وزیر میراث فرهنگی: آثار تاریخی ایران در خارج از کشور را بازمی‌گردانیم/ از حراج سردیس هخامنشی ‌در آمریکا ‌جلوگیری کردیم

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در پاسخ به این سؤال که قاطع بفرمایید چه میزان از آثار تاریخی ایران در خارج از کشور است؟ آیا می‌توان در دوره ۴ ساله تمام آثار ایران را از سایر کشورها بازگرداند؟ اظهار داشت: سؤال سختی است! یک سری از آثار رسمی و قبل از کنوانسیون‌های جهانی به خارج از […]

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در پاسخ به این سؤال که قاطع بفرمایید چه میزان از آثار تاریخی ایران در خارج از کشور است؟ آیا می‌توان در دوره ۴ ساله تمام آثار ایران را از سایر کشورها بازگرداند؟ اظهار داشت: سؤال سختی است! یک سری از آثار رسمی و قبل از کنوانسیون‌های جهانی به خارج از کشور رفته و یک سری هم به صورت قاچاق از ایران خارج شده است.

علی اصغر مونسان افزود: در هر جایی که آثار ایرانی را شناسایی و پیدا کرده، بلافاصله اقدامات حقوقی خوبی را انجام داده‌ایم که در این راستا در دولت دوازدهم بیش از ۲۷۰ قلم اشیا تاریخی بسیار نفیس شناسایی و به کشور بازگردانده شد.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با بیان اینکه این آثار در دوره ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، دوران تحریم و جنگ اقتصادی به کشور بازگردانده شد، خاطرنشان کرد: یک محموله هزار و ۴۰۰ قلمی کالا و سردیس هخامنشی را در آمریکا شناسایی و جلوی حراج  آنها را گرفته و به کشور بازگرداندیم.

مونسان با تأکید بر اینکه رویکرد بازگرداندن اشیای تاریخی به کشور همچنان تداوم دارد، تصریح کرد: در هر جایی که آثار تاریخی به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده باشند، را پیگیری کرده و به کشور بر می‌گردانیم.

منبع : خبرگزاری دانشجو