موتوری و پیاده پلیس در سطح شهر و برپایی چادر در مناطقی از شهر برای استقرار زلزله زدگان از دیگر اقدامات پلیس در این حادثه است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه مردم به هشدارهای پلیس توجه کنند، افزود: تلاش همه ما این است که برای هیچ یک از مردم اتفاق ناگواری نیفتد لذا مردم با رعایت هشدارهای پلیس و ستاد بحران می توانند همیار ما  و ستاد بحران باشند.

وی  اظهار کرد: مردم با حفظ خونسردی،جلوگیری از سوءاستفاده فرصت طلبان، سودجویان و تاکید بر مراقبت از اموال خود همیار ما باشند و پلیس نیز ضمن هوشیاری و اشراف کامل،  از آمادگی کامل در برقراری امنیت مناطق زلزله زده برخوردار بوده و ضمن افزایش نیروهای گشتی خود، تدابیر لازم را در این زمینه بکار خواهد گرفت.

حاجیان در پایان به مردم توصیه کرد از توجه به شایعات بی پایه و اساس در فضای مجازی خودداری و هرگونه اخبار موثق را از منابع معتبر و رسانه های رسمی کشور پیگیری و هرگونه موارد مشکوک را  از طریق سامانه ارتباطی 110 به پلیس  گزارش کنند.

دستور ویژه وزیر کشور به مسئولان مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان

وزیر کشور در گفت‌وگو با استاندار، فرماندار و هلال احمر استان هرمزگان خواستار بررسی و کمک فوری به مردم مناطق زلزله‌زده این استان شد.

احمد وحیدی وزیر کشور در پی وقوع زلزله در جنوب کشور بلافاصله با مسئولان استان هرمزگان در جریان آخرین وضعیت زلزله زد‌گان در این منطقه قرار گرفت. نیروی دریایی سپاه، هلال احمر، استانداری و ستاد بحران همه در حال آماده باش به سر می برند.

وی در مورد آخرین خسارت به این مناطق نیز افزود: تا این لحظه یک تن بر اثر سقوط تیر برق جان باخته است و تاکنون خسارت جانی دیگری گزارش نشده است. آسیب جزیی به مناطق مسکونی وارد شده و تیم هایی برای بررسی میزان خسارت به منزل روستائیان اعزام شدند.

آخرین وضعیت خسارت‌های زمین‌لرزه شهر فین بندرعباس

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: 70 درصد این منازل مسکونی، صد درصد تخریب شده است.

مهرداد حسن‌زاده افزود: اکنون هفت گروه کارشناسی بنیاد مسکن برای بررسی آخرین وضعیت به مناطق زلزله زده شهر فین، و روستا‌های گیشان غربی، آب شیرین، رضوان، سرزه، مزرعه، رودشور، چاه کل، ذورتو پائین و بالا، خورجل و جونگان اعزام شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: بیشترین خسارت‌ها به روستا‌های گیشان غربی، آب شیرین، رودشور، ذورتو پائین و بالا وارد شده است.

حسن‌زاده افزود: خانوار‌های آسیب دیده از زمین لرزه اسکان اضطراری داده شده اند و لوازم بهداشتی، گرمایشی و مواد غذایی در اختیارشان قرار گرفته است.
وی گفت: در حال حاضر آب، برق و تلفن تمام مناطق استان وصل است و رفت و آمد در جاده‌های هرمزگان صورت می‌گیرد.

توصیه استاندار هرمزگان به مردم

استاندار هرمزگان از مردم خواست با توجه به وقوع زلزله و پس لرزه ها، از ترددهای غیرضروری به ویژه در مسیر بزرگراه بندرعباس به حاجی آباد خودداری کنند.

مهدی دوستی عنوان کرد: با توجه به وقوع این زلزله ها و پس لرزه ها از مردم بزرگوار می خواهیم ضمن حفظ آرامش و خونسردی و رعایت توصیه های ایمنی، از ترددهای غیرضروری به ویژه در مسیر بزرگراه بندرعباس به حاجی آباد خودداری کنند.

وی ادامه داد: در این مسیر با ریزش سنگ مواجه بودیم که بخشی از بازگشایی آن انجام شده اما عملیات پاکسازی کامل در این محور در حال انجام و همچنان بخشی از مسیر بسته است.استاندار هرمزگان افزود: در بازدیدهایی که از روستاهای بخش فین از جمله روستای رضوان و همچنین روستای سیاهو بخش مرکزی شهرستان بندرعباس داشتیم، ترک خوردگی دیوار ساختمان ها خسارت های ناشی از زلزله بوده است.

98 مصدوم در زلزله هرمزگان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم گفت: براثر زمین لرزه دیروز یک نفر در هرمزگان جان باخت و 98 تن مصدوم شدند.دکتر فاطمه نوروزیان افزود: از این شمار 88 تن مداوا، و از بیمارستان‌های استان مرخص شده اند.وی گفت: اکنون یک نفر با عارضه سکته قلبی و 9 تن بعلت شکستگی دست و پا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

دو زمین لرزه به بزرگی 6 و 4، و شش و 3 دهم ریشتر عصر دیروز حوالی فین در هرمزگان را لرزاند.

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا