جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

قیمت مسکن در فروردین امسال چند درصد افزایش داشت؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، مطابق جدیدترین گزارش دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در فروردین ماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق 22 گانه تهران با رشد 3.6
درصدی نسبت به اسفند ماه سال گذشته به 11 میلیون و 411 هزار تومان افزایش یافت. اسفند 98 متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی 11 میلیون و 9 هزار تومان بود.
جدیدترین قیمت مسکن شهر تهران در مقایسه با متوسط قیمت فروردین ماه سال گذشته حاکی از افزایش 104.3 درصدی دارد. در ماه گذشته همچنین 3121 فقره مبایعه‌نامه در بنگاه‌های سطح شهر ثبت شد که در مقایسه با اسفند 97 و ماه مشابه سال 97 به ترتیب 71.8 درصد و 31.5 درصد کاهش یافته است.
بر این اساس متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک طی فروردین ماه امسال 24 میلیون و 527 هزار تومان و در اسفند ماه این متوسط قیمت 24 میلیون و 555 هزار تومان بود. در منطقه 2 نیز روند افزایش قیمت متوقف شده‌ است؛ در این منطقه طی فروردین امسال متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان 16 میلیون و 760 هزار تومان بود که نسبت به ماه پیش از آن (اسفند 97) با کاهش حدود یک درصدی روبرو بوده است.
در منطقه 22 متوسط قیمت از 9 میلیون و 947 هزار تومان اسفند سال گذشته با رشد 18.7 درصدی به 11 میلیون و 814 هزار تومان افزایش یافته است. در مناطق 17، 18، 19 و 20 متوسط قیمت در بازه مورد اشاره افزایش یافته که احتمالا یکی از دلایل آن افزایش تقاضا برای خرید در این مناطق با توجه به گرانی‌های سال گذشته در مناطق دیگر پایتخت بوده است. ارزش معاملات فروردین ماه امسال 31.6 هزار میلیارد ریال اعلام شده است.
به گزارش تسنیم اخیرا بانک مرکزی در گزارشی از افزایش 2.1 درصد متوسط قیمت مسکن در تهران خبر داده بود. آماری که مانند وزارت راه و شهرسازی با استناد به معاملاک سامانه املاک و مستغلات کشور استخراج شده است. مشخص نیست دلیل اختلاف 1.5 درصدی متوسط قیمت اعلامی از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی چیست. تا اسفند ماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بخش مسکن کشور پیش از بانک مرکزی گزارش متوسط قیمت مسکن را اعلام و بانک مرکزی نیز با تاخیری چند روزه همان گزارش را در قالبی دیگر اما با همان اعداد و ارقام روی سایت خود بارگذاری می‌کرد.

منبع: اقتصاد نیوز

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا