جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعی

تغییر ساعات ادارات از خرداد ماه

وزیر نیرو از شکسته شدن رکورد افزایش ظرفیت نیروگاهی از نیمه سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: ۷ هزار و ۵۴ مگاوات ظرفیت جدید وارد مدار بهره برداری شد.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در همایش مشترک وزارت نیرو، کشور و صمت با استانداران و مدیران صنعت برق اظهار داشت: 7 هزار و 54 مگاوات در نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر ظرفیت جدید تا پایان 1401 وارد مدار بهره برداری شد که از این مقدار، 6864 مگاوات آن نیروگاه‌های حرارتی بود که رکورد جدیدی در تاریخ کشور است.

وی افزود: در نیمه دوم سال 92 بالغ بر 881 مگاوات، در سال 93 بالغ بر 2476 مگاوات، در سال 94 بالغ بر 551 مگاوات، در سال 95 بالغ بر 1228 مگاوات، در سال 96 بالغ بر 1726 مگاوات، در سال 97 بالغ بر 1462، در سال 98 بالغ بر 2756 مگاوات، در سال 99 با نیمه 1400 مجموعا 1860 مگاوات و در نیمه دوم 1400 و 1401 بالغ بر 6864 مگاوات افزایش ظرفیت در نیروگاه‌های حرارتی داشتیم به‌طوری که متوسط ساخت نیروگاه در 8 سال قبل 1618 مگاوات در سال بوده است‌.

وزیر نیرو با بیان اینکه رکورد دوم و مهمی در بخش نیروگاهی به ثبت رساندیم، گفت: به مدار آمدن 1316 مگاوات بخش بخار نیروگاه‌های گازی این دستاورد بزرگ است که موجب صرفه‌جویی 2 میلیار مترمکعب سوخت شده است‌.

وی ادامه داد: کل تولید سال قبل 320 میلیارد کیلووات ساعت بوده که 76 میلیارد کیلووات ساعت آن بدون مصرف سوخت بوده ، یعنی یا آبی یا تجدیدپذیر یا بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی بوده است‌

وزیر نیرو با بیان اینکه برای 1401 بالغ بر 20 هزار مگاوات ناترازی برق پیش بینی شده بود، گفت: تقاضا 70 هزار مگاوات بوده که میزان ناترازی 28 درصد کل تقاضا بوده، اگر بدون برنامه ریزی می خواستیم به زمان اوج ورود کنیم، باید بیش از 6 ساعت خاموشی می دادیم که با مجموع اقدامات، خاموشی خانگی صفر و در بخش صنعت و تولید هم اقدامات قابل توجهی انجام شد که منجر به رشد تولید صنعتی شد.

ادامه مطلب
تشریح جزئیات محدودیت‌ها و ممنوعیت ترافیکی مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد

وی افزود: بالغ بر 97 درصد تعمیرات نیروگاهی تا امروز انجام شده و باقی اقدامات هم می‌بایست تا پایان اردیبهشت انجام شود که شاید 2 یا 3 واحد به خرداد ماه برسد.

محرابیان از تغییر ساعات ادارات به منظور صرفه جویی در مصرف برق خبر داد و گفت: ساعت کاری ادارات از خرداد 6 صبح تا یک بعدازظهر خواهد بودو یک ساعت قبل از پایان وقت اداری بر اساس مصوبه دولت در مناطق غیرگرمسیر باید سیستم های سرمایشی خاموش شود‌ و در مناطق گرمسیر نیز همزمان با ساعت تعطیلی باید خاموش شوند‌.

وی افزود: تمام دستگاه‌ها باید مولدهای برق خودشان را در این دوره وارد مدار کنند‌.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: خانگی خط قرمز است و باید انرژی بخش خانگی به هر نحو تأمین شود، در سال گذشته از اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی نتیجه خوبی گرفتیم و موجب کاهش مصرف شد، در سال جاری بر اساس پیشرفته‌تربن مدلهای افتصادی که مدل‌های خودتنظیمی توسط خود مصرف کننده هست، اطمینان داریم یک کاهش مصرف جدی بدون کاهش رفاه در سطح خانوار خواهیم داشت، به طوری که از ابتدای خرداد به میزان کاهش مصرف توسط مصرف کننده خانگی برای تمامی مشترکان، به ازای کاهش هر یک کیلووات ساعت، تا 2000 تومان پاداش صرفه‌جویی می‌گیرد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  58  =  66

دکمه بازگشت به بالا