جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

زمان آغاز پیش‌ثبت‌نام انتخابات مجلس اعلام شد

طبق آنچه وزیر کشور درباره جزئیات قانون جدید انتخابات بیان کرده است، پیش‌ ثبت‌نام انتخابات مجلس از ۱۶ مرداد آغاز می‌شود.

احمد وحیدی وزیر کشور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره برگزاری انتخابات مجلس و جزئیات قانون جدید انتخابات گفت: پیش‌ ثبت‌نام انتخابات مجلس از ۱۶ مرداد آغاز می‌شود و اگر کسی اقدام نکند فرصت داوطلبی را از دست می‌دهد.

وی تاکید کرد: در پیش ثبت نام مدارک تحصیلی، پایان خدمت برای آقایان، عدم سو سابقه و دو تابعیتی نبودن داوطلبان ملاک است.

وحیدی یادآور شد: با این روند وقتی به ثبت نام نهایی برسیم ثبت نام های غیرواقعی را نخواهیم داشت و این گونه به داوطلبان واقعی رسیدگی خواهیم کرد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه انتخابات همواره مورد تاکید دلسوزان نظام است گفت: انتخابات نقطه قوت و برجسته جمهوری اسلامی ایران است و دشمنان تلاش می‌کنند این فرصت بزرگ را از ملت ما بگیرند.

وی افزود: لذا احتمالاً آتشبارهای دشمن علیه انتخابات شروع خواهد شد و به هر ترتیبی تلاش خواهند کرد که با یأس پراکنی، حرف‌های نامربوط، شایعه پراکنی و شایعه‌سازی مردم را نسبت به حضور در انتخابات مردد کنند. البته همیشه تیرشان به سنگ خورده است و من فکر می‌کنم انتخابات پرشوری خواهیم داشت. دشمنان ما مخالف مردم سالاری هستند و البته به دروغ خودشان را طرفدار مردم نشان می‌دهند.

وحیدی در توضیح وضعیت پیشنهاد تناسبی شدن انتخابات نیز گفت: تناسبی شدن انتخابات موضوعی بود که برای تهران پیش بینی شده بود و در نهایت مجلس شورای اسلامی آن را حذف کرد.

وی افزود: در این موضوع دو نگاه وجود دارد، بعضی نظام تناسبی را مثبت می‌دانند که می‌تواند عاملی برای حضور بیشتر گروه‌های و جریان‌های مختلف علاقمند به مشارکت شود. به هر حال در نظام تناسبی درصدی از نمایندگان خود را می‌توانند به مجلس بفرستند و این یک انگیزه بیشتری ایجاد می‌کند. مخالفین نیز حرف‌های دیگری داشتند که در نهایت نتیجه این شد که فعلاً در این دوره از قانون حذف شد. البته آنچه که در قانون پیش بینی شده بود نظام تناسبی مطلق نبود بلکه نظام تناسبی و ترکیبی از اکثریت بود و با توجه به اشکالاتی که گرفته شد در نهایت کار به حذف آن منجر شد.

به این مقاله امتیاز دهید

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا