جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

شرط اصلی پرداخت تسهیلات مشارکت مسکن

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی از معرفی ۳۳۳ هزار نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، برای دریافت تسهیلات به شبکه بانکی خبر داد.

مهدی صحابی در گفتگو با برنامه پایش شبکه یک سیما آورده نقدی را شرط اصلی پرداخت تسهیلات مشارکت مسکن  عنوان کرد و گفت: این متقاضیان آورده نقدی میانگین کمتر از 30 میلیون تومان داشته اند و تعهد شبکه بانکی در خصوص این طرح صرفاً در قبال متقاضیان واقعی است که آورده نقدی دارند.

وی افزود: یک میلیون و 300 هزار نفر متقاضی برای دریافت این تسهیلات معرفی شده اند اما از نگاه مقررات بانکداری، تا زمانی که این متقاضیان آورده نقدی نداشته باشند امکان دریافت تسهیلات ندارند و به عبارت دیگر طرح نهضت ملی مسکن هنوز به معنای واقعی به مرحله تسهیلات نرسیده است.

وی با بیان اینکه تمام منابع تسهیلات جهش تولید مسکن از محل سپرده‌های مردم پرداخت می‌شود، تاکید کرد: اینکه منابع مورد نیاز در این تسهیلات از محل دیگری قرار است تأمین شود، برداشت درستی نیست.

این مقام مسئول بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تعهد دولت و بانک مرکزی در قبال متقاضیانی است که آورده نقدی دارند، ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر عملیات بانک‌ها، تمام وظایف قانونی خود را انجام داده است و در زمینه تسهیلات مسکن نیز تمام مقررات و سهمیه‌‌‌بندی‌ها و اصلاحات لازم را ابلاغ کرده است و بانک‌ها براساس آورده نقدی متقاضیان وظایف خود را انجام می دهند.

صحابی با بیان اینکه طرح جهش تولید مسکن، صرفاً برای ارایه تسهیلات مسکن شهری نیست، گفت: تسهیلات مسکن روستایی، تسهیلات ودیعه مسکن و تسهیلات نوسازی برای حوادث غیرمترقبه از دیگر محورهای قانون جهش تولید مسکن است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص تسهیلات مسکن شهری، تا امروز 630 هزار میلیارد ریال قرارداد با متقاضیان منعقد و 219 هزار میلیارد ریال نیز تسهیلات پرداخت شده است.

ادامه مطلب
رئیسی: جزئیات بسته دولت به زودی اعلام می شود

صحابی افزود: در خصوص مسکن روستایی 66 هزار میلیارد ریال، حوادث غیرمترقبه 57 هزار میلیارد ریال و ودیعه مسکن بیش از 73 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی عدم ارایه ضمانتنامه سازمان برنامه بودجه را علت تاخیر در پرداخت وام مسکن روستایی عنوان و تصریح کرد: طرح تسهیلات مسکن روستایی که از سال 1384 آغاز شده است، ‌موفق‌ترین و هدفمندترین طرح تسهیلات مسکن است که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران انجام شده است و بانک‌ها در زمینه تسهیلات مسکن روستایی با حداکثر توان خود تلاش کرده اند.

وی افزود: با توجه به اینکه نظام بانکی مطابق برنامه ششم توسعه نمی‌تواند وام با نرخ سود زیر 18 درصد بدهد و نرخ سود تسهیلات مسکن روستایی نیز 5 درصد است، لذا بانکها برای پرداخت این وام نیاز به ضمانت‌نامه سازمان برنامه و بودجه در خصوص پرداخت مابه التفاوت سود دارند.

وی افزود: تا پیش از این پرداخت این تسهیلات بدون مشکل و طبق روال انجام می شد تا اینکه سال گذشته مصوبه شورای مسکن سقف این تسهیلات را به 200 میلیون تومان افزایش داد ولی تضمین‌نامه این تسهیلات تا چند روز گذشته ارایه نشد و همین مسئله دلیل تاخیر در پرداخت وام مسکن روستایی است و بسیاری از متقاضیان نتوانستند تسهیلات 200 میلیونی مسکن روستایی را دریافت کنند.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا