جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

خبر مهم رسانه ژاپنی/ مذاکره ایران و آمریکا : هرگز

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

کیودو روز جمعه نوشت که وزیر خارجه ایران در توکیو در پاسخ به پرسش این خبرگزاری مبنی بر اینکه آیا امکان مذاکره با آمریکا در مورد برجام وجود دارد تاکید کرد «خیر، امکان مذاکره وجود ندارد».
بر اساس این گزارش، اگرچه ظریف پیشتر گفته بود که امکان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی وجود دارد اما در این مصاحبه گفته است که «دیگر چنین امکانی بر روی میز نیست زیرا ایالات متحده پیش شرط های نامشخص را تعیین کرده است».
وزیر خارجه ایران تاکید کرده است «آمریکا در شرایطی نیست که برای ایران پیش شرط تعیین کند».
کیودو نوشت: ظریف که روز گذشته با وزیر امور خارجه و نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت و گو کرده بود از آمریکا به عنوان یک «گردن کلفت» نام برد که به کشورهای دیگر از جمله ژاپن فشار می آورد تا به تحریم های واشنگتن علیه تهران از جمله نخریدن نفت ایران پایبند باشند.
ظریف افزود: «این اولین بار در تاریخ است که یک قلدر به کشورهای مهم دیگر می گوید که اگر چیزی را که من دوست ندارم انجام دهید مجازات می شوید».
وزیر خارجه ایران ادامه داد: اجازه دهید تصور کنیم یک «گردن کلفت» در یک تقاطع ایستاده است و به همه می گوید اگر از چراغ قرمز عبور نکنید با شما درگیر می شوم، این همان چیزی است که آمریکا به کشورهای دیگر می گوید، این همان چیزی است که به زبان ساده به آن «تروریسم اقتصادی» می گویند.
ظریف همچنین در این گفت وگو از طرف های اروپایی برجام به دلیل عدم عمل به تعهدات خود و از ژاپن به دلیل همراهی با آمریکا در تحریم تهران با وجود پایبندی ایران به برجام انتقاد کرد.
کیودو ادامه داد که ظریف گفت اروپا اگرچه به صورت شفاهی از برجام حمایت می کند اما در عمل قادر به انجام کاری نیست متاسفانه همکاران ژاپنی ما نیز اقداماتی را برای اجرای برجام انجام نداده اند.
رسانه ژاپنی افزود که وزیر خارجه ایران قرار است پس از ترک توکیو برای دیدار با مقام های چین راهی پکن شود.

منبع: مثلث آنلاین

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا