جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

چگونه عوارض آزادراهی خودرو را پرداخت کنیم؟

در کشورهای مختلف، هزینه‌های متفاوتی برای ساماندهی بهتر به نظافت و امنیت اماکن عمومی از مردم دریاقت می‌شود. یکی از این موارد عوارض جاده‌ای است که همه رانندگان و دارندگان خودرو در کشورهای مختلف موظف به پرداخت آن هستند. در ایران نیز برای بالا بردن امنیت جاده‌ها و آزادراه‌ها تدابیر مختلفی اندیشیده می‌شود. قرار دادن گاردریل، چراغ‌های راهنما، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تعویض آسفالت جاده‌ها و مواردی مانند اینها هزینه‌های بسیار زیادی در طول سال به همراه دارد. برای تامین این هزینه در تمامی کشورها مردم موظف به پرداخت هزینه هستند.

پرداخت عوارض جاده‌ای در صف‌های طولانی اتوبان‌ها، زمان‌بر و خسته‌کننده است. اما در حال حاضر امکان پرداخت الکترونیکی عوارض در اتوبان‌های کشور فراهم شده است. رانندگان با روش‌های آنلاین و آفلاین به‌راحتی می‌توانند پرداخت عوارض آزادراه‌ها را انجام دهند. در ادامه چند روش سریع و راحت برای این کار را باهم مرور می‌کنیم.

عوارض آزادراهی چیست؟

در هر کشوری برای ساماندهی به جاده‌ها و سایر خدمات شهری و جاده‌ای، هزینه‌های مختلفی از رانندگان و مردم دریافت می‌شود.

در ایران نیز برای ساماندهی بهتر به اتوبان‌ها و جاده‌ها، عوارض آزادراهی از رانندگان دریافت می‌شود. عوارض آزادراهی به‌عنوان مبلغی برای احداث و نگهداری از آزادراه‌ها شناخته می‌شود که معمولا رانندگان باید در صف‌های طولانی منتظر بمانند و پرداخت آن را به‌صورت حضوری انجام دهند. همچنین عوامل مختلفی در تعیین هزینه عوارض موثر است. ازجمله می‌توان به مواردی مانند سختی در احداث و نگهداری و میزان مسافت و تردد اشاره کرد. آزادراه‌ها مسیر حرکت و سفر را با امنیت بیشتری همراه می‌کنند و احتمال تصادفات یا استهلاک خودرو به دلیل ترافیک تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

سازمان راه و شهرسازی به‌عنوان مرجع و مسئول در زمینه پرداخت عوارض آزادراهی، روش‌های مختلفی برای پرداخت الکترونیکی عوارض جاده‌ها در نظر گرفته است تا رانندگان بتوانند با سهولت بیشتری فرایند این پرداخت را پیش ببرند. کاربران نیز با این امکان می‌توانند به روش آنلاین و آفلاین پرداخت عوارض را انجام دهند. در ادامه با چند روش مناسب پرداخت عوارض آزادراهی آشنا می‌شویم.

استفاده از کدهای دستوری

یکی از روش‌های سریع برای کسانی که گوشی هوشمند در دست ندارند این است که از کدهای دستوری برای پرداخت عوارض آزادراهی استفاده کنند. برای این کار، رانندگان و مالکان خودروها می‌توانند کد دستوری#۸*۷۲۰*‌را شماره‌گیری کرده و به‌راحتی بعد از مشاهده عوارض خودرو خود، مراحل پرداخت آن را انجام دهند.

پرداخت عوارض آزادراهی با دستگاه خودپرداز

پرداخت عوارض جاده‌ای با خودپرداز بانکی یکی از روش‌های سریع برای پرداخت عوارض اتوبان‌ها، مراجعه به خودپردازهای بانکی است. برای این کار مالکان خودروها با استفاده از عابر بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز متصل به سیستم شتاب می‌توانند عوارض آزادراهی را بپرازند. این روش برای همه افرادی که به گوشی هوشمند یا سیستم کامپیوتر و اینترنت دسترسی ندارندف روشی خوب و سریع محسوب می‌شود. همچنین رانندگان می‌توانند با دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت مبلغ عوارض جاده‌ای را پرداخت کنند.

پرداخت عوارض آزادراهی با سایت بانک مسکن

 یکی از بانک‌هایی که شرایط دریافت برچسب پرداخت عوارض آزادراهی را برای همه رانندگان کشور فراهم کرده، سایت بانک مسکن است. رانندگان خودروها با مراجعه به وب‌سایت بانک مسکن می‌توانند برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض تهیه کنند و با نصب این برچسب پشت شیشه‌های خودروی خود، در کمترین زمان ممکن، بدون اتلاف وقت و به‌راحتی پرداخت عوارض جاده‌ها را پیش ببرند. روش کار به این صورت است که باید برچسب را از سامانه اینترنتی بانک مسکن تهیه کنید یا اینکه به‌صورت حضوری به نمایندگان فروش این برچسب‌ها در شعب منتخب و نمایندگی‌های مراجعه نمایید.

اپلیکیشن‌های پرداخت عوارض آزادراهی

یکی از روش‌های دردسترس و سریع برای دارندگان گوشی‌های تلفن هوشمند این است که انواع اپلیکیشن‌های پرداخت را دانلود و روی ضصفحه گوشی هوشمند خود نصب کنند. البته در حال حاضر پلتفرم‌های متعددی برای ارائه خدمات پرداخت عوارض آزادراهی و سایر خدمات مالی به بازار عرضه شده است. اما نمی‌توان با اطمینلان گفت که تمام آن‌ها کیفیت و امینیت یکسانی دارند. درعین‌حال برای از آن‌ها خدمات بیشتری ارائه می‌دهند و از این نظر گزینه بهتری برای دانلود هستند.

 ازجمله اپلیکیشن‌های پرداخت می‌توان به دیجی پی، همراه کارت، تومن، قبضینو و… اشاره کرد. برخی از موارد ذکرشده چندین قابلیت را فراهم می‌کنند کاربران تا به‌راحتی بتوانند عملیات مختلفی مانند خرید بسته اینترنتی، خرید شارژ برای خود و دیگران، پرداخت قبوض خدماتی و مالی، انتقال وجه، پرداخت عوارض آزادراهی، خرید بلیط و غیره را انجام دهند. در این میان دیجی پی با ایجاد بستری امن و سرعت مطلوب بیشتر خدمات مالی مانند پرداخت عوارض آزادراهی برای کاربران فراهم می‌کند و از امنیت بالایی برخوردار است.

پرداخت عوارض آزادراهی از طریق وب‌سایت‌ها

یکی از روش‌های سریع برای کسانی که بسته‌های اینترنت و گوشی هوشمند در دست دارند این است که با استفاده از سامانه‌های اینترنتی و وب‌سایت‌ها، عملیات پرداخت عوارض آزادراهی را انجام دهند. برای این کار کافی است به آدرس‌های اینترنتی مختلف که در زمینه خدمات مالی و پرداخت فعال هستند، مراجعه کنید و در کمترین زمان ممکن پرداخت عوارض آزادراهی را انجام دهید. در ادامه با یکی از سامانه‌های اینترنتی قدرتمند و پرکاربرد برای انجام انواع خدمات مالی پرداخت آشنا می‌شویم.

دیجی پی، یک ابزار همه کاره

یکی از سامانه‌های فعال اینترنتی برای پرداخت عوارض آزادراهی، وب‌سایت دیجی پی است که در زمینه خدمات مالی مختلی مانند انتقال وجه، خرید شارژ و پرداخت عوارض آزادراهی فعالیت می‌کند. با مراجعه به این سایت و مشاهده میزان عوارض جاده‌ای، می‌توانید روند پرداخت آن را انجام دهید. البته در کنار سامانه اینترنتی و وب‌سایت دیجی پی، اپلیکیشن این پلتفرم نیز انواع خدمات مالی پرداخت را برای کاربران آسان‌تر کرده است و از سرعت و امنیت مطلوبی برخوردار است.

با مراجعه به وب‌سایت و اپلیکیشن دیجی پی می‌توانید پرداخت آنی و بدون توقف انواع هزینه‌ها مانند عوارض آزادراهی وجود دارد. برای این کار کاهی است که بعد از ورود به اپلیکیشن دیجی پی، قسمت عوارض جاده‌ای را انتخاب کنید و شماره پلاک خودرو خود را انتخاب نمایید. در این مر حله با انتخاب بدهی، وارد فرایند پرداخت می‌شوید و در کمترین زمان می‌توانید عملیات پرداخت را پیش ببرید.

البته دیجی پی امکان مشاهده جزئیات بدهی را فراهم کرده است. درنهایت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود، پرداخت عوارض آزادراهی جاده‌ای و اتوبان‌ها را انجام دهید. با انتخاب این روش سریع و دردسترس، مراحل پرداخت انجام شده و پرداخت آنلاین عوارض اتوبان ظرف ۷۲ ساعت در سامانه راهداری ثبت می‌شود.

در این اپلیکیشن، استعلام عوارض جاده‌ای برای سواری، مینی‌بوس، وانت، اتوبوس، تریلی، کامیون دو محور، کامیونت و کامیون سه محور وجود دارد. همچنین برای پرداخت عوارض جاده‌ای خودرو با اپلیکیشن و وب‌سایت دیجی پی فقط نیاز به وارد کردن رمز دوم کارت بانکی، تاریخ انقضا و کد اعتبار سنجی آن دارید.

چرا پرداخت الکترونیکی عوارض جاده‌ای بهتر است؟

زمانی که از سامانه‌های آفلاین و آنلاین به جای پرداخت حضوری استفاده می‌کنیم، روند کار سرعت بیشتری می‌گیرد و از اتلاف وقت در ترافیک‌های طولانی خبری نیست. تکنولوژی‌ها و فناوری‌های دیجتال وارد زندگی ما شدند تا سرعت و امنیت بیشتر را تجربه کنیم. بنابراین با کمی آگاهی از وجود این روش‌ها می‌توان از مزایای مختلف آنها مانند پاکیزگی بیشتر محیط زیست، مصرف سوخت کمتر، ترمز گرفتن و استهلاک کمتر ماشین‌ها استفاده کرد. همچنین مدیریت زمان در طول سفر در اختیار شما قرار می‌گیرد و لذت بیشتری از رانندگی در اتوبان تجربه خواهید کرد.

جریمه نپرداختن عوارض آزادراهی

مالکان خودروها تا یک هفته پس از عبور از آزادراه وقت دارند هزینه عوارضی را پرداخت کنند و اگر در این زمان به هر دلیل موفق به انجام این کار نشوند، مبلغ عوارض تا زمان پرداخت به‌صورت پلکانی افزایش یافته و مبلغی به‌عنوان جریمه دیرکرد به آن اضافه می‌شود.

علاوه بر آن اگر رانندگان از پرداخت عوارض خودداری کنند، پیامک یادآوری توسط پلیس برای آنها ارسال می‌شود. درصورتی‌که تا ۲۴ ساعت بعد از تردد پرداخت انجام نشود، پیامک یادآوری دیگری ارسال می‌شود که میزان و مبلغ عوارض آزادراهی در آن ذکر شده است. در صورت عدم پرداخت، پیامک سوم نیز ارسال می‌شود.

اگر مالک خودرو به هیچ کدام از هشدارها توجهی نکند و برایپرداخت عوارض آزادراهی اقدامی انجام ندهد، اعمال قانون در این مرحله اجرایی می‌شود. در این شرایط ۳۰ هزار تومان جریمه برای مالک خودرو در نظر گرفته شده و به مبلغ عوارض جاده‌ای اضافه می‌گردد. اگر مالک ماشین نسبت به پرداخت عوارض و جریمه اقدامی انجام ندهد، در هنگام نقل و انتقال و فروش خودرو این مبلغ را باید پرداخت کند؛ درغیر این صورت امکان انتقال خودرو وجود ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا