جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعی

مشکل اساسی مردم تهران / هزینه اداره شهر و حقوق کارکنان از جیب تهرانی‌ها می‌رود

ناصر امانی پس از استماع اظهارات زاکانی در صحن شورای شهر تهران گفت: از ایشان توقع داشتیم گزارش عملکرد بدهند نه ارائه برنامه و این باعث شد فکر کنیم که در جلسه انتخاب شهردار هستیم. نکته دوم حجم زیاد و متنوع برنامه‌هایی است که ارائه کردند و نشان می‌دهد مدیریت شهری چقدر کار دارد و چقدر وظایفش متنوع است و چقدر به هماهنگی، منابع مالی، نیروی متخصص و تیم متخصص و مدیریت قوی و یکپارچه نیاز دارد.

عضو شورای شهر تهران اعلام کرد با بیان اینکه مردم تهران هزینه کل شهرداری تهران را و حقوق حدود ۷۰۰۰۰ کارمند خدوم شهرداری تهران را می‌دهند و اگر منابع مالی داریم باید آن را صرف دردهای اصلی و اولویت‌های اصلی شهر تهران کنیم، گفت: مدیریت شهری فقط ۳۰ درصد مشکلات را حل کند، کفایت می‌کند.

ناصر امانی پس از استماع اظهارات زاکانی در صحن شورای شهر تهران گفت: از ایشان توقع داشتیم گزارش عملکرد بدهند نه ارائه برنامه و این باعث شد فکر کنیم که در جلسه انتخاب شهردار هستیم. نکته دوم حجم زیاد و متنوع برنامه‌هایی است که ارائه کردند و نشان می‌دهد مدیریت شهری چقدر کار دارد و چقدر وظایفش متنوع است و چقدر به هماهنگی، منابع مالی، نیروی متخصص و تیم متخصص و مدیریت قوی و یکپارچه نیاز دارد. برنامه های آقای زاکانی خیلی زیاد بود و این آرزوهای بزرگ نیاز به یک ظرف بزرگ دارد. آیا ایشان فکر می‌کند این ظرف بزرگ یعنی این همه هماهنگی‌ها، منابع مالی، نیروی متخصص و تیم مدیریت قوی متخصص و هماهنگ و یکپارچه برای اجرای این برنامه بزرگ فراهم شده است؟

وی ادامه داد: نکته سوم اولویت‌بندی برنامه‌هاست. با یک دست نمی‌توان چند هندوانه برداشت. مردم تهران در حال حاضر دو سه مشکل اساسی دارند که هم دوره قبل گفتند و هم دوره ما گفتند؛ اول؛ آلودگی هوا که در برنامه‌های ایشان چنین چیزی نبود. دوم؛ توسعه حمل و نقل عمومی که به خوبی به آن پرداخته شد اما به آینده موکول کردند. سوم؛ بافت فرسوده. اگر آقای زاکانی در مدت سه سال و دو ماهی که از شهرداری ایشان و عمر شورا مانده اولویت را فقط روی این سه برنامه بگذارد و ۳۰ درصد این سه معضل در شهر تهران را حل کنند به عنوان یک شهردار موفق نام‌شان برای همیشه در تاریخ بلدیه ثبت خواهد شد؛ ولی اگر ۱۰۰ برنامه خوب را زخمی کند و هیچ یک را به نتیجه نرساند ابتر می‌ماند و پاسخی در سه سال و دو ماه آینده برای مردم تهران نخواهیم داشت.

امانی اضافه کرد: در مرداد ماه سال ۱۴۰۴ باید این صندلی و میز را به دیگران تحویل دهیم و اگر می‌خواهیم برنامه ارائه دهیم باید به مردم بگوییم در این سه سال و دو ماه باقی مانده چه برنامه‌ای داریم. ما برای چهار سال انتخاب شدیم و بایستی در پایان این چهار سال کارنامه ارائه دهیم که حداقل نمره ۱۰ از مردم بگیریم. سه برنامه داریم: اول؛ برنامه پنج ساله سوم، دوم؛ طرح تفصیلی و سوم؛ طرح جامع حمل و نقل عمومی که هیچ کدام از اینها نباید در برنامه مورد خدشه قرار بگیرد.

وی گفت: آقای زاکانی فرمودند اولین برنامه‌شان پیشرفت حول محور مودهای حمل و نقل عمومی است که نمی دانم این یعنی چه؟ توسعه شهر بر اساس طرح تفصیلی خواهد بود و خیمه عمود شهر تهران طرح تفصیلی است و هر توسعه‌ای در شهر رخ دهد باید حول این محور اتفاق بیفتد. حمل و نقل بایستی به دور طرح تفصیلی بچرخد و و نباید محور پیشرفت قرار بگیرد. حتما باید این سه برنامه مدنظر قرار بگیرد.

امانی با بیان اینکه ما هر کاری می‌کنیم از جیب مردم تهران است، تاکید کرد: این جلسه شورا که از ساعت ۹:۱۵ شروع شده ثانیه به ثانیه‌اش از  جیب مردم تهران هزینه می‌کند و مردم تهران هزینه کل شهرداری تهران را و حقوق حدود ۷۰۰۰۰ کارمند خدوم شهرداری تهران را می‌دهند. اگر منابع مالی داریم باید آن را صرف دردهای اصلی و اولویت‌های اصلی شهر تهران کنیم. اگر قرار است نمایشگاهی برگزار شود، اگر برای برنامه سه سال و دو ماه آینده است عالی است و حتما باید اتفاق بیفتد، اگر برای ارائه گزارش عملکرد است زود است و اگر برای ارائه گزارش ۱۰ سال آینده است هیچ ضرورتی ندارد و نباید پیرامونش هزینه شود و در بحث مسکن استیجاری روشن نشد که قرار است شهرداری چه کار کند؟ قرار است اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را به جای وزارت راه، شهرداری به عهده بگیرد؟ این موضوع نیاز به تصویب مجلس دارد و ما نمی‌توانیم این کار را کنیم. نقش شهرداری در تمدید اتوماتیک خانه‌های استیجاری چیست و چه ابزاری دارد که بخواهد به تمدید اتوماتیک خانه‌های استیجاری کمک کند؟. ضمن اینکه موضوع به شدت مورد اعتراض برخی از فقها قرار گرفته است.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا