جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

خواص و مزایای پوست لیمو

اغلب افراد از خواص و مزایای پوست لیمو آگاه و نیستند و از آن استفاده نمی کنند، اما پوست لیمو دارای خواص بی نظیری است و همچنین کاربردهای باورنکردنی را در خانه داری و زیبایی به همراه دارد.

پوست لیمو ترش را دور نریزید

لیمو، شاید یکی از محبوب ترین میوه های شناخته شده امروز باشد ؛ به احتمال زیاد, شما از آب لیمو برای حداقل یک کار استفاده می کنید با این حال, احتمالا با خواص پوست لیمو آشنا نیستید. همانند آب میوه, پوست لیمو, پوست پرتقال و پوست میوه های دیگر مرکبات به روش های متعددی مفید و قابل استفاده هستند. آن ها می توانند به پس انداز کردن پول شما کمک کنند و انجام کارهایی را برای شما آسان تر کنند ؛ در این بخش از نکات خانه داری نمناک کاربردهای شگفت انگیزی از پوست لیمو معرفی شده است که احتمالاً نمی دانستید.

کاربرد پوست لیمو

1- کاربردهای آشپزی پوست لیمو:

شما چندین تکنیک در این لیست خواهید یافت که در آن پوست لیمو برای اهداف غذایی مصرف می شود. اما استفاده از پوست لیمو در واقع بسیار گسترده تر از کاربردهای آن است.

به طور معمول, شما خواهید فهمید که لیمو می تواند به عنوان یک جز در سس ها، گارنیش ها و امثال آن استفاده شود.

سس سرکه سویا مرکبات

کره ترکیب لیمو و رز ماری

زست یا همان اسانس لیمو

نمک سیزن مرکبات

2- گراتین لیمو:

پوست لیمو خوراکی است و روش های مختلفی برای استفاده از آن ها در رژیم غذاییتان وجود دارد. چنانچه  توضیح داده ایم، یک روش دیگر, انجماد پوست و رنده کردن آن ها به قطعات واقعاً ریز است. وقتی این کار را کردید, آن ها را روی غذای خود بریزید و همانطور که می خواهید غذا بخورید.

رنده کردن پوست مرکبات، طعم میوه ای را به غذا می دهند و به شما اجازه می دهد از غذای خود بهتر لذت ببرید. توجه داشته باشید که دانه های لیمو بسیار تلخ هستند، پس حتما آنها را دور بریزید.

3- مکعب های یخ لیمو:

برای این کار، می توانید از آب لیمو هم استفاده کنید. یک قابلمه را با آب داغ پر کنید و پوست لیمو را درون آن بریزید و بگذارید تا یک ساعت بماند تا مطمئن شوید که لیمو به طور کامل در آب حل شده است.

از این تکه های یخ برای آب میوه های خود استفاده بکنید و از طعم کاملاً متفاوت آن لذت ببرید.

4- تونر پوست با پوست لیمو:

بعد از یک روز سخت در بیرون از منزل, کمی از پوست لیمو را بردارید و به آرامی آن ها را روی صورت خود بمالید و با دقت پوستش را فشار دهید تا کمی آب ازش بیرون بیاید. همانطور که در این بخش جالب از نمناک می خوانید، این تنها تونر پوست نیست، بلکه به روشن و تمیز کردن منافذ پوست کمک می کند و بعد آن را با آب گرم بشویید و از صافی صورت خود لذت ببرید!

کاربرد پوست لیمو

کاربردهای پوست لیمو

5- اسنک لیمو:

پوست های لیمو خوراکی هستند و در واقع به کنترل هر گونه اشتهای اضافی که ممکن است داشته باشید, کمک می کنند. امروزه دستور العمل های زیادی برای پوست لیمو وجود دارد، اما ساده ترین آن ها این آماده سازی را شامل می شود.

آگاه باشید که مقدار زیادی شکر در این دستور العمل استفاده می شود، بنابراین اگر سعی دارید از افزایش وزنتان جلوگیری کنید, زیاد نخورید!

6- پوست لیمو برای کمک به داشتن دندان های سفید:

قطعا داشتن یک لبخند سفید و زیبا، باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. فقط کافی است تا قسمت داخلی پوست لیمو را روی دندان هایتان بمالید تا بدرخشند!

توجه داشته باشید که این می تواند باعث آسیب به مینای دندان نیز شود و ممکن است دندان شما را به چنین کاری حساس کند. آن را برای موارد خاص زمانی که شما نیاز به یک لبخند واقعا سفید دارید، استفاده کنید و از مصرف بیش از اندازه آن اجتناب کنید.

7- پوست لیمو برای از بین برنده لک های پیری:

لیمو تاثیر سفید کننده ای دارد که به دلیل ویتامین و مواد معدنی می باشد، به همین دلیل است که امروز در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست وجود دارد. آنطور که در این بخش جالب از نمناک می خوانید،  شما می توانید پوست لیمو را روی سطح پوست تان بمالید, جایی که لکه های پیری و تن غیر یکنواخت پوست نمایان است. این کار را به صورت روزانه انجام دهید ، که به زودی پوست شما بهتر به نظر می رسد.

8- کمک به آتش زایی:

هم چنین شما می توانید پوست لیمو را بپزید و از آن ها به عنوان آتش زایی کمک بگیرید. دقت کنید که قبل از استفاده از آن ها به طور کامل سیاه شوند. نه تنها برای این کار خیلی خوب عمل می کنند, بلکه بوی عالی می دهند که اتاق را پر می کند.

9- پوست لیمو برای کمک به درخشندگی مو:

همچنین می توانید از پوست لیمو به عنوان درخشان کننده مو استفاده کنید. فقط بخش داخلی موهای خود را بمالید تا یک سایه درخشان تری ایجاد کنید.

درخشندگی مو

کمک به درخشندگی مو

10- چای پوست لیمو:

بله, شما می توانید از پوست لیمو چای درست کنید و خیلی خوش مزه است!

برای این کار, پوست لیمو را خشک کنید و از آن ها برای تهیه چای استفاده کنید. برای افرادی که می خواهند خشک کردن به سرعت انجام شود, فر در 200 درجه فارنهایت به آنها کمک می کند.

سپس پوست ها را در محلی خنک و خشک نگهداری کنید، تا هر وقت دلتان خواست برای چای لیمو استفاده شود!

11- پوست لیمو یک خوش بو کننده اتاق:

کمی از پوست لیمو را همراه آب در قابلمه بریزید و این باعث خوش بو شدن تمام اتاق می شود! این کار بهتر از روش وانیل است!

12-  پوست لیمو برای کمک به آرام شدن بدن (بخصوص پاها):

پوست لیمو را در آب بجوشانید و روغن زیتون و شیر بادام را به این مخلوط اضافه کنید. کمی آب سرد را بردارید تا دمایش برای پاهای شما قابل تحمل باشد.

پاهایتان را در آن مخلوط قرار دهید و لذت ببرید. این به پاهای شما کمک خواهند کرد تا آرام شوند و پوست را نرم می کند.

13- پوست لیمو برای از بین بردن لکه های سخت آب:

اگر شیر یا ظرف شویی تان دارای لکه های سفید شده است, زمان تمیز کردن کاملش رسیده!

پوست لیمو تازه به این مساله کمک خواهد کرد – فقط آن ها را روی سطح بمالید تا پوشش سفید را بردارید. خبر خوب این است که پوست لیمو باعث می شود شیر آب بدرخشد.

14- پوست لیمو برای پاک کردن لکه های دست:

توت های زیادی خوردید و حالا دستتان آبی شده است. کمی پوست لیمو و اسکراب را بردارید.

اسید سیتریک از لکه مراقبت می کند و همچنین عطر تازه و بی نظیر مرکبات به بو نگرفتن دست هایتان کمک خواهد کرد. سپس می توانید از هر نوع صابون دستی استفاده کنید.

مزایای پوست لیمو

پاک کردن لکه های دست با پوست لیمو

15- پوست لیمو یک ضد شوره:

پوست لیمو را روی پوست سر خود بمالید و مطمئن شوید که به مناطق مشکل داری که شوره سر معمولاً در آنها ظاهر می شود، رسیده است. این کار را بارها و چند روز پشت هم انجام دهید تا مساله به طور کامل حل شود.

16- پوست لیمو برای درمان پینه آرنج:

کمی غیرمعمول, اما شما شگفت زده خواهید شد و این کار خیلی خوب است! همانطور که در این بخش جالب از نمناک می خوانید، زمانی که لیمو را نصف می کنید و آب اش را می گیرید، مقداری جوش شیرین را به نصف لیمو بزنید و مطمئن شوید که آن ها به دیواره میوه چسبیده اند.

به یاد داشته باشید:این یکی از چند ترفند پوست لیمو است که در آن پالپ و هسته دست نخورده باقی می ماند. به مدت چند دقیقه آرنج خود را داخل آن بگذارید و با آب بشویید.

17- پوست لیمو برای از بین برنده آفات مورچه:

آیا خانه شما به طور مداوم توسط مورچه ها, سوسک و کک مورد هجوم قرار می گیرد؟

پوست لیمو دشمن طبیعی آن ها است, این آفت ها واقعاً بوی لیمو را دوست ندارند و از آن دوری می کنند. سعی کنید کمی از پوست لیمو را در مناطقی که این آفات تمایل دارند بیرون بیایند یا هر دالانی که برای ورود دارند, قرار دهید.

البته شما همیشه می توانید مقداری آب لیمو بر روی این مناطق بریزید، اما این کار ممکن است به رنگ دیوار شما آسیب برساند. پوست لیمو گزینه ایمن تری است.

18- پوست لیمو یک پاک کننده همه منظوره:

با حذف رطوبت و باکتری ها، پوست های لیمو مانند خود آب لیمو برای تمیز کردن خانه ها نیز کارایی دارند. فقط پوستش را در آب به مدت دو هفته با سرکه سفید قرار دهید.

پس از گذشت دو هفته، یک نسبت از لیمو- سرکه را با یک نسبت از آب ترکیب کنید و از آن در تمیز کردن تمام خانه استفاده کنید!

این محلول برای پنجره های شیشه ای گزینه خوبی است, به طور موثر از وجود هر گونه روغن و لکه های روی سطح جلوگیری می کند.

19- دافع سگ و گربه:

اگر باغی دارید که به نظر می رسد محل مورد علاقه سگ ها و گربه ها است, استفاده از پوست لیمو می تواند به جلوگیری از به تاراج رفتن سبزیجات کمک کند.

فقط کمی پودر قهوه قدیمی را با پوست لیمو ترکیب کنید و آن ها را در اطراف گیاهان پراکنده کنید. ترکیبی از این دو عطر مانع رشد حیوانات خواهد شد و همچنین به عنوان کود ارگانیک برای گیاهان شما عمل می کند.

فواید پوست لیمو

پوست لیمو

20 – پولیش برای کروم و مس:

لیمو فقط با فولاد ضد زنگ کار نمی کند، بلکه درخشش مس را نیز به ارمغان می آورد. پوست لیمو را بر روی سطح پر لکه بمالید و باعث می شود که سینک طرفشویی شما خوب به نظر برسد.

21 – براونینگ میوه:

اگر شما از افرادی هستید که به طور مداوم نیاز به خوردن میوه ها برای تهیه شیک ها دارد، پس پوست لیمو خیس شده در آب می تواند بسیار مفید باشد. فقط پوست لیمو و آب را ترکیب کنید و قطعات میوه را در داخل یخچال قرار دهید و آن ها را تا جایی که نیاز دارید در یخچال نگه دارید.

این کار از قهوه ای شدن آن ها جلوگیری می کند و واقعاً مزه مرکبات را به شیک شما می دهد.

22 – کتری، قوری قهوه، و ماگ قهوه:

پوست لیمو به خاطر توانایی اش برای پاک کردن لکه های ناشی از قهوه، چای و نوشیدنی های دیگر مشهور است. برای استفاده از آن ها ظرف قهوه خود را با آب پر کنید، مقداری پوست لیمو به آن اضافه کنید و زیر آن را روشن کنید.

ترکیب گرما و پوست لیمو باید اسیدی را آزاد کند که لکه را ذوب می کند و می توانید بعداً آن را بریزید. همان اصول را برای کتری و ماگ ها دنبال کنید.

23 – پوست لیمو یک خوشبو کننده ماشین:

پوست لیمو را تکه تکه کنید و داخل یک جوراب زنانه ساق بلند جای دهید. آن را بر روی داشبورد خودرو خود قرار دهید و حالا یک خوشبو کننده ماشین فوری خواهید داشت. هر وقت که احساس می کنید که دیگر بوی کافی نمی دهد، پوست لیمو را تعویض کنید.

24- بیماری حرکتی (ماشین زدگی):

سفر طولانی دارید؟ مقداری پوست لیمو بردارید و آن ها را در کیف خود نگه دارید تا بیماری حرکتتان را کنترل کنید. شما می توانید بو را حس کنید و یا اگر بیماریتان خیلی زیاد شد می توانید شروع به جویدن پوست لیمو بکنید.

این باید آخرین وعده غذایی شما را کاهش دهد و سفرتان را لذت بخش کند.

پوست لیمو ترش

کاربردهای فوق العاده پوست لیمو

25- پوست لیمو برای حذف لکه های حیوانات خانگی:

گربه ها و سگ ها می توانند بعد از یک روز بازی کردن و بودن در زیر نور خورشید، کثیف شوند.

اما وقتی متوجه لکه های کثیفی می شوید نیازی نیست که یک حمام کامل به آن ها بدهید. فقط پوست لیمو را روی پشمشان بمالید و این باید آنها را از شر مشکلتان خلاصتان کند. این کار برای پشم سفید به طرز شگفت انگیزی خوب عمل می کند و به حیوانات خانگی شما درخشش عالی می دهد.

26- تمیز کننده قابلمه و ماهیتابه ها:

هم چنین ممکن است قابلمه و ماهی تابه را به طور مستقیم با پوست لیمو تمیز کنید. فقط پوست لیمو را روی قابلمه و ماهی تابه خود بمالید و این کار اضافه کاریتان را محدود می کند.

شما متوجه خواهید شد که لیمو آن درخشندگی را به سینکتان باز می گرداند. لیمو در بسیاری از صابون های ماشین ظرفشویی استفاده می شود.

27 – پوست لیمو یک خوشبو کننده است:

پوست لیمو همچنین راهی خوب برای حذف بوی بد در ماشین ظرفشویی و یخچال است. فقط کمی از پوست های داخل آن را به آن اضافه کنید و کاری را که معمولاً انجام می دهید، انجام دهید. در بخش نکات جالب خانه داری نمناک اشاره شده است که اضافه کردن پوست لیمو نه تنها بو را از بین می برد، بلکه بویی عالی را جایگزین می کند.

28 – پوست لیمو برای ناخن های سفید:

اگر به یک روش سریع برای تمیز کردن ناخن های خود نیاز دارید، پوست لیمو را روی آنها بمالید تا زیبا و تازه تر به نظر برسند. این کار همچنین روی ناخن پاهای شما خوب عمل می کند.

29- پوست لیمو برای حفظ شکر قهوه ای:

اگر شکر قهوه ای شما بعد از چند هفته یا حتی چند ماه خشک شود، پوست لیمو باید به پیش گیری از این مشکل کمک کند.

فقط کمی پوست لیمو را در ظرف شکر قهوه ای بریزید و به حال خود رهایشان کنید. شکر باید در قالب پودر باقی بماند، صرف نظر از این که چقدر طول می کشد تا در کابینت آشپزخانه بماند

30- تخته گوشت:

تخته گوشت می تواند محل پرورش باکتری ها باشد، مهم نیست که چقدر خوب آن ها را بشویید و خشک کنید. از هر گونه احتمال استفاده از مواد غذایی شما از طریق استفاده از پوست لیمو بر روی سطح جلوگیری کنید.

فقط بخش داخلی را به شدت مالش دهید و هر چه که می توانید بر روی چوب بمالید و بگذارید تا بماند.

31- انداختن پوست لیمو در آتش:

پوست لیمو تازه دارید؟ آنها را در شومینه بیندازید و از عطر شیرین مرکبات لذت ببرید که به کل اتاق می رسد. این کار برای لذت برن از شب های سرد عالی اس

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا