جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

پیش‌بینی قیمت دلار و سکه در هفته پیش رو

به گزارش اقتصادنیوز؛ انتهای هفته گذشته (پنجشنبه 9 خرداد 1398) شاخص ارزی که پیش‌تر در حال نزول بود پس از 2 کاهش متوالی تغییر مسیر داد و دلار 160 تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و بر روی عدد 13 هزار و 750 تومان ایستاد. با وجود این افزایش قیمت روند هفته گذشته دلار حاکی از 3.5 درصد افت قیمت است.

همچنین سکه طرح جدید که طی روزهای اخیر حبابش در حال کوچک شدن بوده، روز پنجشنبه از کف 4 میلیون و 600 هزار تومانی فاصله گرفت و به میانه کانال 4.6 میلیون تومانی رفت. اما سکه نیز با وجود افزایش روز آخر، ۵.۲ درصد افت قیمت را طی هفته گذشته تجربه کرد.

نیم‌سکه نیز طی هفته گذشته ۰.۷ درصد کاهش یافت اما ربع‌سکه با ۰.۳ درصد افزایش قیمت مواجه شد.

پیش‌بینی بازار طلا در آستانه عید فطر
برخی از فعالان بازار انتظار دارند که در 3 روز کاری هفته جاری قیمت سکه‌‌های کوچک در سطوح بالاتری قرار بگیرد. آن‌ها عنوان می کنند، در آستانه عید فطر، معامله‌گران انتظار دارند تقاضا برای انواع سکه و طلا افزایش پیدا کند و با توجه به کاهش قدرت خرید، تصور می‌کنند به جای سکه تمام، تقاضا برای سکه‌های کوچکتر و با قیمت کمتر، افزایش بیشتری داشته باشد و حجم تقاضا حباب سکه‌های کوچک را بزرگتر کند.

پیش‌بینی بازار ارز در هفته جاری
برخی تحلیل‌گران عنوان می‌کنند که بازار ارز می‌تواند هفته کم نوسانی را سپری کند، مگر آنکه تغییر مشخصی در سمت عرضه و تقاضا رخ دهد. از ابتدای خردادماه بازار عمدتا در مسیر کاهشی قرار گرفته است، ولی در همین مدت یک کف و سقف قیمتی جدید برای خود پیدا کرده و در سه روز آتی نیز به احتمال زیاد در همین بازه نوسان خواهد کرد.

سطح حمایتی جدید
دلار روز چهارشنبه در مقاطعی از روز حتی تا سطح 13 هزار و 300 تومانی پایین رفت ولی با حمایت معامله‌گران به سطوح بالاتر بازگشت. با توجه به اینکه قیمت‌های پایین روز چهارشنبه از اوایل فروردین ماه سابقه نداشت، و حمایت محکمی از سوی بازار از آن‌ها صورت گرفت، برخی فعالان مدعی می‌شوند که بازار در شرایط کنونی یک سطح حمایتی برای خود پیدا کرده است.

اختلاف نظر درباره سطح مقاومتی
در مورد سقف قیمت فعلی دلار تمایز ظریفی در بین دیدگاه فعالان وجود دارد. عده ای باور دارند نقطه 14 هزار و 200 تومانی نقطه مقاومتی برای این ارز است و گروه دیگری عدد 14 هزار و 400 تومانی را در نظر می‌گیرند. به گفته یکی از فعالان در این نقاط فروش‌ها افزایش پیدا کرده است. به عبارتی برخی معامله‌گران اعتقاد دارند دلار در کوتاه مدت می‌تواند در بازه 13 هزار و 300 تا 14 هزار و 400 تومانی نوسان کند.

برخی دیگر از معامله‌گران بازار بر این باورند که عوامل مختلفی در خردادماه می توانند قیمت دلار را تحت تاثیر قرار دهند و در این شرایط نمی توان سقف و کف مشخصی را برای بازار تعیین کرد. به باور آن‌ها، پیش‌بینی‌پذیری بازار زمانی که تحت تاثیر وقایع سیاسی قرار دارد دشوارتر از همیشه است و ممکن است یک خبر بازار را غافلگیر کند.

فاند خبری: سفر شینزو آبه به تهران
شماری از فعالان معتقدند، مهم ترین فاند خبری که پیش روی بازار قرار دارد، سفر تاریخی نخست وزیر ژاپن به ایران است. بر اساس اخبار، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در تاریخ چهارشنبه ۲۲ خرداد به مدت ۳ روز به ایران سفر می‌کند. عنوان شده است که این نخست وزیر حامل پیامی از آمریکا برای ایران است و برخی معامله‌گران باور دارند این اتفاق می تواند به منزله آغازی بر مذاکرات ایران و ژاپن باشد. در این میان، عده دیگری باور دارند، جوسازی غربی‌ها پیرامون حادثه بندر الفجیره دیگر عاملی است که می تواند جو معاملات را تحت تاثیر قرار دهد.

خبر خوب همتی
برخی کارشناسان معتقدند منابع ارزی بانک مرکزی بیش از هر عامل دیگری تعیین کننده قیمت دلار خواهد بود. یکی از نشانه‌هایی که ممکن است نظر معامله‌گران را جلب کند، اظهارات دیروز رییس کل بانک مرکزی بود. وی عنوان کرد، آمریکا تلاش می‌کند فروش نفت ایران را کاهش دهد، اما ما مسیر‌هایی را برای دریافت درآمدهایمان پیدا کرده‌ایم. با توجه به اینکه در گذشته عنوان می‌شد بزرگترین محدودیت ایران کاهش درآمدهای ارزی نیست، بلکه دریافت آن است، این خبر برای افزایش درآم ارزی کشور امیدوارکننده خواهد بود.
منبع: اقتصاد نیوز

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا