جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

پیش بینی بازار سهام امروز 5 فروردین

بورس تهران در جریان معاملات روز بیست و هشتم اسفند ماه شاهد نقشه سبز معاملات بود و با افزایش تراز قابل توجه شاخص‌ها به استقبال بهار رفته است.

بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز دوشنبه هفته قبل شاخص‌های‌ بازار سهام رشد قابل توجهی کردند. برای پیش بینی بورس امروز – یکشنبه 5 فروردین 1403- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. در معاملات روز دوشنبه بیست و هشتم اسفند ماه 1402، شاخص کل بورس تهران ۳۴ هزار و ۶۸۶ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و ۱۹۵ هزار و ۹۲ واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۸ هزار و ۷۹۴ واحدی در رقم ۷۴۲ هزار و ۵۷۵ واحدی ایستاد.

شاخص کل فرابورس با رشد ۲۹۹ واحدی به رقم ۲۵ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش ۲ هزار و ۳۷ واحد به سطح ۱۳۷ هزار و ۵۸۴ واحد رسید.

آمار معاملات سهامی

ارزش معاملات خرد رپز دوشنبه هفته قبل با افزایش همراه بود و سطح ۳ همتی را پشت سر گذاشت و در تراز ۴ هزار و ۱۲۲ میلیارد تومانی قرار گرفت.

بازار سهام شاهد ورود نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی به سهام و نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان به صندوق های درآمدثابت بود.

نماد افران بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۹۹ میلیارد تومان بود. پس از افران، یاقوت بیشترین ارزش معاملات را داشت و اهرم رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد کمند و وبصادر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام وبصادر با بش از یک میلیارد سهم در صدر قرار گرفت. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد افران و فولاد نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، فملی، فولاد، شپنا، وبملت و شبندر نمادهای سبز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای وپارس، سدشت و اپال از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، زاگرس و بپاش بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای فالوم، اتکای و پخش بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس نیز نماد شستا بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و وبملت در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز بیوتیک، آردینه و خاور بیشترین تراکنش را داشتند.

photo_2024-03-23_17-17-43

پیش بینی بورس امروز

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه در تداوم روند صعودی شاخص‌ها در معاملات روز دوشنبه هفته قبل آغاز خواهد شد. بورس تهران در حال حاضر با سیگنال‌های مثبت و منفی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که می‌توان سطح پایین ارزش معاملات خرد را یک سیگنال مقاومتی مهم برای معاملات امروز سهام در نظر گرفت. بازار سهام در آخرین روز‌ معاملاتی سال با افزایش تراز شاخص کل و ورود پول حقیقی به سهام مواجه بود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 5 تا 7 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 22 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 21 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
اقتصادنیوز
دکمه بازگشت به بالا