جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

چه کسی جلوی حمله ترامپ به ایران را گرفت ؟/ گزارش ویژه نیویورکر

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
«نیویورکر» در گزارشی نوشته است، جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده در تلاش های پی در پی برای جلوگیری از تشدید تنش ها با کره شمالی، ایران و سوریه و تبدیل شدن آنها به جنگی تمام عیار، از اجرای دستورات رئیس جمهوری دونالد ترامپ خودداری یا گزینه های او را محدود می کرد. این یکی از جدیدترین اظهاراتی است که نشان می دهد مقامات دولت ترامپ سعی در کنترل نیات بد او دارند.
یک مقام ارشد سابق امنیت ملی به نیویورکر گفت: «رئیس جمهوری با صدای بلند فکر می کند؛ شما با آنچه می شنوید به مثابه یک دستور رفتار می کنید یا بخشی از یک گفت و گوی طولانی تر؟ ما با آن به عنوان بخشی از یک گفت وگو طولانی تر رفتار می کردیم. ما به همین شیوه از وجود اتفاق های بد بیشماری جلوگیری کردیم.»
در سال 2017 و پس از یک سری آزمایشات موشکی بالستیک در کره شمالی، ترامپ به پنتاگون دستور داد تا همسران و فرزندان نیروهای نظامی ایالات متحده را از کره جنوبی که پایگاه نظامی آمریکا در آن قرار دارد، خارج کنند. یک مقام دولت ترامپ به نشریه نیویورکر گفته که ماتیس صرفا این دستور را نادیده گرفته است.
در یک اتفاق دیگر در پاییز سال 2017، مقامات کاخ سفید برای یک جلسه خصوصی در کمپ دیوید برای توسعه گزینه های نظامی برای یک درگیری احتمالی با کره شمالی برنامه ریزی می کردند و طبق ادعاهای مطرح شده، ماتیس مانع از برگزاری این جلسه شده است. به گفته یکی از مقامات پیشین ارشد دولت، او درخواست ژنرال اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی وقت را در رابطه با اعزام افسران و برنامه ریزان به جلسه، نادیده گرفته است.
پرونده ها از جمله آنهایی که در پروفایل جان بولتون مشاور امنیت ملی هم آمده است نشان می دهد که این فرمانده پیشین نیروی دریایی ایالات متحده به طور مرتب تلاش می کرده تا هر گونه درگیری بالقوه در سراسر جهان را کم اهمیت جلوه دهد.
ماتیس دسامبر گذشته و یک روز پس از آنکه ترامپ اعلام کرد نیروهای ایالات متحده را از سوریه خارج خواهد کرد، از ریاست پنتاگون استعفا کرد. ماتیس شدیدا با این تصمیم رئیس جمهوری مخالف بود.
رئیس پیشین وزارت دفاع همچنین سعی داشت مانع از تبدیل اختلافات احتمالی در خاورمیانه به یک جنگ تمام عیار شود. در اواخر سال 2017 که عراق برای انتخابات پارلمانی آماده می شد، مک مستر نگران هرگونه دخالت احتمالی از سوی ایران در این کشور بود و از پنتاگون خواست تا گزینه هایی را برای مقابله با چنین حرکتی در نظر بگیرد. یکی از مشاوران پیشین مک مستر گفت که ماتیس بعدتر یکی از مقامات پنتاگون را بدون هیچ گزینه ای به کاخ سفید فرستاده است. او گفت: «از او پرسیدم که پس گزینه ها چه شدند؟ او به من گفت که ما در برابر آنها مقاومت کردیم.»
طبق گزارش های منتشر شده، ماتیس همچنین ژنرال جان نیکلسون، رئیس وقت نیروهای ایالات متحده در افغانستان را از دیدار با ترامپ باز داشته است.
پس از آنکه بولتون جای مک مستر را گرفت، در آوریل 2018 و پس از آنکه گزارش هایی درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم غیرنظامی در سوریه منتشر شد، از پنتاگون گزینه های موجود برای مواجهه با این کشور را خواستار شد. ماتیس تنها یک گزینه پیشنهاد کرد که حمله محدود با موشک های کروز بود و خشم بولتون را برانگیخت.
مقامات دولت ترامپ به نیویورکر گفته اند که ماتیس احتمالا سعی داشته با محدود کردن اطلاعاتی که به ترامپ می رسد، او را از یک سری تصمیم گیری های اشتباه بر مبنای مشاوره های نادرست، باز دارد. یک مقام ارشد پیشین دولتی گفت: «شمار زیادی از افراد در دولت هستند که می خواهند گزینه های پیش روی رئیس جمهوری را محدود کنند زیرا نمی خواهند که او هیچ کار خاصی انجام دهد.»

منبع: مثلث آنلاین

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا