جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

عامل اصلی انتقال تب کریمه کنگو

رئیس مرکز بهداشت آبادان گفت: بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه - کنگو (CCHF) که از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشح یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت آبادان گفت: بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه – کنگو (CCHF) که از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشح یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

روح‌الله شکری امروز (۲۲ اردیبهشت‌ماه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه‌ها، احتمال افزایش بیماری تب کریمه کنگو وجود دارد.

وی افزود: بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه – کنگو (CCHF) یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی‌دهنده مشترک بین انسان و حیوان ‌است که از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشح یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت آبادان گفت: در این راستا بازدید مشترک کارشناسان مرکز بهداشت و دامپزشکی، از قصابی‌های آبادان در خصوص بیماری تب کریمه کنگو پیگیری می‌شود.

وی افزود: کنه‌ها در انتقال این بیماری نقش اساسی را ایفا می‌کنند و سم‌پاشی محل نگهداری دام و اصطبل‌ها برای کاهش کنه‌ها، خرید گوشت‌های بهداشتی از مراکز مورد تایید و تحت نظارت دامپزشکی و سردخانه‌گذاری گوشت بعد از کشتار به مدت ۲۴ ساعت، انتقال بیماری را در سطح مطلوب کاهش می‌دهد.

شکری عنوان کرد: همچنین در راستای اجرای سیاست‌های سازمانی و لزوم مشارکت بین‌بخشی با دستگاه‌های اجرایی، گشت‌های مشترک با تعزیرات حکومتی و مرکز بهداشت شهرستان آبادان برگزار شده است. این گشت‌های مشترک در قالب طرح سلامت امنیت غذایی از مراکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی واحدهای صنفی شهرستان آبادان انجام شد و به‌ صورت شبانه‌روزی و مستمر ادامه دارد.

وی افزود: طرح ضربتی بازدید از آرایشگاه‌های زنانه نیز با هدف ارتقای سطح بهداشت در شهرستان آبادان اجرایی شده است.

سرپرست مرکز بهداشت آبادان گفت: در این بازرسی‌ها، ضمن کنترل وضعیت این اماکن و ارائه آموزش‌های لازم در خصوص رعایت بهداشت فردی و بهداشت ساختمان، بر لزوم رعایت مسائل بهداشتی مرتبط با بهداشت ابزار و وسایل کار، مواد آرایشی بهداشتی مصرفی و ممنوعیت انجام فعالیت‌های غیرمرتبط در آرایشگاه‌ها تاکید شد.

وی بیان کرد: از متصدیان آرایشگاه‌ها می‌خواهیم ضمن رعایت نکات بهداشت فردی شامل شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از دستکش و روپوش کار مناسب، نسبت به استریل و گندزدایی وسایل و ابزار مطابق دستورالعمل اقدام کنند. ‌

شکری خاطرنشان کرد: بهترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آرایشگری که اغلب شامل بیماری‌های قارچی و پوستی است، استفاده از وسایل اختصاصی است و شهروندان باید هنگام مراجعه به آرایشگاه، وسایل شخصی به همراه داشته باشند. همچنین باید گندزدایی، استریل وسایل و ابزار کار در حضور آنان انجام شود و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند یا به صورت حضوری به مرکز بهداشت مراجعه کنند تا پیگیری و اقدام لازم انجام شود.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا