جدیدترین و داغ ترین اخبار بین المللجدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

توطئه‌ تجزیه ایران شکست خورد

وزیر امور خارجه تصریح کرد: مادامی که در چارچوب حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خود ادامه خواهند داد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: مادامی که در چارچوب حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خود ادامه خواهند داد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) دوم آذر ماه در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی گفت: خرسندم روند سیاست خارجی دولت رئیسی ذیل دکترین سیاست خارجی متوازن با اولویت نگاه آسیا محور در مسیر رو به رشد و درستی قرار دارد. در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما از قاره اروپا تا سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از ۳۷ درصد در کمترین حالت تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است و بخش عمده‌ای از این رشد خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.

وزیر خارجه بیان کرد: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران مایلم شما را از منظر سیاست خارجی در جریان برخی از امور قرار دهم. خوشبختانه توطئه‌ای که براساس اسناد دقیق و موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی و داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هشت هفته گذشته با سواسفتاده از احساسات پاکمردمی در ایران دننبال می‌شد شکست خورد. زمانی در اثنای این توطئه یک دیپلمات عالیرتبه غربی اظهار داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و در دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور دارای ۴۱میلیون نفر جمعیت تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر بغداد و برخی میادین استان‌ها در عراق و به کارگیری ظرفییت‌های موجود در فضای مجازی دولت حاکم در عراق را ساقط کند و عبدالمهدی در نهایت برای مصالحی بزرگ‌تر از سمت خود استعفا داد. آن مقام غربی مدعی بود در قبال ایران نیز با استفاده از برخی شرایطی که در داخل کشور پیش آمده و احساسات عذده‌ای از جوانان در ایران برانگیخته شده چنین فرصت بزرگی را آمریکا و تعداد ادنکی از کشورهای غربی د رمقابل خود می‌بییند و امیدواریند به اهدافشان دست یابند.

وی گفت: دخالت‌های خارجی در هشت هفته گذشته در اوج خود قرار داشت. در دستگاه دیپلماسی به صورت مستمر با همسایگانی که تروریست از منشا آن کشورها به ایران هدایت می‌شد در غائله زاهدان در مشکلات در امنیت برخی استان‌های غربی پیش آمد که ۷۶ مرکز تروریستی و ضد انقلااب در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد. در هشت هفته گذشته طی دو مرحله در بغداد و تهران با مقامات کشور دوست و برادر با تیم مهمی از مقامات امنیتی در دولت مرکزی عراق و در اقلیم نشست‌های متعددی داشته و توافقات زیادی به عمل آوردیم. دوسنتان عراق متعهد شدند به متوقف کردن گروه های تروریستی و در فاصله زمانی که توافق کردیم نسبت به خلع سلاح آنها اقدام کنند.

ادامه مطلب
رفع موانع بانکی ظرفیت‌های مرزی ایران و عراق در راستای تقویت اقتصاد را فعال می‌کند

وی گفت:‌ گفت‌وگوهای ما و پیگیری عملی شدن توافقات با عراق ادامه دارد و زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرز مشترک ایران و اقلیم مستقر شوند و امنیت این مرزها را تضمین کنند نیزای به این که ما بخواهیم برای دفاع از تمامیت ارضی خود برخورد کنیم نخواهد بود ولی مادامی که در چارچوب حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل تهدید از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح ما برای تامین حداکثری امنیت ملی کشور به اقدامات خود ادامه خواهند داد ما در دستگاه دیپلماسی و امنیتی کشور به گفتگوها با مقامات عراق برای عبور از این مرحله ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در تماس با کشورهای جهان از جمله سه کشور اروپایی در خصوص آ»چه در ایران گذشت و انتقاد و محکومیت قوی اظهارنظرهای سیاسی برخی از این مقامات و مقامات آمریکایی به صراحت من و همکارانم مواضع ایران را در روزهای پشت سر گذاشتیم منعکس کردیم. سه کشور اروپایی و آمریکا و لابی صهیونیست ها درک درستی از تحولات و وقایع نداشتند مداخلات زیادی را در عرصه‌های رسانه‌ای و اظهارنظرهای سیاسی به عمل آوردند. برخی مقامات در کشورهایی که ذکر کردم تلاش کردند در روزهای بعد از اظهارات منفی خودشان با مصاحبه‌‌های متفاوتی تا حدودی اشتباهات خود را اصلاح کنند.

وزیر خارجخه بیان کرد: رعایت حقوق مردم و حقوق بشر در آموزه‌های دینی و ملی ایران و در دل و روح هر ایرانی وجود دارد و مقام معظم رهبری با حساسیت و دقت رعایت آن را در همه سطوح در جامعه متذکر می‌شوندو در اغتشاشات اخیر من به مقامات اروپایی به صراحت گفتم که پلیس در ایران با صبری راهبردی قویا خویشتنداری کرد. اینکه بیش از ۵۰ پلیس و نیروی امنیتی ما توسط آشوبگران با سلاح گرم و سنگ به شهادت رسیدند. چند هزار نیروی پلیس و مدافع امنیت ما مجروح و آسیب جدی دیدند نشانه رعایت حقوق بشر و خویشتنداری پلیس ونیروهای حافظ امنیت در ایران است

وزیر خراجه تصریح کرد: نیاز به این نداریم که آمریکا و اروپا که در نقض حقوق بشر تاریخ طولانی دارند و در استعمار ملت‌ها و کشورها تاریخ سیاهی دارند در خصوص حقوق بشر در ایران مدعی باشند. کمیته‌ای ملی زیر نظر وزیر کشور و سازمان امنیت کشور تشکیل شده و جمعی از حقوقدانان و مقامات دولتی و غیردولتی مرتبط در چارچوب کمیته‌ای مستقل مسائل را پیگیری می‌کنند و گزارش را علاوه بر داخل در اختیار سایر جهات خارجی و بین‌المللی قرار خواهیم داد.

ادامه مطلب
توافق ایران و آمریکا + جزئیات

وی تأکید کرد: ایران علیرغم مواضع غیرسازنده سه کشور اروپایی و آمریکایی در هشت هفته گذشته داشتند در مسیر دیپلماتیک گفت‌وگوها با طرف اروپایی از طریق اروپا و برخی واسطه‌ها در دستورکار خود داشت. در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد ما در نقطه‌ای قرار داریم که از خطوط قرمز خود عبور می‌کنیم.پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها در حال تبادل است. در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم ولی در مسیر اظهارات رسانه‌ای برخی مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خود را ادامه می‌دهند. امیدواریم با نگاه واقع بینانه متناسب با منافع ملت و منافع حداکثری کشور در صورتی به گام نهایی توافق برسیم از توافق خوب و پایدار صحبت کنیم.

وزیر خارجه همچنین به ایرانیان خارج از کشور نیز اشاره کرد.

خبرنگاری درباره مذاکرات هسته‌ای با آرایش جدید سؤال کرد که وی گفت:‌یکی از نکاتی که در ماه‌های گذشته قدری تاخیر در نقطه پایانی رسیدن به توافق ایجاد کرد حل مسائل اتهامی آژانس علیه ایران بود. پیشنهاد طرف آمریکایی این بود که برجام را مورد تأیید قرار دهیم ولی مسائل بین ایران و آژانس در فرصت موسعی در آینده حل و فصل کنیم. معنایش این بود ما پیچ و مهره‌ها و سانتریفیو‌ژها و … را باز کنیم و به کنار بگذاریم و بعد از اینکه دستمان کاملا خالی بود در خصوص مسائل بین ما و آژانس اقدام کنیم این یکی از خطوط قرمز ما بود. در مذاکرات ماه‌های گذشته با طرف‌های اروپایی روسیه و چین و در تبادل پیام با آمریکا در این خصوص تأکید کردیم که آٰژانس همواره از مسیر فنی منحرف شده و صرفا در مسیر سیاسی گام برداشته آنها گفتند تضمین می‌کنیم و به آژانس توصیه می‌کنیم در مسیر فنی قدم بردارد. در حالی که معاونان وزرای خارجه و سازمان انرژی اتمی به وین سفر و با آژانس به نقشه راهی دست یافتند و مقامات آژانس گفتند قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود و مقامات آژانس به ایران می‌آیند در چنین شرایطی به یکباره در مجموعه جنگ ترکیبی علیه ملت ایران با یک قطعنامه جدید مواجه شدیم. به مقامات آمریکا و سه کشور اروپایی گفتیم چگونه به شما اعتماد کنیم در حالی که قرار بود ضامن رفتار فنی آژانس باشید در سوءاستفاده سیاسی از آژانس برآمدید. در فروردین ماه توافقی را در خصوص تبادل زندانیان با آمریکا داشتیم در آن توافق آمریکا پیشنهاد کرد با رسیدن به برجام و یا نرسیدن به آن توافق انجام شود و ما با نگاه انسانی این موضوع را پذیرفتیم ولی بعد آمریکا گفت بگذارید برجام انجام شود. ما به آنها گفتیم این افت و خیزهای شما دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را قوی‌تر می‌کند. ۶ ماه گذشت و در یک و نیم ماه گذشته آمریکا به صورت جدی دنبال تبادل زندانی‌ها هستند و ما در راستای مسائل انسانی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

ادامه مطلب
آژانس‌های هوایی حق گران کردن بلیت‌ها را ندارند

وی گفت: دستورکار ما در مذاکرات پیگیری مذاکرات با روش مقتدرانه و تامین حداکثر منافع ملی در بازگشت به برجام است. برجام همچنان روی میز قرار دارد و طرف‌های مقابل ما معتقدند موضوعی که ماه‌ها در پایان دولت قبلی و یک سال گذشته دولت جدید در مورد آن گفتگو شده می‌تواند به نقطه نهایی و پایانی برسد.

وزیر خارجه درباره نشست کارشناسان نظامی ایران و اوکراین درباره پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین اظهار داشت: ما در چارچوب همکاری‌های دفاعی با روسیه ۱۱ ماه قبل از شروع جنگ اوکراین یکی از اقلام دفاعی و همکاری‌های دفاعی دو کشور فروش بسیار معدودی پهپاد ایرانی به روسیه بود. تاکنون هیچ مدرکی از طرف اوکراینی مبنی بر استفاده از پهپاد ایرانی در اوکراین دریافت نکردیم. اخیرا تیم سیاسی و نظامی ایران و اوکراین در کشور ثالث گفتگو کردند و ما بررسی‌های خود را در این زمینه ادامه می‌دهیم. وزیر خارجه اوکراین در گفت‌وگوی تلفنی به من گفت یک پهپاد به صورت سالم به دست نیروهای اوکراینی افتاده که روسی است ولی شبیه پهپاد شاهد ایرانی است و من گفتم که این گواه این است که ایران به مواضع خود پایبند است. به روس‌ها بیش از دو بار گفتیم و گفتند که صرفا از سلاح‌های ساخت روسیه در جنگ اوکراین استفاده شده است.جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم و به تلاش ها برای بازگشت صلح و آرامش ادامه می‌دهیم.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: متنی که روی میز الان قرار دارد آخرین متن ما در نتیجه گفت‌وگوهای چند ماهه در وین و همچنین ایده‌های مختلفی که در ماه‌های گذشته مطرح شد تکمیل شده است. به صورت مشخص در سه موضوع با طرف آمریکایی همچنان تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با طرف آمریکایی همکاری می‌کنند. بورل و مورا تلاش دارند به یک راه‌حلی در این زمینه دست یابیم. یکی از این موضوعات حل مسائل باقیمانده آژانس است و موضوع دیگر به تضمین اقتصادی برمی‌گردد و سعی کردیم این موضوع را فرموله کنیم.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
انتخاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا