جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

شمارش معکوس برای دور دوم انتخابات / حملات چندجانبه به قالیباف

اصولگرایان در دور دوم انتخابات بازهم با چند لیست حضور دارند و اشتراکات در لیست ها حداقلی شده است.

اصولگرایان در دور دوم انتخابات بازهم با چند لیست حضور دارند و اشتراکات در لیست ها حداقلی شده است.

شمارش معکوس برای دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم آغاز شده است تا آن‌طور که محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفته، ۹۰ کاندیدای این انتخابات برای تصاحب ۴۵ کرسی بلاتکلیف مجلس دوازدهم با یکدیگر رقابت کنند؛ رقابتی که در ۲۲ حوزه و ۱۵ استان کشور برگزار می‌شود.

همچنین بنابر گفته محسن اسلامی، انتخابات ۲۱ اردیبهشت، در ۸ حوزه انتخابیه تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم‌شهر و ملایر به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود.

چهره‌های مشترک در لیست‌های اصولگرایانه

مهمترین حوزه انتخابیه در دور دوم انتخابات حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات است که تکلیف ۱۶ کرسی آن هنوز مشخص نشده است و براساس اعلام وزارت کشور، احمد نادری، ابراهیم عزیزی، پیمان فلسفی، سمیه رفیعی، ابوالفضل ظهره‌وند، حسین نجابت، عبدالحسین روح‌الامینی، محمد سراج، ابوالقاسم جراره، زهره سادات لاجوردی، زینب قیصری، علیرضا سلیمی، زهره طبیب‌زاده، ریحانه اخلاقی، صالح اسکندری، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، سید مرتضی محمودی، حسن خجسته باقرزاده، مهدی عسگری، مجتبی زارعی، بیژن نوباوه، سمیه گلپور، علی اصغر پورمحمدی، علی طهرانی مقدم، سید نظام الدین موسوی، فاطمه قاسم‌پور، حسین صمصامی، مجتبی رحماندوست، عطا بهرامی، مهدی شریفیان، سعید آجرلو و غلامحسین رضوانی، ۳۲ کاندیدایی هستند که برای نشستن بر ۱۶ صندلی باقیمانده تهران با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

پراکندگی این ۳۲ کاندیدا در لیست های انتخاباتی که تا امروز منتشر شده است حکایت از آن دارد که طیف های مختلف اصولگرا نتوانسته اند بر سر ۱۶ کاندیدای مورد حمایت به یک اجماع و وحدت برسند. برهمین اساس نیز پیش بینی می شود در دور دوم انتخابات نیز به مثابه دور اول هیچکدام از لیست ها رأی نیاورده و افرادی از لیست های مختلف راهی پارلمان شوند .

رزما، جبهه مردمی ایران قوی، لیست مشترک شورای ائتلاف و پایداری، حزب اُمنا، حزب جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی، جامعه اسلامی مهندسین و شورای وحدت از حمله احزابی هستند که در چند روز اخیر لیست‌های خود را منتشر کردند.

بررسی فهرست‌های منتشر شده از سوی سه لیست انتخاباتی شانا، اُمنا، رزما و شورای وحدت نشان از آن دارد که محمد سراج و حسین صمصامی دو کاندیدایی هستند که در مورد آنها اشتراک نظر دارند. مهدی شریفیان نیز تنها در لیست مشترک شانا-پایداری و حزب اُمنا به چشم می‌خورد و ابوالقاسم جراره و صالح اسکندری کاندیداهای مشترک دو حزب جامعه اسلامی مهندسین و اُمنا هستند.

از سوی دیگر ۱۱ داوطلب میان اُمنا و شورای وحدت مشترک هستند که اسمای آنها به این شرح است: «احمد نادری، ابراهیم عزیزی، پیمان فلسفی، سمیه رفیعی، ابوالقاسم جراره، زینب قیصری، ریحانه اخلاقی، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، سید مرتضی محمودی، سید نظام الدین موسوی و عطا بهرامی.»

همچنین، رزما، شورای وحدت و شانا بر سر ۳ نامزد انتخاباتی با یکدیگر اشتراک نظر دارند که عبارتند از؛ «زهره سادات لاجوردی، علیرضا سلیمی و علی‌اصغر پورمحمدی.»

رزما دو تکه شد؟

لیست های منتشر شده البته لیست قطعی نبودند و برخی از آنها به فاصله ای کوتاه با تغییراتی همراه شد. آنچنان که بعد از انتشار لیست امنا، طیفی از اعضای رزما، تشکل انتخاباتی حسین الله کرم به لیست منتشر شده معترض شده و لیستی جدا منتشر کرده و در بیانیه‌ای نوشتند: «با توجه به اینکه لیست امنا با همکاری برخی اعضای رزما اعلام شده و در لیست ارائه شده تعدادی افراد که در دوره نمایندگی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی شائبه تخلفات مالی درباره آنان مطرح است و به همین دلیل غیر انقلابی و با هزینه‌های تبلیغاتی در انتخابات موجب خدشه در نام و پیشینه پیشکسوتان و رزمندگان دفاع مقدس شده‌اند، ما برخی از اعضای شورای مرکزی رزما نسبت به ائتلاف با امنا اعتراض خود را اعلام و لیست شانزده نفره خود را برای دور دوم انتخابات حوزه تهران، ری، اسلامشهر و پردیس منتشر و از مردم انقلابی خصوصا پیشکسوتان دفاع مقدس و جریانات حزب اللهی درخواست می‌کنیم به نمایندگان اصلح و انقلابی اعتماد و رای خود را جهت اعتلای اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی و امامین انقلاب به لیست پیوست بدهند.»

مخالفت دوجانبه با قالیباف

از دیگر نکات بارز در روزهای اخیر که با تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای دور دوم گره خورده، مخالفت ها با ریاست قالیباف بر مجلس آینده از یک سو و نقد دوران ۴ ساله ریاست او بر مجلس یازدهم از سوی دیگر است.

اگرچه مخالفت‌ برخی اصولگرایان با حضور قالیباف در قامت ریاست مجلس دوازدهم، از پیش از آغاز رقابت‌ها در اسفندماه ۱۴۰۲، بالا گرفته بود اما در طی این مدت، بر آتش این مخالفت‌ها دمیده شده و منتقدان ریاست قالیباف از هر فرصتی برای ابراز مخالفت خود استفاده می‌کنند.

مانند سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس یازدهم که در نشست انتخاباتی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب(امنا)، با حمله به قالیباف گفت: «مردم به هیچ جریان و شخصی چک سفید امضا نداده‌اند. امنا به دنبال اختلاف افکنی نیست فقط به نظام و رهبری وا نقلاب تعهد دارد ‌و همچنین برنامه هم دارد. لیست امنا انسجام گفتمانی خوبی دارد و گروههای مختلف به دلیل مستقل بودن امنا و برخوردار بودن از منطق به دنبال قیچی کردن و تخریب هستند. کسانی که تا دیروز مرزبندی با رییس فعلی مجلس داشتند امروز کنار آن بر علیه جریان امنا هستند.»

بیژن نوباوه، وطن عضو لیست ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (امناء) برای انتخابات مجلس دوازدهم، هم در بخشی از گفتگوی خود با ایرنا در خصوص اعمال نفوذ مشاوران محمدباقر قالیباف در میان نمایندگان مجلس گفت: «دولت برمبنای تجربه لوایح را به شکل متعادل می‌بندد. نماینده ممکن است در مواردی مخالفت کند اما این تعادل می‌تواند هم نظر دولت و هم مجلس را تأمین کند. اما در بسیاری از مواقع می‌بینیم دست‌هایی بیش از مطالبات نمایندگان در کار است یعنی افرادی که نمی‌خواهم اسم ببرم مشخصا در بودجه دخالت می‌کنند. مشاوران رئیس مجلس هر بودجه ای را بررسی می‌کنند نمی‌دانم این موضوع قانونی است یانه؟ می‌آیند و می‌روند و اینقدر طول می‌دهند که نماینده به چیزی رأی می‌دهد که نمی‌خواهد. اینجا قدرت و اختیار نماینده است که سلب می‌شود و این خطر است. من در سه دوره‌ای که در مجلس بودم متاسفانه این را دیدم. خیلی مواقع با آنها برخورد کردم و مقابل آنها ایستاده‌ام باید همه نمایندگان در مقابلش موضع داشته باشند.»

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
خبرآنلاین
دکمه بازگشت به بالا