جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

پاکسازی معده از میکروب‌های مضر و بیماری‌زا با مواد غذایی

طبیعتا برای پاکسازی معده از میکروب‌های مضر و بیماری‌زا، باید به نوع تغذیه خود توجه کنید زیرا برخی مواد غذایی توانایی از بین بردن یا غیر فعال کردن میکروب معده را دارند.

از میکروب معده و تاثیر مخرب آنها بر سلامتی بدن چه می‌دانید؟ یکی از مهترین علل گسترش بیماری‌های ویروسی و عفونت‌ها با آغاز فصل سرما، آلوده شدن معده به میکروب‌هایی است که فرد را دچار اسهال و استفراغ می‌کنند. بسیاری از افراد برای درمان شرایطی که در معرض آن قرار می‌گیرند ترجیح می‌دهند به درمان‌های طبیعی و دارو‌های جایگزین متوسل شوند. در این خبر به خوردنی‌هایی اشاره می‌کنیم که میکروب‌های معده را از بین برده و محیط دستگاه گوارش را پاکسازی می‌کنند.

آیا غذایی وجود دارد که میکروب معده را از بین ببرد؟

طبیعتا برای پاکسازی معده از میکروب‌های مضر و بیماری‌زا، باید به نوع تغذیه خود توجه کنید زیرا برخی مواد غذایی توانایی از بین بردن یا غیر فعال کردن میکروب معده را دارند.

میکروب معده را با چه مواد غذایی از بین ببریم؟

لازم به ذکر است که در صورت مشاهده علائمی که حاکی از عفونت با میکروب معده است، علاوه بر تجویز آنتی بیوتیک مناسب، برای تعیین یک برنامه درمانی مشخص، باید با پزشک مشورت شود، زیرا این میکروب ممکن است عوارض جدی مانند: زخم و سرطان معده ایجاد کند.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای از بین بردن میکروب معده

به جای سه وعده غذایی اصلی در طول روز، وعده‌های غذایی کوچک و مکرر مصرف کنید.

از خوردن غذا‌های اسیدی اجتناب کنید؛ به این دلیل که معده را تحریک می‌کنند و باعث بدتر شدن علائم میکروب معده می‌شوند. همچنین می‌توانید زیر نظر پزشک، از دارو‌های ضد اسید نیز استفاده کنید.

کدام مواد غذایی باعث از بین بردن میکروب معده می‌شوند؟

اگر از یک رژیم لاغری پیروی می‌کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما قبل از مصرف این مواد غذایی با پزشک خود مشورت کنید:

عسل

عسل با خواص ضدباکتریایی خود شناخته شده و یک مطالعه نشان داده است که عسل مانوکا دارای اثری است که به کشتن میکروب‌های معده و توقف رشد آن در سلول‌های اپیتلیال معده کمک می‌کند.

ماست

یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات گوارشی در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که خوردن ماست بیش از پنج بار در هفته به محافظت از معده در برابر اثرات هلیکوباکتر پیلوری، علاوه بر کنترل علائم این بیماری کمک می‌کند.

ریشه شیرین بیان

یکی از موثرترین درمان‌های طبیعی برای درمان زخم معده ریشه شیرین بیان به دلیل اثرات ضد باکتریایی و نقش آن در افزایش سرعت ریشه کنی است.

برگ آلوئه ورا

برگ‌های آلوئه ورا یکی از درمان‌های طبیعی است که برای بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. یک مطالعه نشان داد که ژل استخراج شده از برگ‌های آلوئه ورا در از بین بردن میکروب‌های معده و توقف رشد آن نقش دارد.

چای سبز

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۴ که در Frontiers Microbiology منتشر شد، چای سبز حاوی پلی فنول‌هایی است که به مبارزه با استرس اکسیداتیو و عفونت‌ها کمک می‌کند و آن را به یکی از غذا‌هایی تبدیل می‌کند که میکروب‌های معده را از بین می‌برد.

چای سبز یکی از مواد غذایی مفید برای از بین بردن میکروب‌های معده است.

روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل نقشی که در مبارزه با عفونت دارد، ممکن است در کشتن میکروب معده و کاهش رشد آن نقش داشته باشد.

جوانه کلم بروکلی

جوانه کلم بروکلی حاوی سولفورافان است و مطالعات حیوانی اثر این ترکیب را در توقف رشد میکروب معده نشان داده است. این امر کلم بروکلی را در زمره غذا‌هایی قرار می‌دهد که میکروب‌های معده را از بین می‌برند.

شیر

شیر حاوی برخی ترکیبات مانند: لاکتوفرین و گلیکوپروتئین است که به مهار رشد میکروب معده کمک می‌کند.

همان‌طور که ملاحظه کردید از بین رفتن میکروب معده به دو عامل مهم تغذیه و دارو (زیر نظر پزشک متخصص) نیاز دارد. مصرف مواد غذایی که در بالا به آنها اشاره شد، می‌تواند تا حد زیادی به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و کاهش و از بین رفتن میکروب‌های مضر معده کمک کند.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
برترین ها
دکمه بازگشت به بالا