جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

شکایت آمریکا از ایران به دبیرکل سازمان ملل

به گزارش اسپوتنیک، در نامه جاناتان کوهن، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد گفته می شود ایران در ماه های اخیر چند موشک پرتاب کرده که مغایر قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت در سال 2015 است که در آن به ایران پیشنهاد می شود “هیچگونه فعالیت در رابطه با موشک های بالستیک قادر به حمل سلاح هسته ای از جمله پرتاب موشک های بالستیک با استفاده از این فناوری را انجام ندهد”.
جاناتان کوهن، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین توضیح می دهد که ادامه پیشبرد فناوری های موشکی توسط ایران خطر مسابقه تسلیحاتی در منطقه را به همراه داشته و احتمال تحریک رویارویی را افزایش می دهد که به نفع هیچکس نیست.
جاناتان کوهن می نویسد “شورای امنیت باید به پافشاری بر اجرای کامل تدابیر لازم الاجرا در قطعنامه شماره 2231 در راستای محدودیت حمایت خارجی از برنامه موشک های بالستیکی ایران ادامه دهد”.
دیپلمات آمریکایی اضافه می کند:” ما فعالیت ایران در راستای برهم زدن ثبات را محکوم کرده و ایران را به قطع فوری همه فعالیت های خود در رابطه با موشک های بالستیک مخصوص رساندن سلاح هسته ای فرا می خوانیم.
یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند.
هشتم ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از توافق هسته ای برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.
موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

منبع: اسپوتنیک ایران

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا