جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعی

شرایط گرفتن پاسپورت در سال 1403 / این افراد ممنوع الخروج هستند

شرایط گرفتن پاسپورت در سال جدید 1403

افراد دارنده گذرنامه ممکن است به خاطر هر کدام از دلایلی که در ادامه ذکر شده است درخواست تمدید و صدور مجدد گذرنامه خود را داشته باشند.

 

اگر گذرنامه شما برای شش ماه پس از زمان خروج از کشور اعتبار نداشته باشد، سفر خارجیتان را کنسل‌ شده بدانید. البته این مورد بیشتر در سفر به کشورهایی پیش می‌آید که نیاز به ویزا ندارند؛ چرا که وقتی برای دریافت ویزا به کنسولگری‌ها مراجعه می‌کنید، گذرنامه شما از لحاظ دارا بودن اعتبار کنترل می شدر صورت بروز هر یک از موارد زیر می بایست با ارائه مدارک مورد نیاز ، پر کردن فرم های مخصوص و پرداخت هزینه مربوطه اقدام به ثبت درخواست تمدید یا تعویض پاسپورت کنند.

 

به پایان رسیدن تاریخ انقضا پاسپورت

گم شدن گذرنامه

خراب شدن ( آسیب فیزیکی ) گذرنامه

پر شدن تمامی صفحات پاسپورت

در صورت تغییر نام و نام خانوادگی شخص دارنده پاسپورت

در شرایطی که فرد درخواست تفکیک نام فرزندان از گذرنامه خود را داشته باشد.ود.موارد مربوط به صدور و تمدید گذرنامه برای بانوان

اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر

 

توجه : بانوان مقیم خارج در صورتی که شوهر خارجی اختیار نموده باشد نیازی به اجازه محضری همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است.

 

توجه : بانوانی که همسر آنها فوت نموده، باید اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه می بایست اصل طلاق نامه را ارائه نمایند.موارد مربوط به صدور و تمدید گذرنامه برای آقایان

ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند (کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و یا موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین

 

توجه : کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارائه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور و تمدید پاسپورت خود یا تعویض گذرنامه دهند.

 

توجه : آقایان بالای 50 سال احتیاج به ارائه کارت پایان خدمت ندارندآقایان دانشجو و یا دانش آموز برای خروج از کشور می بایست نامه از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل نمایند.

 

گواهی اشتغال به تحصیل و وثیقه و سپرده مالی (8 تا 15 میلیون) برای متقاضیان مشمول به خدمت سربازی اجباری است.

 

هزینه تمدید یا تعویض پاسپورت در سال 1403 شامل:.پرداخت مبلغ 1000 تومان جهت دریافت فرم های ثبت نام و شناسه گذرنامه

پرداخت 6250 تومان در وجه سازمان شهرداری

75.000 تومان به حساب سازمان نیروی انتظامی

15.000 تومان هزینه انگشت نگاری

20.000 تومان هزینه دادرسی

42000 تومان هزینه عکس و احراز هویت

مبلغ 33000 تومان هزینه های دفتری می باشد

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت 1403در حال حاضر، برای دریافت پاسپورت جدید و یا تمدید اعتبار گذرنامه قبلی، شما ملزم هستید تا به یکی از دفاتر پلیس +10 شهر خود مراجعه کرده و مدارک لازم برای پاسپورت را به افسر گذرنامه تحویل دهید. برای پیدا کردن نزدیک دفتر پلیس + 10 به وب سایت epolice.ir مراجعه کنید.

 

مدارک لازم برای گذرنامه شامل موارد زیر می شود:اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه

یک عدد عکس 6 در 4 رنگی جدید که در محل پلیس + 10 از شما گرفته می شود

ارائه پاسپورت منقضی شده قبلی

ارائه مجوز محضری رضایت والدین و یا قیم قانونی (برای متقاضیان زیر 18 سال)

رضایت نامه محضری همسر(برای بانوان متاهل)

ارائه گواهی فوت همسر و یا طلاق نامه (برای بانوانی که همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته اند)پرداخت هزینه های پاسپورت که شامل عوارض نیروی انتظامی، شهرداری، پست، دفاتر پلیس +10 و غیره می شود

اجازه کتبی از حفاظت یگان برای افراد نظامی مشغول به کار و یا بازنشستگانی که کمتر از 5 سال پیش بازنشست شده اند

ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا معافی از سازمان وظیفه عمومی (برای متقاضیان مذکر 18 ساله)

ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و سپرده مالی وثیقه بین 8 تا 40 میلیون تومان (برای افراد مشمول به انجام خدمت وظیفه اجباری)همانطور که در نوشته راهنمای اخذ پاسپورت ذکر شد، به طور معمول زمان صدور گذرنامه جدید از زمان تحویل مدارک لازم برای پاسپورت ، بین یک هفته تا 10 روز طول می کشد و در صورتی که نیازمند دریافت سریع تر آن باشید، باید با حضور در اداره کل گذرنامه و ارائه بلیط پرواز، به پیگیری سریع تر امور بپردازید.

 

لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای کشورهای اروپایی حوزه شنگن و سایر کشورهای معتبر دنیا، اعتبار کمتر از 6 ماه پاسپورت مورد تائید نبوده و شما ملزم به تعویض گذرنامه با یک نسخه جدید 5 ساله هستید.

 

همچنین بنابر آخرین تغییرات و به روز رسانی های قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران، عوارض خروج از کشور ، برای هر نفر در سفر اول 400000 تومان، در سفر خارجی دوم و خروج از مرز ایران معادل 600000 تومان و برای سفر سوم و یا بیشتر برابر با 800000 تومان است.عوارض خروج از کشور برای سفرهای اول، دوم و سوم حج تمتع و عمره نیز به ترتیب 132000 تومان، 198000 تومان و 264000 تومان است

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا