دسته‌بندی نشده

خبر کلاهبرداری کوروش کمپانی، جهانی شد!

خبر کلاهبرداری ۳۵ میلیون دلاری کوروش کمپانی که در رسانه‌های ایرانی سروصدای زیادی به پا کرده است، جهانی شد.

فایننشال تایمز در گزارشی جامع ماجرای کوروش کمپانی را زیر ذره‌بین برده است. ساعاتی پس از انتشار گزارش فایننشال تایمز، برخی از سایت‌های سرشناس آمریکایی ازجمله 9to5Mac که روی اخبار اپل تمرکز دارد، کلاهبرداری کوروش کمپانی را پوشش دادند.فایننشال تایمز در بخشی از گزارش می‌نویسد:

 

* کوروش کمپانی با وعده‌ی فروش آیفون ۲۰ میلیونی و حمایت سلبریتی‌ها سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرد.

 

* «یک کلاهبرداری چند میلیون دلاری که شامل آیفون‌هایی با تخفیف بسیار زیاد بود، باعث شده است جیب هزاران نفر در ایران خالی شود و هم‌زمان نشان داده است مصرف‌کنندگانش تا چه اندازه برای دست‌یابی به این دستگاه‌های همراه ارزشمند تلاش می‌کنند.»

کوروش کمپانی با وعده‌ی فروش آیفون ۲۰ میلیونی سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرد و تبلیغات گسترده‌ی سلبریتی‌ها باعث شد مردم به برند کوروش کمپانی اعتماد کنند. این شرکت به خریداران گفته بود که ۴۵ روز پس از واریز وجه، آیفون را به آن‌ها تحویل می‌دهد.

 

* فعلاً آمار رسمی و دقیقی اعلام نشده است، اما رسانه‌های داخلی می‌گویند ارزش کلاهبرداری کوروش کمپانی به چیزی حدود ۳۵ میلیون دلار می‌رسد.

photo 2024 02 24 08 18 15

* هم‌زمان‌با تخلیه‌ی دفتر کوروش کمپانی و پوشش گسترده‌ی کلاهبرداری این شرکت توسط رسانه‌های داخلی، مشخص شد امیرحسین شریفیان، مدیر کوروش کمپانی، چند ماه قبل از ایران خارج شده است. شریفیان به درخواست رسانه‌ها برای مصاحبه پاسخ نمی‌دهد اما این ماه در مصاحبه‌ای تلفنی با یکی از کانال‌های یوتیوب اعلام کرد حدود ۲٫۷ میلیون دلار به مردم بدهکار است، نه ۳۵ میلیون دلار.* اداره‌ی گمرک ایران می‌گوید در ۱۰ ماه اخیر یک میلیارد دلار گوشی آیفون وارد بازار کشور شده است. این آمار در حالی ثبت می‌شود که واردات رسمی آیفون به ایران ممنوع است و مردم برای خرید گوشی های اپل به فروشندگان متفرقه روی آورده‌اند و رجیستری‌نشدن گوشی را پذیرفته‌اند.

* شاهد مصاحبه با یک مشاور املاک ۲۸ ساله با نام فرزاد هستیم. او دررابطه‌با دلیل خرید گوشی آیفون توسط مردم می‌گوید: «جذاب و باکلاس است. دوستانم هزینه‌‌های دیگرشان را کاهش دادند تا برای خرید آیفون پول جمع کنند. باوجوداین، تهیه‌ی اپل آیدی و دانلود اپلیکیشن و بازی بسیار دردسرساز و همچنین پرهزینه است.»* اپل در ایران حضور رسمی ندارد و حتی خدمات نرم‌افزاری هم به ایرانی‌ها ارائه نمی‌دهد. کاربران ایرانی به‌منظور استفاده از آیفون مجبورند از آدرس جعلی خارجی برای ساخت اپل آیدی بهره بگیرند

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا