جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

پتروشیمی الوند در ملایر دایر شود/با واگذاری‌هایی از جنس هپکو و هفت‌تپه مخالفیم

[ad_1]
61652564

ایسنا/مرکزی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قرار است پتروشیمی الوند خوراک برای کارخانه ریسندگی بافتینه ملایر تولید کند پس بهتر است در همان محل راه اندازی شود و از امکانات آن منطقه هم استفاده کند.

محمود احمدی بیغش روز شنبه پنجم مهرماه در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: استان مرکزی به ویژه شهرستان شازند به لحاظ وجود صنایع آلاینده یکی از استان‌های با آلودگی زیست محیطی فراوان است و تلاش های زیادی جهت جلوگیری از افزایش آلودگی در این شهرستان انجام شده، اما متاسفانه به سبب عدم همراهی و همسویی دستگاه‌های مربوطه، این مهم محقق نشده است.

وی با اشاره به وظایف نماینده مجلس که قانونگذاری و نظارت است، افزود: وضعیت زیست محیطی از منظر آلودگی در استان و شازند وحشتناک است، از بدو آغاز مجلس یازدهم پی بردیم که علیرغم قانونی که بر مضر بودن وجود هر نوع صنعتی در 30 کیلومتری شهرها تاکید می کند، متاسفانه افراد غیربومی و مسئول در استان اصرار دارند، افراد وابسته به قدرت یا ثروت در این شهرستان صاحب منافع نجومی شوند.

 نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، پتروشیمی الوند را مصداق این موارد دانست و با بیان اینکه وزیر وزیر نفت بر رای منفی خود در این خصوص تاکید داشت، اضافه کرد: بیش از 30 سال پیش وزارت نفت محلی را از اوقاف در مکان فعلی پالایشگاه شازند خریداری یا اجاره می‌کند، حدود هفت سال پیش یک بخش خصوصی متشکل از دو شخص که یکی وابسته به دولت است، بخشی از پالایشگاه را تصاحب کردند که این موضوع به وزیر نفت منتقل شد و وزیر نفت این اتفاق را جزو عجایب دانست. طبق اسناد موجود، مکاتبات رسمی ابتدا با وزیر نفت در این خصوص آغاز و دلایل مخالفت با این طرح از جمله آلودگی زیست محیطی و قانون عدم ایجاد صنعت در 30 کیلومتری شهر مطرح شد. سپس این موضوع با رئیس سازمان محیط زیست کشور در میان گذاشته شد و وی بیان کرد که نظر ما عدم آلایندگی این پتروشیمی است.

وی ادامه داد: پس از بررسی ها مشخص شد آب سد کمال صالح به این پتروشیمی فروخته شده و این مجموعه در این چند سال تنها یک حصارکشی داشته و اقدام مشخصی انجام نداده است، به گفته وزیر نفت این افراد هر ساله برای تمدید مجوز به وزیر نفت مراجعه کرده اند که البته از اوایل تیرماه سال جاری مجوز دیگری برای این پتروشیمی صادر نشده بود، اما در نهایت در جلسه هیئت دولت با حضور رئیس جمهور این مجوز تایید شده که به نظر می رسد نظر وزیر نفت لحاظ نشده بوده است.

وی اظهار کرد: اسنادی در خصوص این پتروشیمی وجود دارد که اگر اثبات شود برای استان فاجعه است، انتظار ما بر این بود که مسئولان استان اصرار بر راه اندازی این پتروشیمی نداشته باشند. قرار نیست هر کس برای منافع خود مردم را نابود کند. حدود سه ماه است که با ورود بنده به این موضوع  فعالیت این پتروشیمی از سر گرفته شده و این در حالی است که تنها چند روز است که مجوز آن تایید شده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: جوی در تهران راه اندازی شده مبنی بر اینکه نماینده مردم شازند با بیانات مقام معظم رهبری درخصوص جهش تولید مخالف است، در حالی که در واقع چنین نیست و بنده تنها با مکان استقرار این پتروشیمی مخالف هستم. اگر قرار است این پتروشیمی خوراک برای کارخانه ریسندگی بافتینه ملایر تولید کند پس بهتر است در همان محل راه اندازی شود و از امکانات آن منطقه هم استفاده کند، اما دست های پشت پرده و برخی لابی ها باعث شده این پتروشیمی در شازند جانمایی شود.

وی افزود: برخی ادعا کردند ملایر آب کافی برای فعالیت این پتروشیمی را ندارد، باید در نظر داشت که شازند هم از آب کافی برخوردار نیست. تمام چشم ها به سد کمال صالح دوخته شده است در صورتی که سد کمال صالح بر اساس مصوبه وزارت نیرو باید به 46 روستا همزمان با اراک آبرسانی کند، اما هیچکدام اجرایی نشده است. این پتروشیمی با منافع زیست محیطی مردم مغایرت دارد.

احمدی بیغش در خصوص کلنگ زنی بیمارستان شازند، تاکید کرد: مسئولین در هر رده‌ ملی و منطقه ای برای انجام هر کاری باید جمیع  ابعاد کار را به لحاظ بودجه، منافع مردم و زمان و… لحاظ کنند، شهرستان شازند در حال حاضر به بیمارستان جدید نیاز ندارد بلکه باید امکانات موجود را بروزرسانی و تجهیز کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 50 درصد ظرفیت تخت های بیمارستان شازند خالی است، گفت: هیچ بیماری به سبب نبود تخت بیمارستانی از شازند به اراک مراجعه نمی‌کند، شهروندان شازند به سبب نبود متخصص و نبود تجهیزات در بیمارستان شازند به اراک مراجعه می‌کنند، در نتیجه می‌طلبد که اقدام لازم در خصوص بهینه سازی و تجهیز بیمارستان موجود انجام شود.

احمدی بیغش اضافه کرد: درمانگاهی در جوار فرمانداری شازند به مدت پنج سال است که تخریب شده و به همان حالت نیز باقی مانده و اگر واقعا افراد به دنبال منافع مردم هستند هزینه و اعتبار بیمارستان مصنوعی را صرف این درمانگاه و درمانگاه‌های مشابه کنند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص تغییر برخی فرمانداران در استان مرکزی بیان کرد: متاسفانه بیش از 80 درصد این تصمیمات در راستای حزب سالاری است و هیچکدام از تصمیمات در این حوزه مبتنی بر شایسته سالاری و برای منافع مردم نیست.

احمدی بیغش در خصوص استقرار دفاتر مرکزی صنایع استان مرکزی در خارج از استان گفت: قطعا استقرار دفاتر و حساب های صنایع در خارج از استان خسران برای استان است. زمانی که حساب و گردش مالی و کلان صنایع در تهران باشد خیری به شهرستان نمی‌رسد. در حال حاضر یک بانک در شهرستان شازند با بیش از 60 سال سابقه به سبب عدم گردش مالی در شرف تعطیلی است، صنایع شهرستان شازند، بالفعل نفعی جز بیماری‌های لاعلاج برای مردم استان ندارند.

وی ادامه داد: مسئولین این صنایع باید به صورت منطقی و با اصرار، اغنا شوند که دفاتر مرکزی صنعت خود و حساب های بانکی را به استان و شهرستان مقیم منتقل کنند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، در خصوص کارخانه قند شازند، افزود: کارخانه قند شازند به عنوان اولین صنعت استان مرکزی با قدمتی بیش از 9 دهه، افتخار و هویت شهرستان است که باید با تمام وجود از آن حفظ و حراست شود. شاید برخی مسئولین علاقه‌ای به راه اندازی مجدد این کارخانه ندارند و امروز این کارخانه دچار چالش های ناخوشایندی برای مردم شده اما با جدیت راه اندازی مجدد این کارخانه را پیگیری می کنیم.

احمدی بیغش ادامه داد: در حال حاضر بخش خصوصی بدون اعلام نیاز به تسهیلات، آمادگی خود را برای راه اندازی این صنعت اعلام کرده، اما کارخانه به سبب فرسودگی تجهیزات و نامناسب بودن مکان، باید در مکان دیگری راه اندازی شود که مکانی مناسب نیز برای این مهم در نظر گرفته شده است.

وی در رابطه با واگذاری 17 درصد از سهام پالایشگاه شازند به تامین اجتماعی اضافه کرد: این واگذاری مربوط به حدود سه سال پیش است، از حدود چهار ماه پیش به طور جد پیگیر این موضوع شدم، وزیر نفت در این خصوص گفت بنده با این موضوع مخالف هستم اما شخص رئیس جمهور اعلام کرد پالایشگاه شازند و باقی پالایشگاه‌ها باید خصوصی سازی شوند. هیچکس با قانون و واگذاری مخالف نیست، اما با واگذاری هایی از جنس هپکو و هفت تپه مخالفیم، تجربه نشان داده 90 درصد واگذاری ها در ایران ناموفق بوده و عاقلانه نیست درخصوص ثروت ملی ریسک کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: اینگونه واگذاری ها اصلا به نفع مردم نیست. به نظر بنده در آینده به همین 17 سهم هم بسنده نخواهد شد، این فرایند واگذاری پالایشگاه شازند خوشبینانه نیست.

وی درخصوص تاثرگذاری آلایندگی صنایع شازند بر اراک، بیان کرد: بیشترین درصد آلایندگی صنایع آلاینده شازند، به شهر شازند و روستاهای هم جوار این صنایع وارد می‌شود و نباید عوارض آلایندگی به سایر شهرها واریز شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: سوال و استیضاح از رئیس جمهور خواسته بیش از 90 درصد نمایندگان است، اما متاسفانه رفتار هیئت رئیسه سبب متوقف شدن سوال از رئیس جمهور شده است، متاسفانه هیئت رئیسه سوال نمایندگان از رئیس جمهور را امحال می‌کند و علت آن هم مشخص نیست.

احمدی بیغش خاطرنشان کرد: به نظر من بهترین انسجام بین نمایندگان استان در مجلس یازدهم بوده است و مجمع نمایندگان استان در حال حاضر بهترین زمان خود را سپری می‌کند.

انتهای پیام

[ad_2]
به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا