جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

روند افزایشی قیمت خودرو

روند افزایشی قیمت خودرو که از دو هفته پیش و همزمان با خروج شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری خودرو آغاز شد، همچنان تداوم دارد

در هفته جاری قیمت‌ها در بازار، رشد ۵.۶درصدی را به خود دیده است. در این بین محصولات مونتاژی رکورددار رشد قیمت شناخته می‌شوند. افزایش بهای نرخ ارز و همچنین وعده مجوز عرضه ۱۲۰هزار خودرو به قیمت حاشیه بازار، دلیل روشنی بر روند صعودی قیمت‌هاست حال آنکه برخی از دست‌اندرکاران بازار نیز معتقدند عرضه به بازار کاهش یافته است.

 

بررسی بازار خودرو طی چهار روز گذشته نشان از ادامه روند افزایشی قیمت‌ها دارد؛ به طوری که از ۲۳ تا ۲۷ دی‌ماه از بین محصولات مورد بررسی «دنیای اقتصاد»، خودروهای داخلی به طور میانگین ۲۱میلیون تومان، یا به تعبیری ۳.۵درصد، و خودروهای مونتاژی به طور میانگین ۹۵.۵میلیون تومان، یعنی ۷.۳ درصد، رشد قیمت را تجربه کرده‌اند. درصد رشد کل خودروهای مورد بررسی در چهار روز گذشته ۵.۶درصد بوده است. «دنیای اقتصاد» برای مرور نوسانات بازار خودرو قیمت ۱۸محصول پرتقاضای داخلی و مونتاژی را در بازه زمانی ۲۳ تا ۲۷ دی رصد کرده است.

تقریبا تمام خودروهای مورد بررسی، با افزایش قیمت قابل‌توجهی همراه بوده‌اند. البته روند رشد قیمت از زمان خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو آغاز شد اما همچنان ادامه دارد. از بین محصولات خودروسازان داخلی بیشترین رشد قیمت متعلق به دناپلاس دنده‌ای است. این محصول که در ابتدای هفته جاری ۷۲۰میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، روز گذشته در بازار ۷۶۵میلیون تومان قیمت‌گذاری شد تا رشد قیمت ۴۵میلیون تومانی یا ۶درصدی را تنها طی چهار روز ثبت کند. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و پژو پارس LX نیز هرکدام در این مدت زمان ۲۵میلیون تومان رشد قیمت داشته‌اند. تنها محصولی که از ابتدای هفته جاری تا روز گذشته تغییر قیمت نداشته ساینا S بوده که بهای آن روی ۳۸۵میلیون تومان ثابت مانده است. با این وجود رشد قیمت در مورد محصولات خودروسازان خصوصی بسیار قابل‌توجه‌تر بوده است.

بیشترین افزایش قیمت بین این محصولات مربوط به جک S۳ اتوماتیک است که از ۲۳ تا ۲۷ دی رشد قیمت قابل‌توجه ۱۶۰میلیون تومانی و ۱۴درصدی را ثبت کرده و از یک‌میلیارد و ۹۰میلیون تومان به یک‌میلیارد و ۲۵۰‌میلیون تومان رسیده است. از بین ۱۰ محصول مونتاژی مورد بررسی ۶ خودرو افزایش قیمت بیشتر از ۱۰۰میلیون تومان داشته‌اند. در این بین تنها MVM X۲۲ بوده که بهای آن تنها پنج‌میلیون تومان زیاد شده و از ۷۴۵میلیون تومان به ۷۵۰میلیون تومان رسیده است. می‌توان گفت سه عامل اساسی از ابتدای هفته تاکنون بر قیمت خودرو موثر بوده است. یکی از این عوامل رشد بهای ارز بوده است؛ به طوری که شنبه هفته جاری نرخ دلار در بازار آزاد ۵۱هزار و ۹۰۰ تومان بود اما روز گذشته این رقم به ۵۲هزار و ۸۵۰تومان رسید. بنابراین بازار خودرو نیز که همبستگی زیادی با نرخ ارز دارد، تحت‌تاثیر این نوسانات قرار گرفته است.

 علاوه بر این، اخبار مربوط به صدور مجوز فروش ۱۲۰هزار دستگاه خودرو به قیمت حاشیه بازار توسط خودروسازان نیز بر رشد محقق‌شده در قیمت‌های بازار موثر بوده است. گرچه این خبر طی روزهای گذشته بارها توسط مسوولان اقتصادی دولت تکذیب شد اما هیجانات مربوط به آن بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داد. البته گویا توافقاتی در این مورد بین خودروسازان، قطعه‌سازان و وزارت صمت انجام شده بود، اما به‌هرحال بدون آنکه عملیاتی شود و دست‌کم بتواند موجب کاهش بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان شود، اثر منفی خود را بر بازار گذاشت. عامل سوم نیز احتمالا کاهش عرضه خودرو توسط تولیدکنندگان به بازار است. گرچه هنوز آمار رسمی از این موضوع منتشر نشده اما فعالان بازار خودرو اذعان دارند که عرضه خودرو به بازار با کاهش همراه بوده است.

 

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز
دکمه بازگشت به بالا