جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

پیش بینی بازار سهام امروز 11 فروردین 1403

بورس تهران در جریان معاملات هشتم فروردین ماه شاهد رشد تراز متعادل شاخص‌های سهامی بود. کفه ترازوی عرضه و تقاضا در دو روز انتهای هفته قبل به یک دیگر نزدیکتر شد.

بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز شنبه می‌روند که روز چهارشنبه شاخص‌ کل رشد تراز داشت و شاخص هم وزن نیز با افزایش تراز همراه شد. برای پیش بینی بورس امروز – شنبه 11 فروردین 1403- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. در معاملات روز چهارشنبه هشتم اسفند ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 11 هزار و 971 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 261 هزار و 398 واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 2 هزار و 799 واحدی در رقم 770 هزار و 458 واحدی ایستاد. شاخص کل فرابورس با افزایش 51 واحدی به رقم 26 هزار و 7 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با رشد 797 واحد به سطح 143 هزار و 547 واحد رسید.

آمار معاملات سهامی

چهارشنبه ارزش معاملات خرد سهام بار دیگر در کانال چهار همتی قرار داشت. بازار سهام پس از تجربه سطح 6 همتی ارزش معاملات خرد در روز ششم فروردین ماه، بار دیگر با ضعف ارزش معاملات سهام برای تداوم مسیر صعودی قدرتمند شاخص کل مواجه است.

بازار سهام در دو روز معاملاتی ابتدای سال جاری با ورود سرمایه حقیقی به موقعیت‌های سهامی همراه بود که به نظر می‌رسد در معاملات سه‌شنبه و  چهارشنبه کاهش یافته است.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، فارس، ذوب، بوعلی و وامید نمادهای سبز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای خودرو، وبملت، وتجارت و شتران از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، تجلی و دماوند بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای خاور، انتخاب و کگهر بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند. در بین نمادهای پر تراکنش بورس تهران ذوب بیشترین تراکنش را داشت و پس از آن خودرو، فولاد و ثشاهد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای کرومیت، خاور، بیوتیک بیشترین تراکنش را به ثبت رساندند.

پیش بینی بورس شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز شنبه در تداوم روند صعودی شاخص‌ کل در معاملات چهارشنبه آغاز خواهد شد. به نظر می‌رسد ضعف ارزش معاملات در بازار امروز به چشم بخورد. بازار سهام در آخرین روز‌ معاملاتی سال با افزایش تراز شاخص کل و ورود پول حقیقی به سهام مواجه بود که در دو روز معاملاتی ابتدای سال نیز باز هم با شدت بیشتری تجربه شد اما دو روز معاملاتی اخیر را با متعادل‌تر شدن عرضه و تقاضای سهام پشت سر گذاشته است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 21 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز
دکمه بازگشت به بالا