جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

دلیل گل آلود بودن سیلاب اخیر ایران

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، با دقت در فیلم‌ های سیلا‌ب‌هایی که در دیگر کشور ها رخ داده است و مقایسهبا سیلاب اخیر کشور ، متوجه می شویم که سیلاب در ایران گل آلود بوده است.

محمد کهنسال فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار فارس در ارتباط با لایروبی رودخانه‌ها و تالاب‌های کشور و ملاحظات آن بیان داشت: برای لایروبی باید دو مقطع زمانی را در نظر بگیریم، شرایط حال کشور و شرایط عادی.

وی خاطر نشان کرد: در مقطع کنونی که آبراه‌های کشور به دلیل عدم توجه بلند مدت به مساله آبخیزداری و قطع درختان جنگلی حجم بسیار زیادی گل و لای مواجه شده است، که با شدت گرفتن بارندگی‌ها می‌تواند موجب بروز سیلاب شوند اما در شرایط عادی لایروبی اکوسیستم‌هایی مثل تالاب توصیه نمی‌شود.

کهنسال که کارشناس مهندسی عمران آب است، افزود: در اکوسیستم‌هایی مثل تالاب زیستمندان خاصی مانند فیتوپلانکتون‌ها و یا دوزیستان زندگی‌می‌کنند که لایروبی می‌تواند حیات آنها را به خطر بیاندازد و رژیم هیدرولیکی این اکوسیستم‌ها را از بین ببرد.

وی توضیح داد: شدت گل آلود بودن سیلاب کشور خطرناک‌تر از سیلاب بوده است و علت آن تخریب جنگل‌ها در بالادست رودخانه‌ها و جنگل‌تراشی‌های گسترده بوده و از آبخیزداری غافل بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه مهمترین عامل خسارات اخیر، تجاوز به حریم رودخانه‌ها در دهه‌های گذشته بوده است، افزود: شدت خسارات در حوزه زاگرس به دست اندازی به جنگل‌ها بیشتر از دیگر نقاط بود.

منبع: اسپوتنیک ایران

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا