جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

جزئیات تماس تلفنی ۵ ساعته روحانی و مکرون/ عراقچی دوشنبه به پاریس می‌رود

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور شب گذشته ( 9 شهریور) در برنامه تلویزیونی نگاه یک سیما گفت: دولت و قوای سه‌گانه و نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی برای مقابله با فشارهای بین المللی همکاری بیشتری با یکدیگر داشتند و انسجام داخلی بیشتر می‌شد، هرچند دوره سختی داشتیم اما انتهای این دوره نوروز 98 بود که با بارندگی و سیل همراه شد و همبستگی مردم در یاری‌رسانی‌ها، فضا را عوض کرد.

وی ادامه داد: از امسال شاهد این هستیم که بین مردم فضا عوض شده و در بازار ارز و کالا دارای ثبات هستیم و شاخص‌ها بهبود یافته است.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: در مقایسه 5 ماه اول سال 98 نسبت به دوران مشابه سال 97، وضع آرام‌تری از هر لحاظ داریم، البته این بدان معنا نیست که مشکلات ما حل شده بلکه رشد قیمت کالاهای مورد نیاز متوقف و قیمت برخی کاهشی شده اما به قیمت اصلی برنگشته است.

واعظی بیان کرد:شاهد این موضوع نیستیم که قیمت ارز هر روز نوسان داشته باشد یا قیمت همه کالاها با ارز هماهنگ شود.

وی با بیان اینکه در 5 ماه اخیر کارهای بزرگی انجام شده است، تصریح کرد: وقتی آرامش و امیدواری به آینده باشد، کارهای بزرگی انجام می‌شود و در بخش‌های مختلفی از جمله پتروشیمی فعالیت‌های خوبی به سرانجام رسید. با توجه به افتتاح این پروژه‌ها در طول سال به ذهن می‌آمد که هفته دولت کم رونق است اما از شنبه گذشته همه روزها در سراسر کشور پروژه‌های متعدد برای افتتاح داشتیم.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: از بخش‌های مختلف صدا و سیما تشکر می‌کنم که برای همه اعضای دولت فرصت گفت‌وگو با مردم را فراهم کرد. فکر می‌کنیم با همه فشارهای خارجی و محدودیت‌ها، با همت مردم و بخش خصوصی و ارگان‌های مختلف، امروز گام‌های مستحکمی در حال برداشته‌شدن است.

واعظی در ادامه گفت: در شرایط تحریم، بحث تولید کلید عبور راحت‌تر از شرایط دشوار است. امسال را مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید نامگذاری کردند و بر این اساس رئیس‌جمهور و مسئولان دولتی اعلام کردند باید از فرصت‌ها برای حل مشکلات توسط جوانان و دانشمندان و دانشگاهیان و صنعتی‌هایمان حل کنیم.

وی اظهار داشت: ما به استقبال تحریم نمی‌رویم اما از تحریم برای رسیدن به خودکفایی استفاده می‌کنیم.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: بسیاری از قطعات مورد نیاز کشور به صورت کامل به کمک جوانان و شرکت‌های دانش‌بنیان تأمین و نیازمندی‌های ما به خارج از کشور از این طریق رفع می‌شود. باید در این شرایطی که دشمن به دنبال فشار بر اقتصاد کشور است تلاش کنیم بنگاه‌ها روی پای خود بایستند و اشتغال را حفظ کنیم و درصد اشتغال کشور را افزایش دهیم. هیچ چیز بدتر از بیکاری یا عدم توانایی برای اشتغالزایی نیست و برای این بخش برنامه داریم و برخلاف برخی تحلیل‌ها، تا امروز خوب پیشرفت کردیم و اشتغال نیز افزایش یافته است.

واعظی تصریح کرد: علاوه بر اشتغال در بنگاه‌ها و کارگاه‌ها، اشتغال روستایی را در دستور کار قرار دادیم. مهاجرت از روستا به شهر دلیل بسیاری از مشکلات است از اینرو وام ارزان‌قیمت برای روستاییان را برای اشتغال در نظر گرفتیم و تولید را در روستاها افزایش دادیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما نقدینگی بود که خوشبختانه با همت بانک مرکزی و بانک‌های دولتی، تلاش گسترده‌ای شد تا با بخش خصوصی همراهی و نقدینگی بنگاه‌ها تامین شود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور همچنین با تقدیر از استانداران و وزارت کشور خاطرنشان کرد: جلسات اقتصاد مقاومتی هر هفته در استان‌ها تشکیل می‌شود و معاون اول رئیس‌جمهور در تهران به‌طور منظم این جلسه را تشکیل می‌دهد. کارگروه رفع موانع مهم نیز تشکیل شده و آرامش نسبی در این بخش برقرار است که البته با نقطه مطلوب فاصله دارد.

واعظی در ادامه با بیان اینکه دولت با همکاری بخش خصوصی و مردم مشکلات را حل خواهد کرد، تصریح کرد: دولت یازدهم با سیاست اقتصادی خود نشان داد بر اوضاع اقتصادی مسلط است و تورم را کنترل و رشد را افزایش داد. سال 92 شرایط ویژه‌ای داشتیم که دولت بر سر کار آمد و تورم 40 درصدی کنترل شد و درصد آن در سه سال تک رقمی شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته با شوک روانی و اقتصادی و فشارها و کاهش فروش نفت و شرایط دیگر، وضعیت بازار ارز و کالا، شرایط دیگری یافت و تورم و قیمت کالا افزایش یافت که به طور مستمر بود. تلاش‌های بسیاری شد که اعتماد به دولت توسط مردم به وجود بیاید و تلاش کردیم قیمت مایحتاج روزمره مردم را به نوعی کنترل کنیم. بر این اساس از ابتدای امسال شرایط آرام‌تر شد و در ماه‌های گذشته تورمی که افزایشی بود متوقف و تاحدی کاهشی شده است.

واعظی گفت: وقتی می‌گوییم تورم را کنترل کردیم به این معنا نیست که قیمت کالا کاهش یافته بلکه جلوی رشد قیمت‌های مختلف را گرفتیم. اگر روند کنونی ادامه بیاید در آینده وضعیت بهتری را خواهیم داشت. باید برنامه ما در همه بخش‌ها باشد و باید نیازهای مردم در بخش‌های مختلف از جمله مسکن با برنامه‌ریزی پیش برود و مردم آرامش و امید به آینده داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: باید بین مردم و دولت اعتمادی وجود داشته باشد که این امر از همه برنامه‌ها مهمتر است، بهترین برنامه‌ها بدون همراهی مردم موفق نخواهد بود. در چند ماه گذشته ارتباط بین مردم و دولت مستحکم‌تر شده است. سال گذشته بی‌اعتمادی به‌وجود آمده بود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: همواره اعلام کردیم در داخل کشور مهمترین سرمایه ما نیروی انسانی و جوانان هستند. ما باید به این نیروی انسانی تکیه کنیم و از طرفی متخصصان بسیاری را نیز در اختیار داریم. چه ایرانیان داخل و چه ایرانیان خارج از کشور می‌توانند کارهای بزرگی برای کشور انجام دهند و باید به این متخصصان تکیه کنیم.

واعظی افزود: اکنون همه وزارتخانه‌ها به‌خصوص وزارتخانه‌های اقتصادی و تخصصی را مجبور کردیم با متخصصان جلسات مستمر گذاشته و کارگروه تخصصی برگزار کنند و بین گروه‌های علمی و صنعت رابطه مستمر برقرار شود.

وی درباره دورنمای اقتصاد کشور توضیح داد: قطعا باید از شرایط کنونی اقتصادی عبور کنیم و این مهم با توکل به نیروهای داخلی امکان‌پذیر خواهد بود. باید خودکفا شویم و از منظر ساختاری، تحول ایجاد کنیم. از سال گذشته با دستور رهبر معظم انقلاب شورای هماهنگی اقتصادی تشکیل شده که وظیفه دارد مدیریت اقتصادی کشور را مدیریت کند و سران سه قوه و مسوولان ذی‌ربط عضو این شورا هستند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری اظهار کرد: بر این اساس می‌توانیم با تغییر برخی ساختارها و بخش‌ها و حل برخی مشکلات، راه را هموار کنیم.

واعظی در ادامه با بیان اینکه در 5 سال اخیر دو کار بزرگ در بخش اقتصادی انجام شده است تاکید کرد: نخستین اقدام درباره موسسات اعتباری بود. این موسسات که قارچ‌گونه سبز شده بودند برای مردم و اقتصاد مشکل ایجاد کرده و در نهایت به همت بانک مرکزی و دولت، امروز معضل موسسات اعتباری حل شده است.

وی با بیان اینکه 6 بانک در دست ادغام هستند، گفت: هرکدام از این بانک‌ها مشتری خود را دارند و بر این اساس گام‌به‌گام پیش می‌رویم این اصلاح ساختار صورت گیرد. دکتر همتی رئیس بانک مرکزی بر اساس تجربه‌ای که دارد می‌داند که مسائل پولی و مردمی را نمی‌توان به یکباره حل و به بانک شوک وارد کرد باید این مهم در آرامش مردم اتفاق بیفتد. بر اساس گفته همتی، مقرر است که اصلاح ساختار بانک‌ها در 5 سال اتفاق افتد.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای اصلاح بخش مالیات عنوان کرد: کار دوم مسئله مالیات است. باید قشر برخوردار مالیات بیشتری بدهد و مردم کمتر برخوردار مالیات کمتری بدهند اما بخش‌های مختلفی داریم که مالیات را پرداخت نمی‌کنند و این مهم باید ساماندهی شود.

واعظی اظهار داشت: امروز قیمت گازوئیل و نفت ایران را با تمام دنیا مقایسه کنید؛ در 4 سال اخیر این قیمت‌ها تغییر نکرده است راجع به بنزین نیز این شرایط حاکم است. وقتی می‌خواهیم تعرفه‌ها را اصلاح کنیم شرایط قشر کمتر برخوردار را بررسی می‌کنیم اگر قیمت بنزین را افزایش دهیم قشر برخوردار و پرمصرف باید هزینه بیشتری بدهد و قشر کمتر برخوردار یارانه بگیرد.

وی گفت: کمیته‌ای در حال بررسی این روند است و قبل از هرکاری با مردم مشورت می‌کنیم تا قشر کمتر برخوردار دچار نگرانی نشود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: در دو سال اخیر به کسانی که مستمری بگیر کمیته امداد یا بهزیستی بودند 3 تا 5 برابر نسبت به سال‌های قبل مستمری‌هایشان را افزایش دادیم و در مرحله بعدی که اصلاح ساختار یارانه‌هاست حتما یکی از نکات توجه به قشر کم‌برخوردار است.

واعظی ادامه داد: چند ماه قبل مقام معظم رهبری درباره اصلاح نظام بودجه‌ریزی نکته‌ای را ابلاغ فرمودند و سازمان برنامه و بودجه از سوی رئیس‌جمهور برای این بخش با توجه به تحریم و رونق اقتصادی برنامه‌ریزی کردند.

وی با اشاره به ارائه لایحه بودجه به مجلس که بر اساس نگاه کارشناسان بخش‌های مختلف تهیه‌شده اظهار امیدواری کرد: امسال بودجه مجلس بر اساس سیاستی ارائه شود که وابستگی به نفت به حداقل رسیده و با تکیه بر مالیات و حذف برخی یارانه‌ها و سپردن فعالیت‌ها به بخش خصوصی و واگذاری بخشی از بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی، گام‌های موثری برای تحقق این مهم برداشته شود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اظهار کرد: هر شرکت دانش‌بنیان که مربوط به جوانان است میلیاردی شده و گردشگری ما تحول اساسی ایجاد کرده که پیشتر این‌گونه نبود. بومگردی و فعالیت‌های روستایی ما و صادرات نیز با موفقیت‌های خوبی همراه بوده است. همچنین صنایع دستی و کشاورزی ما رونق پیدا کرده و افزایش قیمت ارز برای صادرکنندگان یک مزیت شده است و امیدواریم نتیجه این اتفاقات به اقتصاد کشور کمک کند.

واعظی به قیمت ارز اشاره کرد و گفت: قیمت ارز باید از آنچه امروز هست پایین‌تر باشد؛ زمانی که دلار 3700 بود و با احتساب تورم نباید به قیمت امروز باشد پس بر اساس تحلیل اقتصادی قیمت ارز پایین‌تر از قیمت کنونی بازار است.

وی ادامه داد: نمی‌خواهیم با دستور دولت قیمت ارز را مشخص کنیم. دلیل ثبات بازار ارز عرضه و تقاضا بود و سیاست درست بانک مرکزی در این بخش نتیجه داد و اجازه سوداگری داده نشد. مردم نباید ارز را به عنوان سرمایه نگهداری کنند خوشحالیم ارز دچار ثبات شده و روند قیمت کنونی ارز، کاهشی است.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به استقبال دولت از ارز زیر 10 هزار تومان اظهار داشت: وقتی دو نرخ ارزی داریم رانت هست و هرجا رانت باشد فساد وجود دارد. قطعا ما منافع مردمی که کمتربرخوردار بودند و تامین نیازمندی‌های آنان را مهم می‌دانیم و با رانت و فساد نیز مبارزه می‌کنیم.

واعظی گفت: با کمک وزارتخانه‌های مختلف، متخلفان در این بخش به قوه قضاییه معرفی می‌شوند خیلی پرونده‌ها مربوط به چند سال قبل بوده و رسیدگی‌ها در این بخش در حال انجام است.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: در آمریکا دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان فضای انتخاباتی دارند و این فضا هرچه پیش می‌رویم تندتر می‌شود. در آمریکا رقبای انتخابی همواره از یک اصولی تبعیت می کردند اما در سه سال اخیر با شرایط خاصی طرفیم و ترامپ تیم تند محدودی دارد که نُرم بین‌المللی را رعایت نمی‌کنند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور عنوان کرد: ترامپ در سیاست نبوده و خیلی تصمیمات را تنهایی گرفته است. وی حرکتی را با کره شمالی انجام داد و عکسی گرفت و فکر کرد این را می‌تواند به عنوان الگویی برای ایران و دیگر کشورها اجرا کند اما از پیشینه مردم ما خبری نداشت.

واعظی گفت: در سیاست خارجه آمریکا نسبت به ایران سرگردانی وجود دارد و ثبات و اصول و چارچوبی در این بخش نیست.

وی همچنین با بیان اینکه ایران برگ تبلیغاتی آمریکایی‌ها نیست و آنان سخت در اشتباه هستند، اظهار داشت: سیاست خارجی ما مشخص و یگانه است و همه از سیاست یگانه موجود در سیاست خارجی تبعیت می کنیم اما اصول ما یکی است و آمریکا تا روزی که بخواهد این سیاست را نسبت به مردم و نظام داشته باشد شرایط همین خواهد بود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور درباره گفت‌وگوی ایران و گروه هفت در پاریس گفت: پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل و به ما ارائه شد. بخش‌های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه 5 ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت‌های هردو رئیس‌جمهور به‌دست آمد.

واعظی گفت: قسمت‌های قابل توجه مورد تایید گروه هفت برای ما قابل قبول ما نبود و پیشنهادات ما به ماکرون ارائه شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه صبح مذاکرات را ادامه داد و پیشرفت‌هایی محقق و مقرر شد ما در تهران و گروه هفت با شرکای اروپایی جلسه داشته باشند تا نتیجه بررسی‌های داخلی و گروه هفت مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت: هیئتی روز دوشنبه در رأس آن عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به پاریس می‌روند و یک تیم اقتصادی از بخش‌های مختلف نیز در این جلسه حضور دارند تا ابعاد این پیشنهادها روشن شود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: وقتی با یک کشور مذاکره می‌کنید طرف مقابل و شما برای منافع خود مذاکره می‌کنید. به هر حال برجام شکل گرفته و با کمک تعدادی از کشورها به نتیجه رسیده است. غیر ترامپ، دیگران سعی می‌کنند دستاورد خود را حفظ کنند و اروپایی‌ها، چینی‌ها و روس‌ها علاقه‌مند به حفظ دستاورد برجام هستند.

واعظی ادامه داد: شرایط اقتصادی دنیا به نوعی است که شرکت‌های چند ملیتی و بانک‌ها با اقتصاد آمریکا درهم آمیخته هستند و تلاش‌ها برای یافتن راه‌حل برای مشکل همکاری این بخش‌ها با ایران ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها در بخش سیاسی در تلاش هستند، تصریح کرد: در بخش اقتصادی به طور جدی به اروپایی‌ها گله داریم و این مهم را بارها گفتیم که اروپایی‌ها به وظایف خود بر اساس برجام عمل نکردند که شامل 11 بند است.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه اروپایی‌ها را تطهیر نمی‌کنم و معتقدم آنان وظایف خود را در برجام انجام ندادند خاطرنشان کرد: برجام وقتی برای ما ارزش دارد که بتوانیم از منافع آن استفاده کنیم و در غیر اینصورت ارزشی ندارد.می‌خواهیم به طرف مقابل با رفتارمان بگویم اگر برجام منافع ما را تامین نکند ما راه خودمان می رویم. کمیته‌ای درباره گام سوم در صورت محقق نشدن خواسته‌های ایران تصمیم می‌گیرد و 2 تا 3روز مانده به زمان مقرر، (حدود 8 روز به پایان زمان مورد نظر باقی مانده است) درباره اقدامات بعدی بر اساس برجام تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا