جدیدترین و آخرین اخبار داغ دانش و فناوری

درمان و پاکسازی عفونت انواع زخم‌ها با تولید زخم پوش‌های برگرفته از ترکیبات آنتی میکروبیال

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از طراحی و تولید زخم پوش های کاملا ایرانی که دارای درمان و پاکسازی بوده و برگرفته از ترکیبات آنتی میکروبیال است خبر داد.

امیرحسین ذوالفقاری مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: زخم‌پوش حاوی ترکیبات قدرتمند آنتی میکروبیال همچون پلی هگزاناید (PHMB) و سورفکتانت بتائین است. PHMB موجود در محلول به واسطه دو ویژگی منحصر به فرد اثرات آنتی میکروبیال وسیع الطیف و زیست سازگار بودن و بتائین که نوعی سورفکتانت است از طریق کاهش کشش سطحی rete باعث جداسازی راحت تر و بهتر میکروارگانیسم ها و بیوفیلم از سطح زخم می شوند و می توانند در پاکسازی زخم از بیوفیلم نقش به سزایی داشته باشند.

او افزود: بر اساس آخرین گایدلاین جهانی درمان زخم سال ۲۰۱۸ در زمینه پیشگیری و درمان عفونت در انواع زخم ها ترکیب PHMB به عنوان ترکیب ایده آل و انتخاب اول در پیشگیری و درمان عفونت معرفی شده است.

ذوالفقاری با اشاره به مقایسه سرعت اثرگذاری PHMB و نقره اظهار کرد: بر اساس آخرین گایدلاین جهانی جهت اثرگذاری استفاده از ترکیبات نقره ٢۴ ساعت زمان نیاز دارد. در صورتی که ترکیب PHMB طی سه ساعت ابتدای مصرف اثرگذاری مناسبی را دارد ۵ علاوه بر این PHMB اثرات بسیار سریع تری بر روی میکروارگانیسم های شایع زخم مانند استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا دارد به طوری که در ساعت ابتدایی مصرف تعداد باکتری ها را به شدت کاهش داده و به صفر نزدیک می کند.

او بیان کرد: نحوه استفاده آن به این صورت است که ۱.گاز استریل آغشته به محلول را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی زخم گذاشته سپس گاز را برداشته و با توجه به نوع زخم پانسمان مد نظر را بر روی زخم قرار دهید. ۲.محل ورودی کانترهای عروقی ادراری و تنفسی روزی چند پاف از این محصول اسپری شود.۳. در محل چین‌های پوست به خصوص در بیماران با وزن بالا برای پیشگیری از عرق سوز شدن روزی دو باراسپری شود.

ویژگی های زخم‌پوش

. اثرات آنتی میکروبیال با طیف اثر گسترده

. عدم ایجاد مقاومت میکروبی

حذف و جلوگیری از تشکیل بیوفیلم . اثرات آنتی میکروبیال سریع و طولانی مدت

. قابل استفاده با پانسمان های مختلف

. زیست سازگار

. اثر بر میکروارگانیسم‌های مقاوم به درمان

زمینه ی کاربرد

. زخم های دیابتی

. زخم های بستر

. سوختگی های درجه ۱ و ۲

. زخم های جراحتی

. زخم های پس از اعمال جراحی

. زخم های ناشی از رادیوتراپی

. ضایعات پوستی

. گزش حشرات

. ناحیه استومی

. محل قرار گیری کانترهای پزشکی

مانند کاتتر ورید مرکزی و سوندهای

ادراری

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
دکمه بازگشت به بالا