جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

جبران کمبود خواب با قوانین طلایی

بسیاری از افراد به‌طور مداوم به اندازه کافی نمی‌خوابند و به اصطلاح «کمبود خواب» دارند.

بسیاری از افراد به‌طور مداوم به اندازه کافی نمی‌خوابند و به اصطلاح «کمبود خواب» دارند. اگرچه رفع این مشکل مهم است اما به گفته متخصصان نباید سعی کنید آن را با یک خواب طولانی صبحگاهی در آخر هفته جبران کنید.

در دنیای امروز «آرام گرفتن» به کاری دشوار تبدیل شده و افراد زیادی به خاطر انباشته‌شدن خستگی، برای به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب با مشکل مواجهند.

از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که خواب طولانی‌تر نیز لزوماً مفید نخواهد بود.

خوب استراحت کردن مهم است زیرا کم‌خوابی با بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲ و چاقی، اضطراب، افسردگی و ضعف عملکرد شناختی مرتبط است.

گای میدوز، موسس و مدیر بالینی «مدرسه خواب» می‌گوید: «این روزها خستگی چیز متعارفی است. ما فراموش کرده‌ایم که چگونه خوب بخوابیم. اکثریت قریب به اتفاق مردم به اندازه کافی نمی‌خوابند.»

کارشناسان برجسته نکات مهمی را در مورد عادات خواب سالم به اشتراک گذاشته‌اند. آنها هشدار داده‌اند که تا دیروقت در رختخواب ماندن می‌تواند تاثیری منفی بر ساعت بدن شما بگذارد.

پروفسور فاستر توضیح داد که پرخوابی، برای مثال در آخر هفته، می‌تواند به معنای از دست دادن نور صبحگاهی باشد.

او هشدار داد که آخر هفته‌ها نباید بیشتر از یک ساعت اضافه بخوابید و همچنین توصیه کرد که اگر کمبود خواب دارید می‌توانید آخر هفته آن را جبران کنید اما نباید بدون وقفه این کار را انجام دهید و ساعت‌های متمادی بخوابید.

گای میدوز توضیح داد: «این کار برای جلوگیری از ایجاد ناهماهنگی شبانه‌روزی است؛ جایی که درنهایت احساس خستگی و گیجی می‌کنید زیرا سیستم‌های بیولوژیک شما انتظار داشتند که بیدار باشید اما شما هنوز در حال چرت زدن هستید.»

کارشناسان همچنین قوانین طلایی خود را برای جبران کمبود خواب به اشتراک گذاشتند. یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید. این کار در واقع می‌تواند مهمتر از مدت زمان خواب شما باشد. تا دیروقت خوابیدن می‌تواند منجر به عقب راندن ساعت بدن شما شود و صبح روز بعد کارتان برای بیدار شدن و رفتن به محل کار سخت‌تر می‌شود.

به گفته پروفسور فاستر فقط در صورتی که شدیداً نیاز دارید آخر هفته‌ها دیر بیدار شوید و در حالت ایده‌آل این زمان نباید بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد.

به گفته کارشناسان، خلاف آنچه پیش‌تر تصور می‌شد، یک روتین خواب سالم می‌تواند شامل فشردن دکمه اسنوز (Snooze) به معنی به تعویق انداختن بیدار شدن باشد.

مطالعه‌ای در مجله Sleep Research نشان داد افرادی که ۳۰ دقیقه زمان برای بیدار شدن صرف می‌کنند در برخی از تست‌های شناختی عملکرد بهتری داشتند.

اما اگر بیشتر از این چرت می‌زنید و هر ۱۰ دقیقه دکمه اسنوز را فشار می‌دهید و سعی می‌کنید بیشتر بخوابید، گای میدوز توصیه می‌کند که بهتر است یک یا دو ساعت بخوابید.

او توضیح می‌دهد: «خواب تکه‌تکه‌شده، رخوت و کسل بودن را افزایش می‌دهد. بهتر است زنگ ساعت خود را برای زمانی تنظیم کنید که واقعاً می‌خواهید بلند شوید.»

2/5 - (1 امتیاز)
منبع
صبح بخیر
دکمه بازگشت به بالا