جدیدترین و آخرین اخبار داغ دانش و فناوری

فرود اولین فضاپیمای تجاری بر روی ماه با شکست روبه‌رو شد

یک سفینه ماه‌نشین ژاپنی روز سه‌شنبه تلاش کرد به عنوان اولین فضاپیمای تجاری ساخت بشر بر روی کره ماه فرود بیاید، اما قرائن موجود نشان می‌دهد این مأموریت موفقیت‌آمیز نبوده است. ماه‌نشین «هاکوتو-آر» (Hakuto-R) قرار بود شامگاه سه‌شنبه ۵ اردیبهشت بر سطح ماه فرود بیاید، اما به هنگام نزدیک شدن به سطح این کره تماسش با مرکز کنترل قطع شد و با ادامه قطعی این تماس، مهندسان پرواز به این نتیجه رسیدند که به احتمال زیاد این فضاپیما به سطح برخورد کرده و از کار افتاده است.

یک سفینه ماه‌نشین ژاپنی روز سه‌شنبه تلاش کرد به عنوان اولین فضاپیمای تجاری ساخت بشر بر روی کره ماه فرود بیاید، اما قرائن موجود نشان می‌دهد این مأموریت موفقیت‌آمیز نبوده است.

بنابر گزارش‌ها، ماه‌نشین «هاکوتو-آر» (Hakuto-R) قرار بود شامگاه سه‌شنبه ۵ اردیبهشت بر سطح ماه فرود بیاید اما به هنگام نزدیک شدن به سطح این کره تماسش با مرکز کنترل قطع شد و با ادامه قطعی این تماس، مهندسان پرواز به این نتیجه رسیدند که به احتمال زیاد این فضاپیما به سطح برخورد کرده و از کار افتاده است.

«هاکوتو-آر» از جمله حامل یک ربات کروی‌شکل به اندازه توپ بیسبال بود که به طور مشترک توسط سازمان فضایی ژاپن و شرکت اسباب‌بازی تاکارا تامی، خالق اسباب‌بازی‌های ترانسفورمر، ساخته شده است. این ماه‌نشین همچنین ماه‌نورد ۱۰ کیلوگرمی «رشید» را همراه خود داشت که در امارات متحده عربی ساخته شده است.

فرودگر «هاکوتو-آر» که توسط شرکت ژاپنی «آی‌اسپیس» (Ispace) ساخته شده است، روز ۱۱ دسامبر از کیپ کاناورال فلوریدا با موشک اسپیس‌ایکس پرتاب شد. این سفینه سپس یک سفر سه‌ماهه را برای ورود به مدار ماه انجام داد و پس از پیمودن مسافت ۱.۴ میلیون کیلومتر از زمین به مقصد خود نزدیک شد.

نام ماه‌نشین «هاکوتو-آر» به «خرگوش سفید ساکن ماه» در فولکلور ژاپنی اشاره دارد و رؤسای این شرکت این مأموریت را سنگ اول در راه فعالیت‌های «پرجنب‌وجوش» اقتصادی بر روی ماه اعلام کرده بودند.

استارت‌آپ ژاپنی «آی‌اسپیس» روز چهارشنبه پذیرفت که تلاش بلندپروازانه‌اش برای تبدیل شدن به اولین شرکت خصوصی که بر روی ماه فرود می‌آید شکست خورده است، اما متعهد شد که مأموریت‌های جدیدی را ازسر بگیرد.

به این مقاله امتیاز دهید
ادامه مطلب
بلندگوی گردنی با کیفیت صدای بالا+تصاویر
منبع
انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا