جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

منتظر کاهش ۲۵ درصدی قیمت برنج باشید

آقا طاهر گفت: با توجه به ازدیاد عرضه برنج و برداشت کشت نو ظرف هفته‌های آتی نرخ این محصول ۲۰ تا ۲۵ درصد در بازار کاهش خواهد یافت.

گسترش‌نیوز: محمد آقا طاهر رئیس اتحادیه بنک داران مواد غذایی از افزایش ۱۲۰ درصدی نرخ چای خارجی در بازار خبر داد و گفت: حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیمایی به واردات دلیل اصلی نوسان نرخ چای خارجی در بازار به شمار می‌رود.

رئیس اتحادیه بنک داران مواد غذایی افزود: نرخ هر بسته چای نیم کیلویی از ۲۹ هزار تومان به ۶۴ تا ۶۹ هزار تومان رسیده است در حالی که با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نرخ ارز خارجی حداکثر باید ۲ برابر افزایش می‌یافت.

آقاطاهر نوسان چای داخلی را امری طبیعی دانست و گفت: طی سال‌های اخیر تغییر ذائقه مردم از چای خارجی به چای داخلی به سبب بالا بودن کیفیت و ارگانیک بودن آن موجب شد که نرخ چای با نوساناتی در بازار رو به رو شود.

او از کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی نرخ برنج ایرانی در عمده فروشی‌ها خبر داد و گفت: با توجه به آنکه کشت نو در هفته‌های آتی به بازار عرضه می‌شود از این رو ازدیاد عرضه برنج سال گذشته موجب شده تا نرخ این محصول روند نزولی در بازار داشته باشد ضمن آنکه پیش‌بینی می‌شود روند کاهشی نرخ همچنان در بازار استمرار یابد.

رئیس اتحادیه بنک داران مواد غذایی با اشاره به اینکه نرخ برنج خارجی در بازار از ثبات نسبی برخوردار است بیان کرد: با توجه به استمرار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردات برنج خارجی بازار این محصول همچنان در آرامش به سر می‌برد.

آقاطاهر با بیان اینکه نرخ حبوبات در بازار کمترین نوسان را طی یک ماه اخیر در بازار تجربه کرده است، افزود: اگر چه در ۲ و ۳ ماه اخیر حجم ارز ۴ هزار و ۲۰۰ هزار تومانی موجب شد تا نرخ اقلام حبوبات حدود ۲ برابر افزایش یابد، اما هم اکنون بازار این محصول از ثبات نسبی برخوردار است چرا که امکان نگهداری حبوبات بیش از مدت یک سال در انبار وجود ندارد.

او درباره آخرین وضعیت بازار روغن گفت: روغن مطابق با قیمت‌گذاری که سازمان حمایت در هفته‌های اخیر انجام داده به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد و مشکلی در توزیع وجود ندارد.

رئیس اتحادیه بنک داران مواد غذایی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را ارز حمایتی دانست و افزود: اختصاص این ارز به واردات برخی کالا‌ها منجر به خروج غیر قانونی محصول از مرز‌های کشور می‌شود در حالی که با واقعی شدن نرخ ارز دیگر این اتفاق رخ نمی‌دهد.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر چه نرخ برنج خارجی شکر و روغن به سبب اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۱۰۰ تومانی به واردات نباید نوسانی در بازار داشته باشد، اما در ماه‌های اخیر دیدیم که نرخ شکر به سب مشکل سیستم توزیع با نوسانات چشمگیری در بازار رو به رو شد.

او در پایان با اشاره به اینکه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی راجع به بازار اقلام اساسی در ماه محرم داشت تصریح کرد: البته با استمرار روند کنونی عرضه و تقاضا و کاهش نرخ ارز پیش‌بینی می‌شود نوسان خاصی در بازار نیافتد.

منبع: گسترش نیوز

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا