جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

قیمت خانه های نهضت ملی مسکن اعلام شد

علیرضا جعفری سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه طبق بررسی‌ها قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع تعیین شده است گفت: اولویت ما در اجرای پروژه، سازندگان داخلی هستند ولی به منظور ارتقای تکنولوژی ساخت و کاهش سرعت اجرا مذاکراتی با شرکتهای چینی و ترکیه‌ای داشته‌ایم.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه طبق بررسی‌ها قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع تعیین شده است گفت: اولویت ما در اجرای پروژه، سازندگان داخلی هستند ولی به منظور ارتقای تکنولوژی ساخت و کاهش سرعت اجرا مذاکراتی با شرکتهای چینی و ترکیه‌ای داشته‌ایم.

علیرضا جعفری امروز در نشستی با اشاره به تلفیق طرح اقدام ملی با طرح جهش تولید مسکن گفت: تعهدات اقدام ملی در قالب طرح نهضت ملی مسکن ادامه می‌یابد و این موضوع به شکل یکپارچه مدیریت می شود. در تولید مسکن ظرفیتهای بالایی وجود ارد. در تکلیف نهضت ملی ۶۰۸ هزارو ۴۴۵ واحد برای شهرهای جدید در نظر گرفته شده که در زمینهایی به وسعت ۱۵ هزار هکتار در سطح کشور اجرا می شود.

وی افزود: برای ۶۰۸ هزار واحد ۶۷۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند که شرایط متقاضیان از جمله سبز بودن فرم «ج» در حال بررسی بوده و همزمان این پالایش در حال انجام است.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به این سوال که چه مقدار از زمینهای ۱۵ هزار هکتار تامین شده است؟ گفت: حدود ۳۰۰۰ هکتار تامین زمین صورت گرفته که در این اراضی بالغ بر ۱۳۰ هزار واحد برنامه ریزی شده که آماده اجرا است.

جعفری با بیان اینکه در نهضت ملی برنامه های شناسایی، مکان یابی، ثبت نام و پالایش متقاضیان در دستور کار است گفت: باید زمانی را در انتظار افتتاح حساب و واریز وجه باشیم ولی تاکنون ۴۸۳۲ نفر واریز وجه اولیه داشته‌اند. پروژه‌هایی که در قالب اقدام ملی شروع شده بود ۲۱۳ هزار واحد بود که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار واحد باقی مانده که در قالب تعهدات نهضت ملی ادامه پیدا می‌کند.

فقط ۱۱۱ نفر واریز وجه داشته‌اند

وی در پاسخ به این سوال که در قالب نهضت ملی مسکن چه تعداد واریز وجه کرده‌اند؟ گفت: تعداد ۴۸۳۲ نفر تایید نهایی شدند که ۱۲۱۳ نفر افتتاح حساب کردند و ۱۱۱ نفر ۴۰ میلیون تومان وجه اولیه را واریز کرده‌اند. البته ما شرایط اقتصادی و فشارهایی که به خانوارها هست را متوجهیم و به همین دلیل برای اینکه سرعت تکمیل پروژه‌ها را افزایش دهیم باید گام اول پروژه را محکم برداریم.

جعفری در واکنش به اینکه هنوز چیزی ساخته نشده که به مردم پیامک افتتاح حساب ارسال می کنید! گفت: این پول به حساب سپرده خود متقاضیان واریز می‌شود که بعد از اینکه قرارداد خرید واحد مشخص شد بانک عامل این مبلغ را به عنوان هزینه اجرای پروژه در نظر می‌گیرد. امیدواریم سهم آورده متقاضیان و تسهیلات به موقع واریز شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره این موضوع که آیا قبول دارید پروژه نهضت ملی مسکن کُند پیش می‌رود؟ اظهار کرد: وقتی پروسه وارد عرصه اجرایی شود تجربه نشان داده که متقاضیان انگیزه بیشتری برای ورود پیدا می‌کنند. طبق تکلیفی که وزیر به عهده ما گذاشته ۲۵۰ هزار واحد بر عهده ما قرار دارد که ۲۳۰ هزارواحد تا آخر امسال تعیین تکلیف می‌شود و پیمانکار مشخص خواهد شد که همین موضوع جذابیتی برای متقاضیان ایجاد می‌کند.

وی درباره قیمت نهضت ملی مسکن گفت: طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن تقریبا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که پیشنهاداتی برای مدیریت کاهش هزینه های مسکن در طرح بودجه ۱۴۰۱ به مجلس پیشنهاد شده که اگر مصوب شود در حوزه مدیریت تولید زنجیره مصالح ساختمانی اتفاق مثبتی می‌افتد که هم مصالح باکیفیت و هم ارزان را برای نهضت ملی مسکن در نظر بگیریم. باید بتوانیم از ظرفیت خالی کارخانه‌های تولیدکننده مصالح ساختمانی استفاده کنیم.

مذاکراتی با شرکتهای چینی و ترک داشته‌ایم

جعفری درباره استفاده از چین برای تولید مسکن در ایران گفت: ما اعتقاد داریم مسکن باید با استفاده از ظرفیت سازندگان داخلی اجرا شود. به مجموعه های شرکتهای ساختمانی معتبر پیام دادم که ” نگاه ما فعالیت سازندگان داخلی است” ولی نکته حائز اهمیت این است که باید ظرفیت رقابتی برای کیفیت و تکنولوژی ساخت داشته باشیم. در این رابطه باید از فناوریهای جدید استفاده کنیم. اولویت ما با سازندگان داخلی است ولی برای انتقال دانش و کسب تجربه از ظرفیتهای صنعتی‌سازی دنیا با شرکتهای خارجی از چین و ترکیه مذاکراتی داشته‌ایم که اعلام آمادگی کرده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین به ظرفیت سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و افزود: ما نگاهی هم به ایرانیان خارج از کشور داریم. امروز پروژه‌های مسکن دولتی از جذابیت کمتری در بحث سرمایه‌گذاری برخوردارند ولی در نگاه انبوه‌سازی می تواند جذاب باشد؛ بنابراین کسی که در نهضت ملی ورود می‌کند باید از یک عرق ملی برخوردار باشد. یعنی این نگاه را داشته باشد که برای کسانی مسکن تولید می‌شود که از توان کمتری برخوردارند که این نگاه در ایرانیان خارج از کشور دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: فعال شدن صندوق ملی مسکن یک اتفاق خوب در این دولت بوده است. در خدمات زیربنایی و روبنایی و سرانه‌های خدماتی کمتر ورود شده که این صندوق ملی مسکن به ما اجازه می دهد با مدیریت منابع نقدشوندگی در تولید مسکن و سرانه‌های جنبی مسکن ورود کنیم. اتفاق مثبت این صندوق این است که با ایجاد ارزش افزوده در منابع مالی بتوانیم منابع لازم برای پروژه را تامین کنیم. ما نیاز به تسهیلات اولیه داریم که شاید از طریق متقاضی تامین نشود و به همین دلیل این صندوق پشتیبان طرح تولید مسکن خواهد بود.

جعفری اظهار کرد: هدف ما صرفا ساخت مسکن نیست بلکه احداث خانه هایی متناسب با زیست ایرانی و اسلامی است.

یک نفر ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر دارد!

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید در ادامه این نشست درباره بحث فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن گفت: ما با این موضوع به جد برخورد می کنیم و تیمهای نامحسوسی را برای مقابله با افرادی که در این موضوع ورود می‌کنند، آماده کرده‌ایم. به طور مثال یک نفر ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر را در اختیار گرفته و متاسفیم که سوءاستفاده‌ها انجام می‌شود.

جعفری درباره قیمت عرصه واحدهای نهضت ملی مسکن گفت: باید برای ظرفیت مدیریت عرصه، پروژه‌های محرک توسعه ایجاد کنیم. این پروژه‌ها دردستور کار است و کمیته اقتصاد شهری را تشکیل داده‌ایم که موظف است بهره‌وری زمین را افزایش داده تا قیمت زمین و عرصه مدیریت شود.

وی در رابطه با نحوه تامین اعتبار پروژه ها از محل اراضی و ارزش‌گذاری واحدها و این مساله که شرکتهای سرمایه‌گذاری مسکن در بورس در حال افزایش قیمتها هستند اظهار کرد: بحث مدیریت قیمت مسکن چندبعدی است و عوامل متعددی در این حوزه تاثیرگذار است. در سالهایی افرادی برای اینکه پشتوانه فعالیتهای بورسی خودشان را داشته باشند در شهرهای جدید سرمایه گذاری کرده اند. امروز یکی از معضلات ما رها شدن بسیاری از زمینهایی است که در ید بخش خصوصی قرار گرفته و به نوعی در فضای شهرهای جدید ایجاد یک تهدید بالقوه است.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: این تهدید در حوزه قیمت زمین است و یکی از سیاستها مدیریت تولید انبوه مسکن برای این مناطق است تا با افزایش تولید مسکن بتوانیم قیمتهایی که به صورت غیرکارشناسی افزایش می‌یابد را مدیریت کنیم. اگر مجموعه‌ای زمینی را در اختیار گرفته و موظف به احداث بنا بوده و این اتفاق نیفتاده از طرق مراجع قانونی فسخ قرارداد را دنبال کنیم.

جعفری در پاسخ به سوال ایسنا که بانکها مکلف به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به نهضت ملی مسکن هستند اما چیزی که عملا تا کنون محقق شده ۹۴۸ میلیارد تومان بوده است اظهار کرد: این یک معضل است که در عرصه حمایت مالی و تسهیلاتی در پروژه های ملی مسکن شاهدیم و این معضل از قبل هم بوده است اما در هر صورت بانکها محدودیتهایی دارند. بانک یک صندوق نیست که هر زمان بخواهیم ورود کنیم و منابع را تامین کنیم چرا که محدودیتهایی دارند. اراده تمام بانکهای عامل بر حمایت و همراهی در اجرای طرح نهضت ملی است اما با توجه به محدودیتهای منابع، تعهداتی که روی دوش این بانکها قرار دارد بسیار سنگین است.

وی ادامه داد: ما در نگاه کمیته اقتصادی پروژه‌ها در کنار بانکها به دنبال ایجاد ظرفیت و تعاریف جدید برای مدیریت منابع هستیم. عزم مدیران بانکها برای تحقق این حمایت را امیدوارکننده می‌دانم. این موضوع در دستور کار دولت و شورای عالی پول و اعتبار است و امیدوارم بانکها از این فشاری که روی آنها است با سربلندی بیرون بیایند.

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید درباره کیفیت پایین واحدهای مسکن دولتی گفت: من کیفیت ساخت پایین برخی پروژه ها توسط بعضی سازندگان را رد نمی‌کنم. در این خصوص در نظر داریم از ظرفیت نخبگان دانشجو برای ارتقای کیفیت استفاده کنیم. تجربه شهرهای جدید اندیشه، پردیس و پرند در این زمینه ذی‌قیمت است.

ورود فاضلاب به آب شرب تهران را تکذیب می‌کنم

جعفری درباره بحث ورود فاضلاب به سد ماملو در پایین دست شهر جدید پردیس اظهارکرد: الزام مدیریت شبکه فاضلاب در شهرهای جدید در دستور کار است. خود من یک نگاه شرعی در این زمینه دارم که ما باید برای حفظ محیط زیست اقداماتی انجام دهیم. حتما در مدیریت شبکه فاضلاب و حتی مدیریت کانالهای تاسیسات شهری ورود می‌کنیم. در پردیس اقدامات ارزشمندی در احداث تصفیه‌خانه‌ها در شهرهای جدید شکل گرفته که هنوز تکمیل نشده است. اینگونه نیست که فاضلاب در آب شرب مردم تهران ورود کند بلکه در طبیعت رها می شود که اثرات زیست محیطی در آینده دارد و نباید انجام شود؛ زیرا آب استاندارد ساختار کنترلی دقیقی دارد و دوستان ما در وزارت نیرو در بحث بهداشت آب هیچ تعارفی با کسی ندارند. قطعا ورود فاضلاب به آب شرب هموطنان را تکذیب می‌کنم.

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا