جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

پیش بینی بازار سهام امروز 30 دی

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته چهارم دی ماه با کاهش تراز شاخص کل تا سطح 2 میلیون و 185 هزار واحدی مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد به کانال 3 همتی بازگشت و با کاهش تراز شاخص کل بار دیگر شاهد ورود جریان پول حقیقی به صندوق‌های درآمدثابت هستیم.

بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد رشد تراز شاخص کل هم‌وزن و کاهش تراز شاخص کل بود. رشد تراز شاخص‌ کل و هم‌وزن بورس تهران در معاملات روز چهار‌شنبه در ابتدای معاملات آغاز شد اما قبل از شروع نیمه دوم معاملات سهام، شاخص‌ها روند نزولی به خود گرفتند. معاملات سهامی روز چهارشنبه در نهایت با کاهش تراز شاخص کل و رشد تراز اندک شاخص هم‌وزن به پایان رسید. روند معاملات سهام روز چهارشنبه بورس تهران بیانگر شوک اخبار سیاسی و نظامی خاورمیانه به بازار سهام بود.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند اما نوسانات شدید‌تری را تجربه کردند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 14 صدم درصد بود و رشد تراز شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ درحالی که این معیار برای فرابورس ایران با 47 صدم درصد بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 25 صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 33 صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت منسوجات با 114.3 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت ماشین آلات و تجهیزات با 38.4 میلیارد تومان و صنعت استخراج کانه‌های فلزی با 16 میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با 114.1 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت خودرو و ساخت قطعات با 47.6 میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با 37.4 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی 30 روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد خروج پول حقیقی از سهام و فرار سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در هفته سوم دی تراز 5 همتی را تنها یک روز انتهایی هفته تجربه کرده بود؛ در روز ابتدایی هفته گذشته وارد سطح 6 همتی شد اما روز چهارشنبه به کانال 3 همتی سقوط کرد. در هفته اخیر متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 10 درصد افزایش به نسبت هفته قبل تا سطح 5 هزار و 335 میلیارد تومانی بالا آمد.

برآیند جریان پول حقیقی در هفته چهارم آذر ماه منفی 652 میلیارد تومان بود و هفته اول دی به منفی هزار و 242 میلیارد تومان رسید و در هفته دوم دی خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا منفی 878 میلیارد تومان کاهش داشت. در هفته سوم دی ماه بار دیگر خروج جریان پول حقیقی اتفاق افتاد اما از شدت کمتری برخوردار بود و شاهد خروج 422 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم و در هفته قبل نیز شدت جریان پول حقیقی به سطح 848 میلیارد تومان رسید. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته سوم دی ماه دو میلیون و 170 هزار و 691 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 185 هزار و 979 واحدی افزایش داشت و بازدهی مثبت 69 صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته سوم دی ماه بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل داشت؛ در هفته قبل عملکردی معکوس داشت و 11 صدم درصد کاهش تراز یافت.

ارزش صف‌های خرید سهام در هفته دوم دی ماه در مدار 300 تا 400 میلیارد تومان نوسان داشت. نوسان ارزش صف‌های فروش سهام در هفته سوم دی ماه کمتر از صف‌های خرید سهام بود اما در هفته قبل ارزش صف‌های فروش نوسان شدیدی داشت. روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش 20 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 11 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به 729 میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا 215 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 23.1 میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا 23.3 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش قابل توجهی داشت و از 25.9 میلیون تومان روز سه‌شنبه به 22.8 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته چهارم دی‌ماه را با سطح مقاومتی 2 میلیون و 200 هزار  واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی 770 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته گذشته شاهد چرخش روند بازار به سمت رکود معاملاتی بود. افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین عامل‌های از دست رفتن سطح حمایتی 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل و افت ارزش معاملات در هفته‌های اخیر بود. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد که دست‌اندازی قدرتمند برای شاخص‌های سهامی بشمار می‌رود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 5 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال کاهش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز
دکمه بازگشت به بالا