جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

خبر خوش سخنگوی دولت برای بازنشستگان/حضور اسرائیل در ائتلاف خلیج فارس، دام و فریب است/مخالف تشکیل وزارت میراث فرهنگی هستیم

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: یاد زنده یاد مرحوم ابوترابی آزاده بزرگمان را گرامی می داریم.

وی ادامه داد: در مقدمه دو خبر برای تهرانی ها داریم، امروز در دولت بحث کشت آب های آلوده در جنوب تهران مطرح شده، کمیته ای تشکیل شد که کشاورزان به کشت با آب سالم هدایت شوند و کاشت نشده ها هزینه کشت دریافت می کنند و با متخلفین برخورد می شود، شهرداری تهران برای خطوط هشت و نه و ده اقدامات را انجام می دهد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری های تسنیم، ایسنا و فارس بخوانید؛

*همچنین ۲۸ واگن و ۴ رام قطار به شبکه ریلی در خطوط ۶و ۷ مترو اضافه شده و زیر گذر پل گیشا تا پایان سال جاری نیز افتتاح خواهد شد. همچنین شهردار گزارش داده که چهار باغ تهران در شمال مصلی کلنگ‌زنی خواهد شد و تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد.

* قرار شد ۱۰۰۰ دستگاه کامیون در منطقه چابهار تا ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۰ در مرز میلک تردد کنند و این خبر خوبی برای مردم سیستان و بلوچستان خواهد بود.

* آقای همتی گزارشی از بازدید خود از بندر امام خمینی دادند، ما در یکی از بنادر سه میلیون تن کالا داریم و هیچ نگرانی برای تامین کالا در یکسال آینده نداریم. واردات در تاریخ ۱۵ مرداد ۹۸ نسبت به مدت مشابه یکسال آینده ۶۹ درصد افزایش یافته است.

*{ با استناد به گزارش رئیس کل بانک مرکزی از بنادر}: حجم نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی در بنادر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۰ درصد بیشتر است و در دولت تاکید شد که این کالاها هرچه سریعتر به اقصی نقاط کشور منتقل شوند.

*{ در پاسخ به این سوال که قول پرداخت معوقات فرهنگیان در دو نوبت را تایید می کنید یا خیر؟}: پرداخت پاداش بازنشستگان در دو مرحله قطعی است.

* برای لوازم التحریر و دفتر ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته و قرار شده قیمت کالا بر روی دفتر مشق ثبت شود.

دولت مخالف تشکیل وزارت میراث فرهنگی است

* دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبوده و نظرش را به مجلس گفته و قطعا بار مالی برای دولت خواهد داشت، اما اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را انجام می دهد.

* در جایی که ما نیازمند هستیم و برای وزارت بازرگانی امکان ایجاد آن از وزارت جهاد کشاورزی و صمت بود اما وزارت میراث کمکی نخواهد کرد، آقای امیری مکلف شد اقدامات خود را انجام دهند.

*{ درباره قیمت مرغ}: ما در مورد قیمت مرغ دو ماه مشکل داشتیم اما قیمت مرغ ۱۲۹۰۰ تومان که نظر دولت بود دارد انجام می شود، جوجه ریزی زیادی انجام شده و تعزیرات هم اقدامات خود را انجام می‌دهد.

نسبت دادن برکناری رییس صندوق بازنشستگی به رییس جمهور کمال بی انصافی است

*{درباره برکناری زودهنگام رییس سازمان صندوق بازنشستگی و اینکه گفته می‌شود وی با دستور رییس جمهور برکنار شده است؟}: کمال بی‌انصافی است مدت‌هاست می‌دانیم که این بحث مطرح است و نباید به دستور رییس جمهور منتسب کنیم. خوانش، خوانش نادرست و غلطی است. از روزهای اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی ایشان حائز شرایط نیست و دیوان محسابات این را صریحا اعلام کرده بود.

* حتی در دوره‌ای که مرتضوی این‌مقام را کسب کرد دیوان‌ به مدرک تحصیلی او ایراد گرفت؛ این ایراد دستگاه نظارتی بوده است.

دولت قائل به نگاه امنیتی نسبت به سازمان‌های مردم نهاد نیست

*{ در پاسخ به پرسشی درباره اقدام دولت در خصوص پرونده محیط زیستی ها و طولانی شد روند رسیدگی به این پرونده با تاکید بر اینکه این پرونده با حکم قضایی تشکیل شده و در حوزه قوه قضائیه است}: دولت از امنیت سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه های مختلف حمایت می‌کند و قائل به نگاه امنیتی نسبت به این سازمان‌ها نیست.

* دولت با هرگونه نگاه امنیتی به این سازمان‌ها ها مخالف است و همه تلاش خود را برای اینکه تصمیم درست و قضاوتی عادلانه انجام شود و بر اساس استاندارهای که از جاسوسی مطرح است عمل شود، به کار می‌گیرد، اما تصمیم‌گیری نهایی بر عهده قوه قضاییه و قاضی محترم است.

حضور اسرائیل در ائتلاف خلیج فارس، دام و فریب است

* دولت ضمن حمایت از اقدامات قوه قضائیه، بر لزوم دقت در رعایت حقوق شهروندی تاکید دارد.

*{درباره احتمال حضور رژیم صهیونیستی در ائتلاف خلیج فارس که مقامات کشورمان به آن واکنش نشان داده بودند}: حضور اسرائیل در این ائتلاف یک دام و عملیات فریب است. در سفرهای اقای ظریف کنار بحث‌های مهم دوجانبه درباره منطقه بحث شده است.

*{درباره علت لغو جلسه سران کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان در سوچی}: روز گذشته آقای روحانی با رئیس‌جمهور آذربایجان تلفنی صحبت کردند علت تعویق بحث‌های فنی بوده و در تماس‌های تلفنی رئیس‌جمهور مباحث لازم مطرح شده و هیچ امر سیاسی برای تعطیلی این جلسه وجود نداشته و تنها مسائل فنی که برای جمهوری اسلامی ایران هم قابل درک بوده است، عامل بوده است.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود}:‌ همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منتهی همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.

* به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.

*ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

توقیف نفتکش ایرانی اقدامی نادرست بود

* ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان ۱۲ درصد را برداشتیم.

*{در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت}: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

*{درباره آخرین تکلیف نفتکش ایرانی توقیف شده توسط انگلیس}: در روزهای آتی دادگاه جبل الطارق تشکیل می‌شود. ما از ابتدا این توقیف را اقدامی نادرست می‌دانستیم. اکنون برداشت ما این است که تصمیمات این دادگاه به امنیت منطقه کمک می‌کند. ما منتظر اقدامات مثبت در این زمینه هستیم تا آن را با حسن نیت تفسیر کنیم.

منبع:خبر آنلاین

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا