جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

مهار سیلاب های عظیم/ذخیره بیش از ۶ میلیارد متر مکعب آب/کرخه در شرایطی حساس و تاریخی

به گزارش خبرنگار برنا از اندیمشک، سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه بوده و در ۲۲ کیلومتری شهرستان اندیمشک در استان خوزستان احداث شده است.

طول تاج سد ۳ هزار و ۳۰ متر و ارتفاع آن به ۱۲۷ متر می رسد و با حجم هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعبی بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را بوجود آورده است.

سد کرخه در طول سال هایی که از ساخت آن می گذرد بار ها سیلاب های مهیبی را مهار نموده است برای نمونه آخرین سیلابی که توسط سد مهار شد در ۱۲ فروردین ۹۷ با هشت هزار و ۲۰۰ متر مکعب دبی بود.

در واپسین روز های سال ۹۷ سد کرخه در شرایطی تاریخی قرار گرفت شرایطی که به دلیل بارش های فراوان و بی سابقه در تاریخ سد کرخه سابقه نداشته است.

این شد از اواخر سال ۹۷ تا کنون چندین سیلاب را مهار نموده به طوری که آورد آب برای روزهای متمادی در سد بالای چهار هزار متر مکعب بوده است.

حجم کنونی آب در سد کرخه به بیش از ۲۲۴/۵۰ متر رسیده و اکنون بیش از ۶ میلیارد متر مکعب آب در آن ذخیره شده است.

این درحالی است که ارتفاع اسمی سد ۲۲۲ متر بوده و وزیر نیرو در گفت و گو با برنا خط قرمز کرخه را رسیدن به ارتفاع ۲۲۶ متر دانسته است.

در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیض فراوانی در مورد سد به گوش رسید از نشت آب از دیواره سد تا گذشتن آب از تاج و احتمال تخریب سد، اما در همین راستا محمد یزدانی پور مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه طی مصاحبه ای با برنا تمامی این اخبار را شایعه دانست و هرگونه مشکل در پایداری سازه سد را تکدیب کرد.

ادامه مطلب
اظهارات پوتین درباره تضمین آتش‌‍بس ایروان و باکو

در همین راستا وضعیت سد کرخه از بهمن ۹۷ تا فروردین ۹۸ دست خوش تغییری شده که شرایطی بحرانی را برای سد و پایین دست آن رقم زده است.

به همین منظور اکثر مسوولین کشوری و لشکری با حضور در اندیمشک از سد کرخه دیدن کرده و در جریان آخرین وضعیت سد و پایین دست آن قرار گرفتند.

پایین دستی که تا کنون با خشک سالی دست و پنجه نرم می کردند و اکنون باید برای حفظ سازه و امنیت سد و منطقه متحمل خسارت شده و به زیر آب برود.

همچنین تا کنون روستاهای زیادی در حوزه کرخه به زیر آب رفته و چندین شهر هم در تهدید سیل قرار دارند.

در هر صورت اکنون وضعیت خوزستان بحرانی است و به گفته وزیر کشور تا کنون حدود ۴۰۰ هزار نفر در نقاط شهری و روستایی خوزستان در معرض سیل قرار دارند و مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده و یا در شُرف تخلیه هستند.

منبع: خبرگزاری برنا

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا