جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

مهلت 2 هفته ای آمریکا به ترکیه برای انصراف خرید اس 400 از روسیه

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از شبکه تلویزیونی «سی ان بی سی» آمریکا، منابعی در وزارت خارجه این کشور گفتند: آمریکا دو هفته به ترکیه برای انصراف از خرید اس 400 مهلت داده است.

این منابع افزودند: واشنگتن از آنکارا خواسته تا قرارداد خرید اس 400 با مسکو را تا فرار رسیدن هفته اول ژوئن لغو کنند و تاکید کردند که این تاریخ تمدید نخواهد شد.
شبکه تلویزیونی سی ان بی سی به نقل از منابع دیپلماتیک آمریکا گزارش داد: کشورهای عضو ناتو به تجهیزات نظامی که با سامانه ناتو منطبق است نیاز دارند، اما سامانه های روسیه با این معیارها تناسبی ندارند.
این منابع گفتند: ترکیه در صورتی که به سامانه اس 400 دست پیدا کند با پیامدهای واقعی و منفی مواجه خواهد شد.
بنابراین گزارش، یکی از این پیامدها اعمال تحریم های آمریکا و کشورها عضو ناتو علیه ترکیه و نیز توقف برنامه خرید جنگنده های اف 35 از سوی ترکیه و پرداخت هزینه 100 جنگنده از این نوع است.
روزنامه بیلد چاپ آلمان روز شنبه 21 اردیبهشت (11 مه) به نقل از یک مقام بلندپایه دولت ترکیه در آنکارا خبر داد که آمریکا این کشور را تهدید کرده در صورت خرید موشک‌های اس 400 دست به تحریم این کشور می‌زند و ‘در شرایط فعلی افت ارزش لیر نیز به معنای سقوط اقتصاد ترکیه است’.
ترکیه تاکنون نسبت به این تهدیدها سرسختی نشان داده و بر خرید این موشک‌ها از روسیه پای فشرده بود. کشورهای عضو ناتو نگران هستند که روسیه با فروش موشک‌های اس 400 به اطلاعات درونی ناتو دست پیدا کند.
سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه خبر تسلیم شدن اردوغان به خواست آمریکا را رد کرده و گفته که تصمیم به خرید سیستم دفاعی اس 400 از روسیه به جای خود باقی است.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه،5 آوریل (16 فروردین) پیش از سفر به مسکو در مصاحبه با خبرنگاران در ارتباط با خرید سامانه موشکی اس 400روسیه گفت: «آمریکا برخلاف روسیه شرایط مناسبی برای خرید سیستم دفاع موشکی پاتریوت را فراهم نکرد و ترکیه نظر مثبتی در این باره ندارد.» او تاکید کرد که واشنگتن درباره خرید سامانه‌های روسی توسط ترکیه اشتباه می‌کند.

ادامه مطلب
واکنش ایران به انتخابات ترکیه

منبع: خبرگزاری برنا

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا