جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

تفاوت مهم حمله قلبی در زنان و مردان

یک علامت هشدار دهنده اولیه ناراحتی قلبی برای مردان است و این علامت در زنان کمتر است.

برخلاف تصور رایج، شروع حمله قلبی اغلب با درد و ناله ناگهانی همراه نیست بلکه نشانه‌هایی دارد که مردم به آن توجه نمی‌کنند. یک نظرسنجی از بیش از ۵۰۰ زن، که در مجله Circulation منتشر شد، طیفی از علائم هشدار دهنده مخرب را یک ماه قبل از حمله قلبی شناسایی کرد.

۹۵ درصد از زنانی که در این نظرسنجی شرکت داشتند و از حملات قلبی جان سالم به در بردند، گفتند که در یک ماه یا بیشتر قبل از حمله قلبی، علائمی را مشاهده کرده بودند. دو علامت شایع هشدار دهنده اولیه که زنان به آن اشاره کردند، خستگی (۷۱ درصد) و اختلال خواب (۴۸ درصد) بود. به عنوان مثال، برخی از زنان می‌گویند که آن‌ها آنقدر خسته بودند که نمی‌توانستند بدون استراحت کاری انجام دهند.

درد قفسه سینه، یک علامت هشدار دهنده اولیه ناراحتی قلبی برای مردان است و این علامت در زنان کمتر است. زنان حاضر در نظرسنجی که این علامت را داشتند، آن را به عنوان فشار، درد یا گرفتگی در قفسه سینه توصیف کردند، نه درد. حتی زمانی که حمله قلبی برای آن‌ها اتفاق افتاده، تنها حدود یک سوم از زنان درد قفسه سینه را تجربه کردند. در عوض، تنگی نفس، ضعف و خستگی، عرق کم، سرگیجه و حالت تهوع در صدر علائم پیش آمده در زنان است.

خستگی غیرمعمول، اختلال خواب، تنگی نفس، سوء هاضمه، اضطراب، افزایش ضربان قلب، ضعف در بازوها، اختلال حافظه، مشکلات در دید، از دست دادن اشتها، خواب رفتن دست‌ها یا بازوهاو مشکل تنفسی در شب؛ ۱۲ علامت اصلی که زنان در ماه قبل از حمله قلبی تجربه کرده اند، است.

برخی از زنان ممکن است هشدار اولیه حمله قلبی قریب الوقوع را به شکل خستگی مفرط، اختلال خواب یا تنگی نفس دریافت کنند. توجه به این علائم و تشخیص و درمان سریع ممکن است یک حمله قلبی را خنثی کند.

برخی از مردان نیز علائم هشدار دهنده اولیه دارند که درد قفسه سینه شایع‌ترین آنهاست. بنیاد قلب انگلیس (BHF) می‌گوید: زنان و مردان معمولاً علائم حمله قلبی مشابهی را تجربه می‌کنند. در انگلیس هر ساعت به طور متوسط سه زن بر اثر بیماری عروق کرونر قلب جان خود را از دست می‌دهند که بسیاری از آن‌ها به دلیل حمله قلبی است.

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا