جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

مهمترین علامت بیماری آلزایمر

متخصص مغز و اعصاب گفت:مهمترین علامت بیماری آلزایمر، اختلال حافظه است.

سید جواد حسینی نژاد، متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که حافظه چیست؟، گفت:حافظه ترکیب سه فعالیت در مغز است. مهمترین قسمت، ثبت و دریافت اطلاعات از محیط است که در لوب گیجگاهی ذخیره می‌شود تا فرد در زمان لازم بتواند آنها را بازیابی کند.

وی ادامه داد: این سه فرآیند، حافظه نام دارد و هرگونه اختلالی در این سه مرحله، با اختلال حافظه همراه است.گاهی استرس زیاد باعث عدم تمرکز و ثبت نشدن وقایع در مغز می‌شود که با فراموشی حاصل از آلزایمر، تفاوت دارد.

مهمترین علامت بیماری آلزایمر

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: مهمترین علامت بیماری آلزایمر، اختلال حافظه است. در بیماری آلزایمر، معمولاً اطرافیان بیمار شکایت دارند و خود بیمار هیچگونه شکایتی ندارد.

وی حافظه فوری، حافظه اخیر و حافظه دور را، سه قسمت اصلی حافظه دانست و یادآوری کرد: مهمترین قسمت از حافظه که در بیماران آلزایمری آسیب می‌بیند، حافظه اخیر است. این افراد، حوادث چند ساعت پیش را فراموش می‌کنند، اما حوادث سالهای دور را به خاطر سپرده‌اند.

حسینی نژاد اضافه کرد: از جمله افتراق انواع فراموشی‌ها این است که کسانی که مبتلا به آلزایمر نیستند، در همه انواع حافظه دچار مشکل می‌شوند. همچنین در بیماری کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین B۱۲، افسردگی و استرس‌های روحی و روانی، میزانی از احتلال حافظه وجود دارد که پس از درمان، قابل برگشت است و نباید با اختلال حافظه بیماری آلزایمر اشتباه شود.

وی افزود: در آمریکا حدود ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال، به درجاتی از بیماری آلزایمر مبتلا هستند، این آمار در افراد بالای ۸۵ سال به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

ادامه مطلب
ارتباط اختلال خواب با بیماری پارکینسون

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوالکه آیا آلزایمر تنها از دست دادن حافظه اخیر است یا موارد دیگری را نیز شامل می‌شود؟، گفت: در بیماری آلزایمر، قسمت‌های مختلف از مغز توسط «انباشت پروتئینی» که در سلولهای مغز صورت می‌گیرد، باعث تخریب سلول‌های مغز می‌شود.

حسینی نژاد افزود: طبیعتاً علائم آلزایمر تنها به اختلالات حافظه محدود نمی‌شود و به تناسب اینکه چه قسمتی از مغز درگیر شود، علائم متفاوت خواهد بود.

این متخصص مغز بیان داشت: اگر قسمت جلوی پیشانی مغز درگیر شود، فرد علائمی از اختلال شخصیت و افسردگی پیدا می‌کند. یکی از مشکلاتی که اطرافیان فرد آلزایمری را آزار می‌دهد توهم‌های ناشی از بدبینی است. بی قراری و خروج از منزل نیز از دیگر علائم بیماری آلزایمر است؛ به طوری که نگهداری از این افراد، به دلیل اختلال حافظه اخیر، پرخاشگری، بی قراری، توهم هذیان و اختلال شخصیت، بسیار مشکل است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: توهم و هذیان فرد مبتلا به آلزایمر، در اختیار خودش نیست، توصیه می‌شود در برخورد با این افراد، هیچگونه تایید و انکاری، انجام نگیرد. بهترین کار این است که سعی کنید موضوع را عوض کرده و با موضوع‌های خوشایند بیمار، با او صحبت کنید.

وی افزود: علائم آلزایمر در تاریکی هوا شدیدتر می‌شود، به همین جهت برای جلوگیری از این مسئله توصیه می‌شود نور داخل منزل را به نحو مناسبی تنظیم کنید.

کارشناس برنامه به فرزندان خانواده‌ها توصیه کرد: پدر و مادر ها را از خانه‌های قدیمی شان خارج نکنید، زیرا این افراد با محیط آشنای قبلی، خاطره و انس دارند که در حفظ آرامش آنها، بسیار تأثیرگذار است.

ادامه مطلب
نخستین دارو برای کاهش بیماری آلزایمر

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان به طور صددرصد از بروز ابتلا به آلزایمر جلوگیری کرد؟، گفت: می‌توانیم علائم را به تاخیر بیاندازیم و از شدت آن بکاهیم، اما نمی‌توان به طور صد در صد از بروز آن پیشگیری کرد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماری آلزایمر معمولاً به یک زمینه مستعد ژنتیکی و همچنین عوامل محیطی، برای بروز خود نیازمند است. تحقیقات انجام گرفته مؤید این نکته است افرادی که سابقه مطالعه بیشتری دارند، دیرتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند و یا در صورت ابتلاء، خفیف‌تر مبتلا می‌شوند؛ زیرا در این افراد سلولهای مغزی، مرتب در حال فعالیت هستند و بازسازی و قوی تر می‌شوند.

وی از ورزش به عنوان عاملی که در جلوگیری از انواع بیماری‌ها موثر است، نام برد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آیا غذاها می‌توانند در ابتلاء افراد به آلزایمر نقش داشته باشد؟، گفت: غذاهای چرب و پر پروتئین، غذاهای فرآوری شده و صنعتی، فرد را مستعد ابتلا به این بیماری می‌کند و یا حتی ممکن است، ابتلا به این بیماری را سرعت بخشد.

وی افزود: مصرف غذاهای حاوی فسفر، سلنیوم و منیزیوم، به بازسازی سلول‌های مغزی کمک می‌کنند. به افرادی که خام گیاهخوار هستند، از نظر کمبود ویتامین B۱۲ ( که با اختلال حافظه همراه است) هشدار می‌دهم.

وی از آلودگی هوا، به عنوان عامل موثر در ابتلاء به آلزایمر نام برد وگفت: درمانهای دارویی تنها سیر پیشرفت آلزایمر را کُند می‌کنند و بر درمان مؤثر نیستند. شاید در آینده بتوان با استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری آلزایمر موفق بود.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا