جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

کدخدایی: برای ۹۰ نفر از مسببان و مباشران ترور شهید سلیمانی کیفرخواست صادر کرد‌ه‌ایم

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: ما خواستیم اسامی اتباع کشور‌های مختلف را در کیفرخواست ذکر کنیم و نسبت به بیش از ۹۰ نفر از مقامات، مسببین و مباشرین که در این جنایت دست داشتند، کیفرخواست آماده شده و مراحل پایانی را طی می‌کند.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت:در حوزه بین‌المللی اقداماتی انجام شده،ضمن اینکه شاهد نفوذ استکبار در مراجع بین‌المللی هستیم ولی آنقدر جنایت رژیم آمریکا فاحش و قبیح هست، غالب کارشناسان بین‌المللی برمتخلفانه بودن آن تاکید کردند.

عباسعلی کدخدایی رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در همایش یاران سلیمانی که امشب در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند شهید سلیمانی یک مکتب بود و این نکته بسیار مهم و قابل تأملی است.

وی افزود: اینکه این شهید الگویی برای جامعه و امت اسلامی باشد، بسیار اهمیت دارد. همگی رفتار و سلوک مردمی سردار د‌ل‌ها را دیدیم و شاهد بودیم مردم در تشییع پیکر ایشان از همه اقشار همراهی باشکوهی داشتند. این راه نباید پایان پذیرد و راهی که او در جبهه مقاومت آغاز کرد، باید ادامه داشته باشد که ان‌شاءالله با همت یاران ایشان و سردار قاآنی با قوت ادامه خواهد یافت.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: جنایتی که رژیم آمریکا و مقامات این رژیم در ترور شهید سلیمانی مرتکب شدند، یک تخلف فاحش است؛ هم نقض حاکمیت عراق و هم نقش موازین بین‌المللی که دولت‌ها مکلف هستند نمایندگان دولت‌ها را مصونیت داده و از تعرض به آنها خودداری کنند، رخ داده است.

کدخدایی با بیان اینکه مقامات رژیم آمریکا صراحتا مسئولیت این ترور را پذیرفتند، خاطر نشان کرد: لازم بود از نظر حقوقی پرونده این جنایت مورد پیگیری قرار بگیرد؛ این پرونده در داخل کشور به مراحل خوبی رسیده و از نظر حقوقی دادخواست متقنی تهیه شده و به دادگاه تقدیم می‌شود. هم‌چنین ما بر اساس کیفری طبق موازین بین‌المللی و موازین داخلی، صلاحیت داریم و مقدمات آن فراهم شده و به دادگاه داده می‌شود.

ادامه مطلب
محسن رضایی در برابر حسن روحانی/ رابطه مجمع با دولت تغییر کرده؟

وی ادامه داد: ما خواستیم اسامی اتباع کشورهای مختلف را در کیفرخواست ذکر کنیم و نسبت به بیش از 90 نفر از مقامات، مسببین و مباشرین که در این جنایت دست داشتند، کیفرخواست آماده شده و مراحل پایانی را طی می‌کند.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: در حوزه بین‌المللی اقداماتی انجام شده، ضمن اینکه شاهد نفوذ استکبار در مراجع بین‌المللی هستیم ولی آنقدر جنایت رژیم آمریکا فاحش و قبیح هست، غالب کارشناسان بین‌المللی بر متخلفانه بودن آن تاکید کردند. گزارش گزارشگر حقوق بشر نیز تصریح کرده که این عمل متخلفانه‌ای بین‌المللی بوده است.

کدخدایی تصریح کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین حقوق بشر چیزی بود که بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، ایران خود را متعهد به مبارزه با تروریسم، گروه‌های تکفیری و تروریستی که با حمایت آمریکا در منطقه بودند، می‌دانست و حقا ایران در این مبارزه، اقدام مثبتی انجام داد. ضمن اینکه رژیم آمریکا در این جنایت مرتکب تخلف شده و نقش حاکمیت عراق، نقض مصونیت مقامات ایران و عراق و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت هم را مرتکب شد و این‌ها در پرونده روشن است.

وی گفت: در وزارت خارجه اقدامات اولیه انجام شده و ما ناچار بودیم مدارکی را تهیه کنیم که بخشی از آن در عراق بود و با همکاری دولت عراق این کار انجام شده و هیات‌های دو کشور در رفت و آمد هستند.

رییس کمیته بین‌المللی پیگیری پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی بیان کرد: این بخشی از اقدامات انجام گرفته از منظر حقوقی بود و پیشنهاد ما در حال بررسی است که یک دادگاه بین‌المللی بین عراق و ایران را شکل دهیم؛ چون این امر به رسیدگی‌ها سرعت می‌دهد.

ادامه مطلب
پکن خواهان حفظ برجام شد

کدخدایی گفت: الحمدلله ارتباطات ما با دولت فعلی عراق خوب است و این آمادگی وجود دارد؛ ان‌شاءالله این مرحله هم به‌خوبی طی شود و به نقاط مثبتی در این پرونده برسیم و از بعد حقوقی مسببان و مباشران این ترور را به سزای اعمال‌شان برسانیم. ‌

وی در پایان خاطر نشان کرد: نباید اجازه دهیم این مسأله به‌عنوان یک رویه تلقی شده و آمریکایی‌ها باید بدانند مرتکب تخلف شده و حتما باید پاسخگوی آن باشند.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
انتخاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا