جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

دولت هند واردات نفت ایران را ازسر می‌گیرد

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِِنا؛ چند هفته پس از آنکه هند واردات نفت از ایران را بخاطر تحریم‌های آمریکا متوقف کرد، دولت نارندرا مودی – نخست وزیر این کشور – ابراز تمایل کرده است که عرضه نفت از سوی
ایران به هند ادامه داشته باشد و برای دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا نیز قصد دارد پول واردات نفت ایران را به روپیه پرداخت کند.
منابع مطلع در دولت هند اعلام کردند که دولت نارندرا مودی که پس از برگزاری انتخابات در این کشور با قدرت بیشتری امور را در دست گرفته است، بلافاصله مذاکراتی را با ایران آغاز خواهد کرد تا قدم‌هایی را برای ادامه واردات نفت از ایران طراحی کنند.
با این‌حال انتظار می‌رود سطح واردات نفت از ایران نسبت به سطوح پیش از تحریم‌ها پایین‌تر باشد.
هند پس از آن‌که معافیت شش ماهه‌اش از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به پایان رسیده بود، واردات نفت خود را از این کشور تاثیرگذار اوپک به حالت تعلیق درآورده بود.
یک مقام ارشد دولت هند که نخواست نامش فاش شود، در این مورد گفت: دولت هند از این تحریم استقبال نمی‌کند، ما مشتاقیم که واردات نفت از ایران ادامه پیدا کند.
این مقام هندی همچنین اعلام کرد که ممکن است بانک پاسارگاد ایران که تایید بانک مرکزی هند برای گشایش شعبه در بمبئی را گرفته است، برای پرداخت هزینه‌های واردات نفت به‌کار گرفته شود.
به گفته این مقام ارشد دولت هند،‌ ممکن است هزینه‌های واردات نفت ایران به حساب این بانک ایرانی واریز شود و آن‌گاه مقام‌های ایرانی تصمیم می‌گیرند چطور از این پول بهره‌برداری کنند.
درحالی که دولت هند مایل است هزینه‌های واردات نفت ایران را به روپیه پرداخت کند، این مقام هند گفت: مذاکرات در این زمینه پیشتر هم برگزار شد اما به خاطر انتخابات هند متوقف شده بود. این مذاکرات از سر گرفته خواهد شد و این موضوع یکی از زمینه‌های دارای اولویت در دستور کار دولت هند است.
براساس این گزارش، پس از آن‌که راهکاری برای ادامه واردات نفت از ایران مورد تایید قرار گرفت، هند همچنین باید راهی برای حل مشکل بیمه کردن نفتکش‌های نفت‌خام پیدا کند.
درحال حاضر و براساس آمار وزارت نفت هند،‌عراق و عربستان سعودی تامین‌کنندگان اصلی نفت هند به حساب می‌آیند و ایران در جایگاه سوم قرار دارد. هند سالانه بالغ بر ۸۰ درصد از نیاز نفتی خود را وارد می‌کند.
مقام‌های هندی اعلام کرده‌اند باوجودی که برخی کشورها اعلام آمادگی کرده‌اند که خلاء نفت ایران را برای هند جبران کنند، تداوم واردات نفت از ایران، حتی در سطوح پایین‌تر پیام مهمی از بعد دیپلماسی برای تهران خواهد بود.

منبع: اقتصاد نیوز

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا