جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

علائم و نشانه های اولیه فشار کبدی

کبد یک عضو حیاتی است.این دستگاه فوق العاده سموم بدن را تبدیل به ضایعات کرده و دفع می کند که با وجود سموم امروزی این کار ممکن است با مشکل بر بخورد.

کبد زندگی ما را حفظ می کند. کبد دومین ارگان بزرگ بدن بعد از پوست محسوب می شود. کبد بی وقفه و به طور خستگی ناپذیر برای سلامت نگه داشتن بدن کار می کند و وظایف خود را به خوبی انجام می دهد. هرچیزی که می خورید یا می نوشید، باید از فیلتر کبد عبور کنند. عبور از فیلتر کبد باعث می شود که سم های موجود در غذا از بین برود، قند خون تنظیم شود و سپس قند اضافی به شکل گلیکوژن ذخیره شود، کربوهیدرات و پروتئین اضافه نیز برای ستفاده های بعدی ذخیره گردد و همچنین یک مایع طلایی در کبد تولید می شود که به آن صفرا می گویند و باعث شکستن چربی ها می گردد.

در نتیجه مقدار مورد نیاز چربی را جذب می کند و اضافات آن را از طریق مدفوع دفع می نماید. همچنین می تواند سلول های خونی و قدیمی آسیب دیده را بازسازی کند. کبد آهن ذخیره می کند و مولکول های مخصوص انعقاد خون را نیز تولید می نماید.

مواد شیمیایی، غذاهای مضر، نوشابه ها، الکل، آلودگی ها و استرس مداوم مشکلات زیادی را برای بدن ما به وجود می آورد که ممکن است به کبد نیز آسیب بزنند. همه ما در طول روز در معرض بیش از ۸۴ هزار ماده شیمیایی هستیم که برای بدن آسیب زا هستند.

هم چنین غذاهایی که می خوریم، تا حدی با ضرر و زیان همراه می باشند. چربی بالا ، قند و غذاهای فرآوری شده نیز بیشتر از همیشه در فروشگاه ها، رستوران ها و تبلیغات تلویزیون دیده می شوند که همگی باعث ایجاد سم در بدن می گردند و به کبد آسیب رسانده و آن ها را سم زدایی می کند. زمانی که تمامی مواد آسیب زا همراه با استرس وارد بدن شوند، فشار زیادی به کبد وارد می گردد و در نتیجه سطح بالای کورتیزول تولید شده که در عملکرد کبد نیز دخیل است و بیماری های کبد را به وجود می آورد که حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون مردم جهان را درگیر می کند.

در نتیجه باید از کبد خود مراقبت کنید تا بتوانید زندگی سالمی برای خود تضمین کنید. باید کلسترول و متابولیسم هورمونی را برای سم زدایی تحت نظر بگیرید و سطح انرژی و عملکرد ذهنی خود را نیز بسنجید.

چگونه بفهمیم که کبد بیش از حد کار کرده است و نیاز به سم زدایی دارد ؟

علائم و نشانه های اولیه فشار کبدی و کار کردن بیش از حد کبد چه چیزهایی هستند ؟ آیا سیگنال های هشدار دهنده ای وجود دارد که بتوان از آن ها جلوگیری کرد ؟

۱. خستگی :

خستگی یکی از شکایت هایی است که افراد مختلف در طول زندگی دارند. خستگی باعث می شود که کبد شما تحت فشار قرار بگیرد. کبد گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می کند. پس بدیهی است که می تواند در بدن ذخیره شود و در موارد مورد نیاز به گلوکز تبدیل شده و در بدن آزاد گردد و تولید انرژی می کند. کبد از طریق ذخیره سازی گلیکوژن و تولید گلوکز به تامین انرژی و مبارزه با خستگی کمک می کند. اگر کبد تحت فشار باشد و به پاکسازی نیاز داشته باشد، نمی تواند به خوبی قند خون را تنظیم کند. در نتیجه خستگی و میل زیاد به مواد شیرین به وجود خواهد آمد.

۲. ناتعادلی هورمون ها و سندروم های پیش از قاعدگی

کبد بدن را از مواد شیمیایی و آلوده کننده ها سم زدایی می کند و همچنین هورمون های ما را نیز سم زدایی کرده که شامل استروژن بالا می باشد. پس جای تعجب نیست هنگامی که کبد در انجام دادن این وظیفه با مشکل همراه باشد، استروژن زیاد در بدن توانایی دفع را نداشته باشد. علائم استروژن بالا در خانم ها شامل سندروم پیش از قاعدگی، فیبروم سینه، تغییر حالات و روحیه، اضافه وزن، بهم ریختگی های قاعدگی و غیره است.

۳. نفخ شکم و گاز اضافه در بدن و یبوست

زمانی که مایع صفرا در بدن آهسته حرکت کند و یا ساکن بماند، وضعیت دل و روده فرد نیز به هم می ریزد و گاهی اوقات یبوست به وجود می آید. مواد سمی از باکتری پاتوژنیک نیز باعث انجام پروسه های سم زدایی در کبد می گردد و در نتیجه نا تعادلی در عملکرد کبد باعث تجمع گاز اضافی و احساس نفخ بعد از خوردن غذا خواهد شد.

۴. سطح بالای فلزات سنگین

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مثل فلزهای صنعتی کشاورزی و یا تکنولوژی می تواند برای کبد آسیب رسان باشد. نیروی سوخت زغال و پلاستیک، فلزات لوازم الکتریکی و غیره همگی برای کبد آسیب رسان هستند. فلزهای سنگین می توانند باعث آسیب به کبد شوند و بیماری های مختلفی را به وجود بیاورند . زمانی که سم زدایی کبد با مشکل روبه رو شود، فلزهای سنگین در بدن تجمع می کنند.

معمولاً سه نوع تست از جمله تست خون، تست ادرار و سنجش میزان سطح جیوه مو می تواند میزان تجمع فلزات را به خوبی نشان دهد. دیگر آزمایش ها نیز برای این پروسه انجام می گیرد.

۵. ادرار تیره و پوست زرد

زمانی که میزان زیادی از بیلی روبین در خون وجود داشته باشد، بیماری زردی به وجود می آید و رنگ پوست و ادرار زرد تیره خواهد شد و در نهایت باعث ایجاد مشکل در عملکرد کبد می شود.

۶. آلرژی و حساسیت به مواد شیمیایی

زمانی که کبد تحت فشار باشد و به پاکسازی نیاز داشته باشد ، ممکن است که به مواد شیمیایی، بیشتر واکنش نشان دهد . مواد شیمیایی مثل گازوئیل ، کروسن ، گاز طبیعی ، حشره کش ها ، حلال ها ، مواد چسبنده ، چسب ها، انواع پارچه ها ، فرمالدهید ، مواد پاک کننده، داروها و غیره جزء این مواد شیمیایی هستند.

آلرژی های فصلی نیز در این شرایط بدتر می شود و در نتیجه حساسیت به مواد غذایی افزایش پیدا می کند. کبد مسئول شکستن هیستامین اضافه در بدن است و زمانی که آسیب ببیند و یا به پاکسازی نیاز داشته باشد، هیستامین زیادی در بدن تجمع پیدا می کند. افرادی که آسیب دیدگی کبد آن ها زیاد باشد، سطح هیستامین خون آن ها بیشتر از حالت طبیعی می شود.

۷. بد خوابی

سالانه تقریباً ۶۰ میلیون نفر از مردم دچار اختلالات خواب می شوند . مشکلات خواب شامل دیر به خواب رفتن، زود بیدار شدن از خواب، پریدن از خواب، بی کیفیت و بیش از حد سبک بودن خواب و غیره می باشد. معمولاً برای بهبود این مسئله از داروهای خواب آور استفاده می کنند. راه کارهای ریلکسیشن نیز در این امر موثر خواهد بود اما یکی از ساده ترین راهکار ها بهبود عملکرد کبد است.

آشفتگی های خواب معمولاً در افرادی که دچار بیماری های مزمن کبد هستند، بیشتر دیده می شود زیرا متابولیسم ملاتونین در چنین افرادی با مشکل روبرو است. ملاتونین ، هورمون ” ریتم شبانه روزی ” است که بدن ما به طور طبیعی در تاریکی آن را تولید می کند و باعث می شود که خواب شبانه بهتری داشته باشیم.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا